محیط زیست

شهرداری در پایش روان‌آب‌ها به امور آب کمک کند

تصویر بنربه گزارش خبرگزاری همسو نیوز معاون برنامه ریزی فرمانداری تهران در دومین جلسه ستاد پایش و کنترل محیط زیست شهرستان تهران گفت: شهرداری در خیلی از موارد رسما وظیفه‌ای ندارد و افزون بر وظیفه‌اش کارهایی هم کرده که جای تشکر دارد اما امکاناتی که در اختیار شهرداری است وظایف و مسئولیت‌هایی برایش ایجادمی‌کند.

احمد اسماعیلی راد در پاسخ به سخنان احمدی نماینده اداره پایش اداره کل محیط زیست شهرداری تهران که پایش رواناب‌های سطحی شهر تهران را وظیفه شهرداری ندانست عنوان کرد: در تمام دنیا مسئولیت اصلی شهروندان از تولد تا مرگ با شهرداری است و بنا بر این قاعده، نافی وظایف و خدمات شهری که در ظرح وظایف مکتوب آن نیامده نمی‌تواند باشد.

وی تصریح کرد: شهرداری باید به صورت مستمر از ادارات مناطق پایش‌ها را بخواهد و به امور آب کمک کند. برای شهرداری این امکان که در هر منطقه چند کارشناس را برای پایش بگذارد به سادگی وجود دارد.

معاون برنامه ریزی فرمانداری تهران به در پیش بودن هفته هوای پاک نیز اشاره کرد و گفت: خوشبختانه امسال با بارش‌هایی که داشته‌ایم و افزایش آن نسبت به سال گذشته موجب شد تا درصد بیشتری از روزهای پاک را داشته باشیم اما قطعا این رخداد موجب این نخواهد شد که مسئولیت ما کم شود.

اسماعیلی راد ادامه داد: همیشه باید هفته هوای پاک باشد و این موضوع نباید محدود به زمان خاصی باشد در سال جاری  نزولات آسمانی افزایش یافته که باعث شده روزهای پاک تری را داشته باشیم و لی این مسئله از مسوولیت نهادها، ارگان ها و ادارات نمی کاهد. کارهای مربوط به محیط زیست باید با مسوولیت شخصی و اجتماعی صورت پذیرد. تعداد زیادی واحد صنفی در تهران داریم که مجوز فعالیت ندارد از این رو استانداردهای محیط زیست را رعایت نمی کنند که این واحدها باید ساماندهی، رصد و قانونمند شوند.

اسماعیلی راد تاکید کرد: آلودگی هوا در تهران بیشتر از حد طبیعی است و این موضوع مشکلات زیادی برای شهروندان ایجاد کرده است. بنابراین همه ما مسئول هستیم و این مسئولیت شامل کارخانجات، تولیدکنندگان به ویژه تولید کنندگان خودرو و همه مسئولان می‌شود. در حقیقت باید بگوییم موضوع آلودگی هوا برآیند عملکرد ما است که میزان آلودگی هوا بالاتر از استاندارد شده است. باید از جایی شروع کنیم و در خصوص هوای پاک اقدامات جدی انجام دهیم و در این حوزه مسئولیت را به دیگران واگذار نکنیم.

وی با تاکید بر لزوم اهمیت محیط زیست و توجه به بخش‌های مختلف در این امر گفت: ماهیت جغرافیایی و سیاسی تهران به همراه مرکزیت آن که موجب عبور و مرورهای زیاد برای رسیدن به بخش‌های مختلف کشور شده است موجب شده بار زیستی تهران بیشتر شود. در این میان افزایش آگاهی مردم و همچنین وجود شبکه‌های اجتماعی و سرعت انتقال اطلاعات حساسیت‌های مردم نسبت به پایش محیط زیست را در مقایسه با گذشته چندین برابر کرده است.

اسماعیلی راد در پایان تاکید کرد:‌ قطعا اصلاح برخی از الگوها کار سختی نیست و امیدواریم همه از جمله شهروندان، تولیدکنندگان و مسئولین مسئولیت خود را در این حوزه به نحو احسن انجام دهند.

منبع:خبرگزاری مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا