دسته‌بندی نشده

عاشورا عظیم‌ترین تولید رسانه‌ای تا ابد است

تصویر بنر


باشگاه مدیریت رسانه یونسکو ایران در پیامی بیان کرد؛

عاشورا عظیم‌ترین تولید رسانه‌ای تا ابد است

به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی باشگاه مدیریت رسانه و توسعه سواد رسانه‌ای یونسکو ایران، این باشگاه در پیامی که به مناسبت روز خبرنگار و مصادف شدن آن با عاشورای حسینی صادر کرد، به تشریح زوایای رسانه‌ای نهضت حسینی پرداخت.

در این پیام آمده است:

«امسال روز خبرنگار با شهادت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و عاشورای حسینی مصادف شده است؛ این تلاقی، فرصت مناسبی است تا ابعاد این نهضت را از منظر رسانه و در بستر رسانه مورد توجه قرار دهیم. حرکت و رفتار امام در ذات خود رسانه‌ای به بلندا و عظمت تاریخ است و عاشورا عظیم‌ترین تولید رسانه‌ای تا ابد خواهد بود با تمام ویژگی‌های پیام و پیام‌رسانی و تاثیرات بر مخاطب.

آنچه باید مورد توجه قرار گیرد، تلاش گروهی در آن زمانه برای قلب واقعیت‌ها، برجسته‌سازی، دروغ و انگاره‌سازی و وارونه‌سازی حق و باطل و جابجایی حقیقت و دروغ نقش‌آفرینی کردند و از این رو بود که در کنار بمباران خبری علیه امام حسین(ع)، وعده‌های اعطای مقام و پاداش، بالابردن هزینه‌های حمایت از امام معصوم و … همگی سبب انحراف افکار عمومی از حق و حقیقت به ظلم و انحراف شد.

در این میان اما، سکوت خواص و بی‌تفاوتی آن‌ها، به وقوع واقعه عاشورا کمک کرد. واقعه عاشورا را باید محصول انحراف، سکوت، فریب و تحریف دانست. عاشورا، زاییده جهل توأم با خودکامکی و زیاده‌خواهی مردمی بود که در این نقطه مهم تاریخی درست نیندیشیدند و دقیق اقدام نکردند.

نباید تصور کنیم این فریب‌کاری مختص آن دوران بوده است. این رویه امروز در خروشان پیام‌ها و بازار داغ رسانه‌های نوین و شیوه‌های جدید عملیات روانی نیز وجود دارد. ما به این جمله باور داریم که کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا. تشخیص مرز میان حق و باطل و ناخواسته در خدمت ظلم قرار نگرفتن و تلاش برای حق و عدالت‌طلبی، آن چیزی است که امروز اگر می‌خواهیم در صف دشمنان دین قرار نگیریم، باید سرلوحه بینش و منش ما باشد. حسینی شدن فراتر از نظر، به عمل نیاز دارد. برای تحقق این مهم، رسانه ما باید حسینی باشد و حسینی بیندیشد.

ضمن عرض خداقوت به همه اهالی رسانه و تلاشگران عرصه آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی، امیدواریم به برکت این ایام، رسانه‌های ما ذیل مفاهیم درخشانی همچون روشنگری، تبیین‌گری، مطالبه‌گری، صادق، اخلاق و … هر روز موفق‌تر از روز قبل باشند.

انتهای پیام

منبع: ایکنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا