* صدور سند قلعه «فلک الافلاک» به مساحت ۱۰۳ هزار مترمربع - اجتماعی نیوز
قضایی و حقوقی

صدور سند قلعه «فلک الافلاک» به مساحت ۱۰۳ هزار مترمربع

تصویر بنربه گزارش خبرگزاری همسونیوز علی اکبر باقری امروز یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در راستای صیانت از اموال و حقوق دولتی و تعامل با همه ارگان‌های دولتی در سال جاری سند کاداستر شش دانگ عرصه و اعیان قلعه تاریخی «فلک الافلاک» صادر شد.

وی گفت: سند قلعه فلک الافلاک به مساحت قریب ۱۰۳ هزار مترمربع برابر ماده ۲۱ قانون ثبت تحت پلاک ۴۰۳ اصلی به نام دولت جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری صادر شده است.

مدیر کل ثبت اسناد و املاک لرستان خاطرنشان کرد: نقشه برداری قلعه فلک الافلاک توسط نقشه برداران اداره کل ثبت اسناد و املاک استان لرستان و از محل اعتبارات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انجام شد.

براساس این گزارش، قلعه باستانی فلک الافلاک یکی از شاخص‌ترین آثار تاریخی ایران و جهان است، بنای عظیم آجری مربوط به دوره ساسانی که همچنان استوار بر روی تپه‌ای باستانی در مرکز شهر خرم‌آباد میزبان دوستداران میراث فرهنگی این مرزوبوم است.

زیبایی و معماری شگفت‌انگیز قلعه فلک الافلاک موجب شده که این قلعه تاریخی و باستانی لرستان از سوی بسیاری از کارشناسان به‌عنوان یکی از شاهکارهای مهندسی و معماری دنیا لقب گیرد.

این قلعه به لحاظ موقعیت استراتژیک خود در قرن چهارم هجری قمری به‌عنوان مقر حکومت آل حسنویه و گنجور در زمان آل‌بویه درآمد و از قرن ششم هجری پس از ساخته‌شدن شهر جدید خرم‌آباد این قلعه نیز بنام خرم‌آباد معروف شد و احتمالاً نام فلک الافلاک در دوره قاجار به آن اطلاق شده است.

این بنای کم‌نظیر مربوط به دوره ساسانی است و به شماره ۸۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع:مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا