دسته‌بندی نشده

سیستان و بلوچستان با کمبود 12 هزار معلم روبروست- اخبار اجتماعی – اخبار تسنیم

تصویر بنر


به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، شه‌بخش گرگیج در جریان نوزدهمین اجلاس شورای عالی استان‌ها که صبح امروز در ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: باید سیره عملی ما فارغ از نوع نگاه به دین و مذهب به انسانیت باشد زیرا نگاه درست به این موضوع اصل اسلام است و اسلام دین مساوات و برابری و برادری است و در آن مکتب حرف از مهربانی، گذشت، ایثار، جهاد درونی، تزکیه، تهذیب است و ما امروز خود را وارثان اصلی آن مکتب می‌دانیم اما کدام عنصرها به صورت برجسته دیده می‌شود؟ چه شده است که از توهین به مقدسات یکدیگر ابایی نداریم. صحابه حضرت رسول (ص) در برنامه‌های تلویزیونی مورد اهانت قرار می‌گیرند و در بعضی مواقع تولید و اجرای برنامه‌ها به دست کسانی سپرده می‌شود که آشنائیتی با آن مکتب ندارند و اطلاعاتشان درباره دانشگاه اسلام خام است و قلب میلیون‌ مسلمان اهل سنت را جریحه‌دار می‌کنند و علمدار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام و خلف برحقش رهبر معظم انقلاب بارها توهین به مقدسات نه تنها اسلام بلکه سایر ادیان را مردود و مطرود دانسته‌اند.

نماینده استان سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: علاوه بر این محبت و الفت، نوع‌دوستی، دگربینی و درست اندیشی، میراث ماندگار ما بوده است وقتی که در بین خودمان و در بین جناح‌های مختلف و احزاب سیاسی در این برهه از زمان که شرق و غرب نگاهی متفاوت به ایران اسلامی دارند و با وجود این تنگناها هنوز بر طبل تفرقه‌های سیاسی درونی بکوبیم به جای آن میراث‌های ماندگار متاسفانه بذرهای حسادت و خصومت و خودبرتربینی و کج اندیشی می‌کاریم که محصولش غارت، احتکار، حبس است که درو می‌شود. با این وجود کارگزار درست و صادقی برای نظام اسلامی نیستیم و باید بدانیم در خانواده‌ای بزرگ ممکن است اختلاف سیاسی وجود داشته باشد و پدر خانواده دارای قلبی رئوف خواهد بود تا فرزندان خطاکار را با انابت به آغوش گرم خانواده برگرداند زیرا طرد کردن وی آسیب‌های اجتماعی در پی دارد و میزان خطرپذیری در وی چند برابر خواهد شد و فرزندی به سخن پدر که بر مصالح خانواده است تمکین نمی‌کند.

گرگیج گفت: احزاب و جریانات سیاسی دولتمردان، کارگزاران و کارگزاران حکومتی دیگر زمان قهر کردن نیست تاختن به یکدیگر و هجمه‌های مغرضانه به صلاح مملکت و کشور نیست. منزوی کردن و منزوی شدن به بهانه‌های مختلف راهگشای وضعیت کنونی کشور نخواهد بود و با یک آشتی ملی عفو و گذشت از یکدیگر و اخوت برای سربلندی ایران اسلامی و تحکیم وحدت عملی در بین جریان‌های سیاسی و مذهبی با ایجاد فضای نشاط البته با قبول کردن تقصیرهای خویش نه توجیه آن می‌توان بدون ابزارهای پیچیده و نه هم با استراتژی نبرد بلکه با گفتمان انقلابی هم درون را بیش از پیش تقویت کرد و هم دشمن را مایوس.

وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان که 11.5 درصد وسعت کشور و 187500 کیلومتر مربع مساحت و 33 برابر بزرگتر از کوچکترین استان کشور و تراکم جمعیت در هر کیلومتر مربع 15 نفر معادل یک چهارم کشوری است و با 51.5 درصد جمعیت روستایی با 9861 پارچه آبادی حدود  2810 روستا فاقد سکنه شده‌اند در صورتی که میانگین جمعیت روستایی کشور 26 درصد است و میانگین اجرای طرح هادی روستایی در کشور 45 درصد و در استان سیستان و بلوچستان 16 درصد است. این استان روستایی‌ترین استان کشور 67 درصد از جمعیت استان افراد زیر 30 سال و از این حیث جوانترین استان کشور محسوب می‌شود. میانگین سنی افراد بالای 65 سال، 3.2 درصد است در حالیکه میانگین کشور 6.1 درصد است و این یعنی امید به زندگی در استان کمتر از هر جای دیگر است و یعنی رفاهیات و سلامت در تهدید جدی قرار دارند و در واقع منابع مالی و ملی به طور مساوی در آحاد جامعه تقسیم نشده است. البته نه اینکه کارهایی صورت نگرفته بلکه هزینه‌های هنگفتی در طول 40 سال صورت گرفته است اما به دلیل وسعت پراکندگی و نوع محرومیت‌ها تاکنون در همه ابعاد در پایین‌ترین شاخص‌های کشوری قرار داریم و برای اجرای عدالت و با یک تبعیض مثبت در تخصیص اعتبارات ملی باید به صورت عکس درآمد سرانه عمل شود.

نماینده استان سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها افزود: توسعه سواحل مکران مورد تاکید رهبر فرزانه انقلاب است، این توسعه بدون توانمندسازی نیروی انسانی متناسب با توسعه محلی و ابلاغ مسئولیت اجتماعی به همه نهادها و سازمان‌های دخیل امکانپذیر نیست و نیروی انسانی مهمترین مولفه توسعه است.

گرگیج افزود: آموزش و پرورش استان با کمبود 12 هزار معلم مواجه است و این خلاء با جذب سرباز معلم و حق‌الشیفتی و طرح خرید خدمات جبران می‌شود و معلمان خرید خدمت نه حقوق مناسبی دریافت می‌کنند و نه در بخش استخدامی جایگاهی برای آنها متصور شده است و میانگین نرم کشوری به ازای هر 12 دانش‌آموز یک معلم است اما در سیستان و بلوچستان برای 22 نفر یک معلم پیش‌بینی شده است.

وی همچنین به کمبود 11 هزار کلاس درس و 6200 کلاس تخریبی اشاره کرد و گفت: 4400 کلاس نیز نیاز به مقاوم‌سازی دارند که فقط برای جبران فضاهای آموزشی اعتباری بالغ بر 2 هزار میلیارد تومان مورد نیاز است و شاخص فرهنگی آموزش کشوری نزدیک به 6 متر مربع اما میانگین استان 3 متر مربع است و در شهرستان‌های جنوبی استان از جمله چابهار در حدود یک متر مربع است.

نماینده استان سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها ادامه داد:‌فاصله معنادار و شاخص‌های آب شرب نیز از مواردی است که باید به آن توجه شود که بر اساس آمار میانگین آبرسانی در استان سیستان و بلوچستان 6.5 برابر کمتر از میانگین کشوری است و 50 لیتر در ثانیه میانگین کشوری است اما در استان نزدیک به 8 لیتر در ثانیه است.

 

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا