* صلح و سازش و اصلاح ذات‌البین باید در اولویت باشد - اجتماعی نیوز
قضایی و حقوقی

صلح و سازش و اصلاح ذات‌البین باید در اولویت باشد

تصویر بنربه گزارش خبرگزاری همسونیوز، نشست بررسی عملکرد واحدهای قضائی و شوراهای حل اختلاف استان تهران با حضور محمدجواد حشمتی مهذب، رئیس کل دادگستری استان تهران، معاون برنامه ریزی و فناوری اطلاعات، رئیس شورای حل اختلاف استان تهران و رؤسای واحدهای قضائی و تعدادی از کارکنان قضائی به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد.

‎رئیس کل دادگستری استان تهران در این نشست گفت: در رفع اطاله دادرسی و کاهش موجودی پرونده در سال گذشته موفقیت بزرگی داشته ایم و امیدواریم با بررسی ظرفیت‌های موجود در حوزه‌های مختلف تخصصی و با همت و تلاش مضاعف مشکلات و کمبودهای ذکر شده توسط همکاران را حل کنیم.

‎وی عنوان کرد: باید با کاهش وارده، همکاران قضائی را کمک کنیم تا احکام متقن و مستدل در موقعیت‌های مختلف قضائی صادر کنند و در این راستا شورای حل اختلاف در گسترش حوزه‌های شورایی در استان تهران تلاش می‌کند و با توجه به سیاست‌های قوه قضائیه، صلح و سازش و اصلاح ذات البین باید در اولویت باشد.

‎حشمتی خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های مختلف مردمی و امکانات موجود در شوراهای حل اختلاف به درستی استفاده کنیم تا همکاران درگیر کثرت پرونده و صدور احکام نامناسب نشوند.

‎رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه با مؤثر قلمداد کردن پیشگیری از وقوع جرم در کاهش ورودی اظهار داشت: در سال جدید از ظرفیت‌ها و منابع موجود استفاده کرده و پیشگیری از وقوع جرم را در سرلوحه کار خود قرار دهید.

‎وی با اشاره به آمار بالای جمعیت کیفری زندان‌ها مخصوصاً در شهرستان‌های غرب استان تهران عنوان کرد: دادستان‌ها باید تمهیدات ویژه‌ای برای زندانی‌ها داشته باشند؛ همچنین با صدور قرارهای مناسب و پذیرش کفالت و وثیقه به کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها کمک کنند.

‎حشمتی در پایان سخنان خود بر لزوم حفظ کرامت مراجعان تاکید کرد.

‎حسن بابایی، معاون برنامه ریزی و فناوری اطلاعات دادگستری استان تهران نیز در این نشست گفت: کاهش پرونده‌های موجود و رسیدن به مانده ۵۳۹ هزار فقره پرونده که معادل موجودی سال ۹۴ بوده، کاهش پرونده‌های مسن و معوق، اهتمام در کاهش جمعیت کیفری، حضور مستمر در زندان‌های استان تهران، افزایش در جلب رضایت در محکومان قصاص بیش از ۳ برابر سال گذشته، حاکی از شروع تحولی نو و نهادینه کردن سیاست‌ها، اهداف، برنامه‌ها و سندتحول قوه قضائیه در استان تهران است.

‎در این نشست رؤسا و برخی قضات واحدهای قضائی به بیان گزارش عملکرد خود در سال گذشته پرداختند و مسائل و مشکلات موجود را مطرح کردند.

منبع:مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − دو =

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا