دسته‌بندی نشده

سرگردانی خانواده‌ها در طرح غربالگری تنبلی چشم/ سکوت مسئولان بهزیستی- اخبار اجتماعی – اخبار تسنیم

تصویر بنر


به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ اجری “طرح غربالگری تنبلی چشم برای کودکان 3 تا 6 سال” از ابتدای آبان آغاز شده و بنابر اعلام مجید رضازاده معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور، این طرح به مدت دو ماه در سطح کشور فعال خواهد بود و خانواده‌ها می‌توانند با مراجعه به مراکز بهداشت، پایگاه‌های سیار، موقت و مهدهای کودک، مساجد نسبت به اجرای طرح اقدام کنند.

رضازاده همچنین در خصوص پایگاه‌های فعال در فرایند اجرای طرخ غربالگری تنبلی چشم گفت:  این طرح 23 سال پیش از سوی سازمان بهزیستی با هدف پیشگیری از نابینایی و کم‌بینایی و تنبلی چشم کودکان اجرا شد و در واقع کودکان بین سنین 3 تا 6 سال در این طرح شرکت خواهند داشت. بهترین زمان طلایی برای مداخله و درمان تنبلی چشم زیر 10 سال است و با اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم کودکانی که مبتلا به تنبلی چشم باشند شناسایی و در نهایت تحت درمان قرار می‌گیرند ضمن اینکه کودکان 3 تا 6 ساله در سال‌های گذشته مورد غربالگری قرار گرفته‌اند باید امسال نیز در این طرح شرکت کنند چرا که ممکن است کودک چهار ساله‌ای امسال به عنوان فرد مبتلا به تنبلی چشم شناخته شود در حالی که غربالگری سال گذشته مشکلی نداشته باشد و در واقع هر کودک 3 تا 6 سال باید حداقل سه بار طی این دوران در طرح شرکت کند.

وی عنوان کرد: سال گذشته 3 میلیون و 500 هزار کودک (75 درصد از کودکان) در این طرح مورد غربالگری قرار گرفتند که از این تعداد حدود 18 هزار نفر بیمار مبتلا به تنبلی چشم شناسایی شدند.در طول سال 2 هزار پایگاه ثابت در مراکز بهزیستی آماده ارائه خدمات در طرح غربالگری چشم هستند که در ماه‌های آبان و آذر تعداد آنها به 40 هزار پایگاه می‌رسد که در همین ارتباط مراکز بهداشت، پایگاه‌های سیار، موقت و مهدهای کودک، مساجد و تمام محل‌هایی که برای مردم دسترسی مناسبی داشته باشند، آماده خدمت رسانی هستند.

به گزارش تسنیم، در حالیکه مسئولان بهزیستی از آمادگی 40 هزار پایگاه اعم از مراکز بهداشت، مهدهای کودک و مساجد در سطح کشور برای انجام این طرح خبر داده‌اند اما مشاهدات میدانی خبرنگار تسنیم حکایت از آن دارد که بسیاری از مراکز اعلامی از پذیرش کودکان برای اجرای طرح اشاره شده ممانعت کرده‌اند!

بسیاری از خانواده ضمن انتقاد و گلایه از اطلاع‌رسانی سازمان بهزیستی در ارتباط با مراکز اجرای طرح غربالگری  تنبلی چشم، از مسئولان این سازمان خواستند تا نسبت به فرایند اطلاع‌رسانی خود دقت داشته باشند.

بر همین اساس پیگیری‌های خبرنگار تسنیم برای مصاحبه با مسئولان بهزیستی در سطح کشور و استان تهران بی‌پاسخ مانده است و آنها در این زمینه سکوت کرده‌اند.

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا