قضایی و حقوقی

سهم ۱۰درصدی خوزستان در ایجاد صلح و سازش در پرونده های قتل در کشور

تصویر بنربه گزارش خبرنگار مهر، عبدالعباس زبیدی نیا عصر امروز در حاشیه افتتاح مجتمع شورای حل اختلاف شهرستان آبادان در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه استان خوزستان یکی از استان های فعال در ایجاد صلح و ساز و حل اختلاف در میان مردم است، گفت: مردم استان که به طور عمده از عشایرهستند که سعی دارند بیشتر مشکلات خود را با گذشت و عفو به صلح و سازش خاتمه دهند و این کار را نیز که برگرفته از دین مقدسمان و گرایش های مردم به شریعت مقدس و الگوگیری از پیامبر و ائمه اطهار است را به خوبی به انجام رسانده و سبب توفیق و تعالی در سطح کشور شده است.

وی افزود: سال گذشته رتبه های خوبی را در زمینه صلح و سازش در پرونده ها در سطح کشور به دست آوردیم به طوری که بیش از ۳۲ درصد از پرونده های وارده به شوراهای حل اختلاف استان به صلح وسازش منجر شدند که مایه خوشحالی است اما باز توقع و انتظارما آن است که مردم بیشتر به سمت صلح و سازش در دعاوی خود بروند.

زبیدی نیا با بیان اینکه در سال گذشته ۶ هزار فقره پرونده در دادگستری آبادان رسیدگی و مختومه شدند، اظهار کرد: در هشت ماهه امسال به میزان سال گذشته پرونده وارد دادگستری آبادان شد که بیش از پنج هزار فقره از این پرونده ها مختومه شدند.

معاون قضایی دادگستری و رئیس شورای حل اختلاف استان خوزستان تصریح کرد: متاسفانه در آبادان سطح مصالحه پائین است و این مسئله شاید به واسطه آن است که کم کاری هایی صورت گرفته و یا از ظرفیت های شهر به نحو مطلوبی بهره نبرده ایم، باید از ظرفیت های موجود در شهر همچون شیوخ، سادات، روحانیون و افرادی که به عنوان مُصلح و خیر می شناسیم، بهره کافی را ببریم.

زبیدی نیا با اشاره به اینکه در قوه قضائیه ستادی تحت عنوان ستاد «صبر» وجود دارد که به دنبال صلح سازش و بخشش است، یادآور شد: در این باره به دنبال فرهنگ سازی در سطح جامعه هستیم تا میزان صلح و سازش در پرونده ها افزایش یابد.

وی گفت: هفته گذشته در یکی از شهرهای استان خوزستان پرونده ۵ فقره قتل توسط شورای حل اختلاف به صلح و سازش منجر شد و در پرونده دیگری با دو قتل نیز در زمان حاضر مقدمات صلح  فراهم شده که به زودی جلسه نهایی صلح و سازش را برگزار می کنیم.

زبیدی نیا با یادآوری سهم ۱۰ درصدی خوزستان در خاتمه پرونده های قتل تشکیل شده در سطح کشور به صلح و سازش افزود: به واسطه یکی از همین صلح و سازش هایی که در آبادان انجام شد توانستیم جایگاهی کشوری پیدا کنیم، پس از آن مصالحه ای که از برنامه ۹۰ صدا و سیما مربوط به آبادان پخش شد بیش از  ۳۰ نفر دیگر نیز با کمک مالی مردم خیر کشورمان و پرداخت دیده آنها، آزاد شدند.

معاون قضایی دادگستری استان خوزستان همچنین با اشاره به محدودیت صلاحیت شورای حل اختلاف در دعاوی مالی تا ۲۰ میلیون تومان اظهار کرد: صلاحیت شورای حل اختلاف برای ایجاد صلح و سازش در دعاوی مختلف محدود نیست و در تمامی امور کیفری، مدنی و خانوادگی اجازه ورود و رسیدگی دارند  و اگر صلح و سازش انجام شد پرونده را مختومه می کنند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ۶ مجتمع شورای حل اختلاف در اهواز و هشت مجتمع در دیگر شهرستان‌های استان در امر ایجاد صلح و سازش در پرونده های دعاوی مختلف فعالیت دارند.

منبع:خبرگزاری مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا