محیط زیست

طرح های فاقد مجوز زیست محیطی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱

تصویر بنردفتر مطالعات زیربنایی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی به بررسی اجمالی طرح های فاقد مجوز زیست محیطی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ پرداخت.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز، به نقل از مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارش مرکز پژوهش های مجلس با بیان این نکته که توسعه بدون ضابطه و افزایش بارگذاری بر طبیعت موجب وارد شدن خسارات گسترده و بعضاً غیرقابل جبران بر پیکره طبیعی می شود، تصریح شده که درحال حاضر خسارات گسترده ای ناشی از عدم توجه به ضوابط زیست محیطی در اجرای اقدامات و طرح ها قابل مشاهده است.

در بخش دیگری از این گزارش وقوع رخدادهای متعدد گردوغبار، آلودگی هوای کلان شهرها، خشکی تالاب ها، فرونشست و فرسایش زمین، از میان رفتن گونه های ارزشمند گیاهی و جانوری و اختلال در چرخه طبیعت، تنها گوشه ای از آثار مخرب اقدامات انسانی بدون در نظر گرفتن ظرفیت برد و تاب آوری دانسته شده است.

در این گزارش ذکر شده که متأسفانه علی رغم توجه سیاستگذار به اهمیت موضوع ، برخی از برنامه ریزان و مدیران اجرایی مسئله محیط زیست را به عنوان یک موضوع فرعی و حاشیه ای به حساب می آورند. در سال های گذشته طرح های متعددی با فقدان انجام مطالعات جامع ارزیابی آثار زیست محیطی و بدون داشتن تأییدیه زیست محیطی با استفاده از منابع وجوه عمومی اجرا و در مواردی به بهره برداری رسیده اند که خسارات آن گریبانگیر کشور شده و هزینه های هنگفتی به اقتصاد، سلامت و کیفیت زیست شهروندان و طبیعت وارد کرده است.

در ادامه این گزارش بیان شده که رئیس محترم سازمان حفاظت محیط زیست در اقدامی درخور توجه، در نامه ای خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی، خواستار عدم تصویب و تخصیص اعتبارات به پروژه های فاقد مجوز زیست محیطی شده است. به همین سبب گزارش حاضر بررسی مختصری درخصوص این موضوع داشته و پیشنهادهایی را برای حل این مسئله و تعیین تکلیف پروژه های فاقد مجوز در چارچوب قوانین موجود داشته است. همچنین با توجه به نارسایی های چرخه موجود ارزیابی، پیشنهادهای میان مدت نیز ارائه شده است.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا