* شهر زیر زمینی به آرمان شهری برای معلولین نزدیک‌تر می‌شود - اجتماعی نیوز
دسته‌بندی نشده

شهر زیر زمینی به آرمان شهری برای معلولین نزدیک‌تر می‌شود

تصویر بنر


به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه؛ علی عبداله پور ضمن گرامیداشت روزجهانی نابینایان (عصای سفید) افزود: افراد نابینا هم حق استفاده از تمام امکانات و حقوق شهروندی را دارند و باید مساوی با دیگر شهروندان از امکانات و تسهیلات رفاهی سهمی داشته باشند. ما به نوبه خود این موضوع را سال هاست در اولویت قرار داده ایم اگرچه هنوز تا رسیدن به وضعیت مناسب فاصله داریم، اما تمام تلاش خود را کرده ایم تا این افراد در شهر زیر زمنی با سهولت بیشتری تردد کنند.

وی تصریح کرد: با توجه به ظرفیت‌های موجود لزوم ایجاد مسیر دسترسی بدون مانع و پیوسته برای افراد کم توان و ناتوان و با درنظر گرفتن ساختار ایستگاه‌های در حال بهره برداری اعم از ایستگاه‌های رو زمینی در خط ۵ و ۶ خط درون شهری، از سطح خیابان در ورودی ایستگاه‌ها تا سکو و بالعکس با درنظر گرفتن تمهیدات و تجهیزاتی اعم از پلکان ثابت و برقی، روشنایی، آسانسور، هندریل ها، حذف موانع در مسیر تردد، مانیتورینگ فضاها، گیت‌های مناسب برای عبور ویلچیرها، هوشیاری ماموران و پرسنل اتاق کنترل ایستگاه‌ها و همچنین خطوط بساوایی و ایجاد مسیر ایمن تردد و توقف نابینایان بر روی سکو ها، مجموعه اقدامات الزامی در خصوص مناسب سازی است که در شهر زیر زمینی در حال انجام است.

عبداله پور با اشاره به اینکه خط یک با ۶۸ درصد، خط دو ۶۸ درصد، خط سه ۳۶ درصد، خط چهار ۵۷ درصد، خط پنج فاقد، خط شش ۷۱ درصد و خط هفت ۵۰ درصد داری مسیر نابینایان است. خاطرنشان کرد: تصمیم خوبی که در این سال‌ها گرفته شد این است که ایستگاه‌های تازه تاسیس موظف به اجرای مصوبات الزام در خصوص وجود خطوط بساوایی بوده و در زمان تحویل گیری ایستگاه‌ها این موضوع مورد توجه قرار می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه گفت: از مجموع ۱۴۱ ایستگاه در حال بهره برداری تعداد ۱۱۰ ایستگاه معادل ۷۸ درصد دارای رمپ یا ورودی همسطح تعداد ۵۹ ایستگاه دارای آسانسور و تعداد هزار و ۴۱ دستگاه پله برقی در خطوط هفتگانه فعال هستند و در برنامه‌های آینده نیز تجهیز تابلو‌ها به خطوط بریل و تدوین دفترچه بریل راهنمای ایستگاه‌های مناسب سازی شده به تفکیک هر خط، در اولویت انجام قرار گرفته است.

عبداله پور با تاکید بر اینکه برنامه ریزی و اجرای دوره آموزشی نحوه صحیح رویارویی، کمک و هدایت مسافران نابینا در داخل ایستگاه‌های مترو برای تمامی پرسنل امور ایستگاه‌های خطوط هفتگانه متروی تهران و حومه توسط این عزیزان نیز برگزار شده است گفت: همکاران ما به محض رویت افراد نابینا آن‌ها را همراهی و مشایعت می‌کنند.

منبع: دانشجو

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا