* طوفان سهمگین با سرعت ۱۲۲ کیلومتر بر ساعت زابل را در نوردید - اجتماعی نیوز
دسته‌بندی نشده

طوفان سهمگین با سرعت ۱۲۲ کیلومتر بر ساعت زابل را در نوردید

تصویر بنربه گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، محسن حیدری اظهار داشت: این سریع‌ترین طوفان شن زابل در ۳۷ سال اخیر است که تنها ۶ متر بر ثانیه کمتر از طوفان شن سال ۱۳۶۳ این شهر است.

وی ادامه داد: طوفان امروز زابل شعاع دید افقی در فرودگاه این شهر را به ۸۰۰ متر کاهش داد و رفت و آمدهای جاده‌ای در پنج شهرستان شمال استان را با اختلال همراه کرد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: در زهک نیز طوفان شن با سرعت ۹۴ کیلومتر بر ساعت، شعاع دید افقی را به ۳۰۰ متر کاهش داد و موجب افزایش قابل توجه غلظت ذرات غبار در هوای شهر شد.

حیدری افزود: شدت طوفان و گردوخاک ناشی از بادهای ۱۲۰ روزه آنقدر زیاد بوده که گردوغبار ناشی از آن به زاهدان نیز نفوذ کرد و ضمن کاهش دید افقی این شهر به ۱۵۰۰ متر، بیشینه غلظت ذرات معلق در هوای این شهر را هم به ۱۲ برابر حد مجاز رساند.

عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان گفت: نفوذ گردوغبار ناشی از بادهای ۱۲۰ روزه به سایر نقاط استان نیز سبب شد تا شعاع دید افقی در شهرهای نصرت آباد به ۱۵۰۰، میرجاوه ۲۰۰۰، خاش، ۴۰۰۰، ایرانشهر و مهرستان ۵۰۰۰، سراوان ۶۰۰۰، راسک ۷۰۰۰ و نیکشهر ۸۰۰۰ متر کاهش یابد.

وی افزود: انتظار می‌رود در ادامه روز بر غلظت ذرات غبار سایر نقاط استان نیز افزوده شود و به تدریج شاهد کاهش بیشتر شعاع دید افقی باشیم.

حیدری تصریح کرد: هم اکنون اکثر شهرها و روستاهای نیمه شمالی استان سیستان و بلوچستان تحت تأثیر غبار ناشی از بادهای ۱۲۰ روزه شمال استان هستند و انتظار می‌رود در ادامه روز مناطق بیشتری درگیر شوند.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان پیش بینی کرد: بر اساس آخرین خروجی نقشه‌های پیش یابی و مدل‌های جوی، وزش بادهای شدید ۱۲۰ روزه حداقل تا شنبه در شمال استان و با شدت کمتر در نوار شرقی و غربی استان جریان دارد.

وی گفت: در این مدت در عرض‌های پایین‌تر از شمال استان شاهد افزایش غبار و کاهش کیفیت هوا خواهیم بود.

منبع: دانشجو

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + شانزده =

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا