قضایی و حقوقی

صدور حکم حادثه تروریستی خرم‌آباد/ ۲۹۴ هزار پرونده مختومه شد

تصویر بنربه گزارش خبرگزاری همسونیوز محمد رزم امروز یکشنبه در دیدار با نماینده ولی فقیه در لرستان به مناسبت آغاز هفته قوه قضائیه، اظهار داشت: دستگاه قضائی در استان لرستان اقدامات و برنامه ریزی های مطلوبی در حوزه‌های مختلف در دستور کار قرار داده است.

۱۴ هزار پرونده مسن در لرستان مختومه شد

وی با اشاره به بازدید از حوزه‌های قضائی شهرستان‌های مختلف استان به منظور ارتقای این حوزه‌ها و همچنین ارائه راهکارهای لازم برای رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت، عنوان کرد: در استان مجموعه‌ای از اولویت‌های مهم دستگاه قضائی و رئیس قوه در دستور کار است.

رئیس کل دادگستری لرستان با اشاره به اجرای این اولویت‌های مهم دستگاه قضائی در لرستان با تشکیل ۳۰ کمیته مختلف، تصریح کرد: این کمیته‌ها در حوزه‌های مختلف مهریه، کاهش ورودی پرونده‌ها، برخورد با مفاسد اداری و سالم سازی محیط اداری، مختومه شدن پرونده‌ها و… ورود پیدا کرده‌اند.

رزم در ادامه با اشاره به پیگیری برای مختومه شدن ۱۷ هزار پرونده که مربوط به سال‌های گذشته بوده است، بیان داشت: با برنامه ریزی صورت گرفته از مجموع ۱۷ هزار پرونده مسن در استان، ۱۴ هزار مورد مختومه شده و در حال حاضر حدود سه هزار پرونده دیگر باقی مانده که برنامه ما تعیین تکلیف آنها در اسرع وقت است.

حکم حادثه تروریستی خرم‌آباد صادر شد

وی همچنین کاهش جمعیت کیفری در استان را یکی دیگر از برنامه‌های مهم دستگاه قضا در استان برشمرد و گفت: با برنامه ریزی صورت گرفته دو هزار و ۶۶۲ نفر مشمول این امر در استان شده‌اند.

رئیس کل دادگستری لرستان، همچنین پیگیری و تعیین تکلیف پرونده‌های مهم مانند اختلاس، قتل عمد، تصرفات اراضی ملی و… را از دیگر برنامه‌های مدنظر دستگاه قضائی در استان عنوان کرد و گفت: با بررسی‌های صورت گرفته ۴۰ عنوان مجرمانه در استان احصا شده که باید به طور جدی مورد پیگیری و برخورد قرار گیرند.

رزم با تاکید بر اینکه با پیگیری‌های صورت گرفته مجوز برگزاری دادگاه علنی سه نوع پرونده در استان اخذ شد، بیان داشت: یکی از این موارد بحث مربوط به پرونده حادثه تروریستی ۱۷ بهمن ماه سال ۹۷ در خرم آباد بود که منجر به شهادت دو نفر از پرسنل نیروی انتظامی استان شد، در این رابطه محاکمه علنی برگزار و حکم این پرونده نیز در نهایت صادر شد.

بیش از ۲۹۴ هزار پرونده مختومه شد

وی با بیان اینکه دادگاه پرونده‌های مربوط به مفاسد اقتصادی و اخلال در نظام اقتصادی نیز با اخذ مجوز به صورت علنی برگزار می‌شود، افزود: یکی از این پرونده‌ها مربوط به افرادی است که تحت عنوان سرمایه گذار سیلوهای گندم، اقدام به جعل سند و کلاهبرداری می‌کردند که پرونده این افراد متخلف مورد بررسی قرار می‌گیرد.

رئیس کل دادگستری لرستان همچنین دستگیری قاتلین فراری بعد از چند سال از سوی دستگاه قضائی را یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته عنوان کرد و گفت: ابتدای سال ۹۸، موجودی پرونده‌های استان ۵۰ هزار و ۸۷۰ فقره بوده و در طول سال نیز ۲۸۱ هزار و ۵۶۰ فقره پرونده نیز به دستگاه قضائی استان وارد شده است.

رزم، گفت: خوشبختانه ۲۹۴ هزار و ۵۳۹ فقره پرونده در سال گذشته مختومه داشتیم و با این اوصاف ۱۳ هزار از مجموع پرونده‌های گذشته را در سال ۹۸ مختومه کردیم.

۵۶ هزار پرونده وارد دستگاه قضائی شد

وی با بیان اینکه از مجموع ۵۰ هزار و ۸۷۰ پرونده موجودی که در سال گذشته داشتیم، ۳۷ هزار مورد باقی مانده و برنامه ما این است که در سال جاری هر چه پرونده وارده به دستگاه قضائی داشته‌ایم را مختومه کنیم و از ۳۷ هزار پرونده یاد شده نیز بالای ۲۶ هزار پرونده را مختومه کنیم.

رئیس کل دادگستری لرستان با تاکید بر اینکه در سه ماهه امسال ۵۶ هزار و ۹۵ فقره پرونده به دستگاه قضائی استان وارد شده است و این در حالیست که ما ۵۷ هزار و ۷۲۹ پرونده مختومه کردیم و با این اوصاف هزار و ۶۳۴ پرونده از ۳۷ هزار پرونده گذشته را نیز مختومه کرده‌ایم.

منبع:مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا