قضایی و حقوقی

ضرورت تسلط کارکنان دستگاه قضایی به مهارت‌های ارتباطی

تصویر بنربه گزارش خبرگزاری همسو نیوز، حجت الاسلام و المسلمین علی‌رضا امینی در نشست معاونان و مدیران منابع انسانی دادگستری‌های سراسر کشور که در مرکز آموزش قوه قضاییه در قم برگزار شد، سرمایه و رکن اصلی دستگاه قضا را منابع انسانی دانست و فلسفه تشکیل معاونت‌های منابع انسانی را توانمندی و توسعه سرمایه انسانی عنوان کرد و گفت: توانمندی نیروی انسانی در گرو توسعه و ارتقای دانش، مهارت و سلامت است. ظرفیت قابل توجهی از دانش در قالب آرا و نظریات حقوقی و قضایی و در کنار دانش‌های سازمانی، تولید و در بعضی از موارد بازتولید می‌شود.

وی  با تاکید بر اینکه باید بتوان در چرخه تولید، اشاعه و نهایتاً به کارگیری دانش به شکل نظام‌مند ایفای نقش کرد، خطاب به معاونان منابع انسانی دادگستری استان‌ها افزود: باید تلاش کرد که این تولیدات به خوبی طبقه‌بندی، ذخیره سازی و ترویج شود.

امینی بر لزوم بکارگیری اقدامات و فرآیندهایی برای شناسایی مسائل و آمادگی برای پاسخگویی مناسب در رابطه با موضوع تاکید کرد.

معاون منابع انسانی قوه قضاییه با اشاره به حجم کار و اقدامات قضات، معاونت منابع انسانی را به عنوان معین‌القضات معرفی کرد و ادامه داد: وقتی یک قاضی در جایی مشغول به کار شده و ۱۵۰ تا ۲۰۰ پرونده به او ارجاع می‌شود باید مجالی ایجاد کرد تا دانش مورد نیاز قاضی هرچه سهل‌تر در اختیارش قرار بگیرد.

امینی از برگزاری نشست‌های قضایی به عنوان مسیر خوبی برای شناسایی و حل مسائل و کمک فکری به مجموعه قضایی یاد کرد و  در ادامه مسئله مهارت را به عنوان محور دوم مورد توجه قرار داد و بیان کرد: افراد هر سیستمی برای بهره مندی از کارایی و بهره‌وری لازم، باید از مهارت‌های کافی برخوردار باشند.

وی افزود: هر موضوعی مهارت خاص خود را می‌طلبد و هر فردی در هر سمت و پستی که هست باید در آن شغل مهارت داشته باشد؛ قاضی، مدیر دفتر، منشی، بایگان، هرکدام باید در مورد فعالیتی که انجام می‌دهند مهارت داشته باشند و در کنار مهارت شغلی باید مهارت‌های دیگری مثل مهارت‌های ارتباطی، مورد توجه قرار گیرد.

معاون منابع انسانی قوه قضاییه بر ضرورت تسلط کارکنان دستگاه قضایی به مهارت‌های ارتباطی تاکید و گفت: دستگاه قضایی دستگاهی است که دائما با مردم ارتباط دارد و محل مراجعه مردم است، پس لازم است افراد و کارکنان آن به مهارت ارتباطی مسلط باشند و باید ارتباطات خود را مدیریت کنند.

 امینی خاطرنشان کرد: خیلی از ایراداتی که از رفتارهای همکاران به ما منتقل می‌شود، ریشه در عدم مهارت لازم در مدیریت ارتباط دارد. اگر بخواهیم سرمایه‌های اجتماعی قوه قضاییه را حفظ کرده باید بر روی این مهارت‌ها تکیه کرد. پس لازم است که همکاران در بخش اداری، چه در بخش آموزش، چه در بخش نظارت و ارزشیابی این مقوله را به صورت جدی پیگیری کنند.

وی در ادامه به تشریح شاخصه سلامت، محور اخیر در توانمندی منابع انسانی پرداخت و خاطر نشان کرد: فلسفه وجودی دستگاه قضایی عدالت است و طبیعی است که کارگزار عدالت باید گرایش به اخلاق و عدالت داشته باشد.

معاون منابع انسانی قوه قضاییه ادامه داد: بخش‌های مختلف در قوه قضاییه در این مسیر تلاش می کنند و معاونت منابع انسانی هم باید نسبت به ارتقاء شاخص سلامت دغدغه داشته باشد.

وی گفت: امروزه در دنیا به مقوله سلامت بسیار توجه می‌شود و شاخص‌های سلامت را دائما رصد می‌کنند، اگر ما به منابع انسانی قوه قضاییه فکر می‌کنیم باید بدانیم که یکی از شاخص‌های مهم آن سلامت است و این دغدغه‌ها باید به همت معاونان منابع انسانی دادگستری استان‌ها فراگیر شود.

معاون منابع انسانی قوه قضاییه در پایان با تاکید براینکه معاونت منابع انسانی باید برای پیشبرد امور برنامه سالانه بر سه محور توسعه و ارتقای دانش، مهارت و سلامت تمرکز کند، خاطرنشان کرد: اکنون حجم زیادی از نیروهای جوان به دستگاه قضایی وارد شده و جمعیت انسانی دستگاه قضایی به شرایطی رسیده است که راحت‌تر از گذشته می‌توان این دست برنامه‌ها را دنبال کرد، باید نسبت به این موضوع اهتمام ورزید.

منبع:خبرگزاری مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا