محیط زیست

فعالیت سامانه بارشی در ۱۰ استان/افزایش ارتفاع موج در خلیج فارس و دریای خزر

تصویر بنرسازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ از فعالیت سامانه بارشی، آبگرفتگی معابر و برخورد صاعقه و افزایش سرعت باد و تا ۳ متر در دریای خزر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ  از فعالیت سامانه بارشی و ، گاهی رعدوبرق، موقت، احتمال ریزش در مناطق مستعد از چهارشنبه تا شنبه(۲۸ تا۳۱ اردیبهشت)خبر داد.

این شرایط جوی روز چهارشنبه در آذربایجان شرقی، اردبیل، آذربایجان غربی، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، نیمه شمالی زنجان، دامنه و ارتفاعات گیلان، مازندران و گلستان، پنجشنبه در خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، شمال استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و سمنان مورد انتظار است.

همچنین این وضعیت روز جمعه در استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال آذربایجان شرقی و شمال آذربایجان غربی و شنبه در خراسان شمالی، گلستان، مازندران و نیمه شمالی خراسان رضوی پیش‌بینی می‌شود.

این پدیده جوی لغزندگی جاده‌ها، احتمال برخورد صاعقه و ریزش تگرگ، احتمال آبگرفتگی معابر به‌طور محلی، کاهش دید، احتمال آسیب به سازه‌های موقت، احتمال شکستن درختان فرسوده و اختلال در پرواز با هواپیماهای سبک و بالگرد را به دنبال دارد.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌های احتمالی خودداری از توقف و احتیاط در تردد از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو، احتیاط در چرای دام، استحکام سازه‌های موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی و غیره را توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ دیگر از افزایش میزان سرعت باد( شمالی، شمال‌غربی، شمال‌شرقی) و افزایش ارتفاع موج در ساحل بین ۱ تا ۲ متر و در فرا ساحل بین ۲ تا ۳ متر در دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل گیلان، مازندران، گلستان از پیش از ظهر جمعه تا بعدازظهر شنبه (۳۰ تا ۳۱ اردیبهشت) خبر داد.

در این شرایط جوی احتمال غرق شدن شناگران، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌ها، احتمال خسارت به تاسیسات دریایی و احتمال خسارت به قایق‌های صیادی و شناورهای کوچک وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌های احتمالی، پرهیز از شنا به‌ویژه در فراساحل، محدودیت در تردد با قایق‌های سبک و تفریحی، احتیاط در ورود و خروج کشتی‌ها به بندر، محدود کردن فعالیت‌های پشتیبانی صنایع به‌ویژه در فراساحل را توصیه کرد.

در ادامه این هشدار سازمان هواشناسی مبنی بر افزایش میزان سرعت باد در نواحی شمال‌غربی-جنوب‌غربی و افزایش ارتفاع موج در ساحل بین ۱ تا ۱.۵ متر در فرا ساحل بین ۲ تا ۲.۵ متر از جمعه تا یکشنبه(۳۰ اردیبهشت تا اول خرداد) هشدار صادر کرد.

این شرایط جوی روز جمعه در مناطق شمالی و مرکزی خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر و خوزستان، شنبه در خلیج فارس و غرب تنگه هرمز، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر، هرمزگان و یکشنبه در خلیج فارس و غرب تنگه هرمز، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهرو هرمزگان مورد انتظار است.

به دنبال وقوع این پدیده جوی احتمال غرق شدن شناگران، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌ها، احتمال خسارت به تاسیسات دریایی و احتمال خسارت به قایق‌های صیادی و شناورهای کوچک مورد انتظار است بنابراین سازمان هواشناسی پرهیز از شنا به‌ویژه در فراساحل، محدودیت در تردد با قایق‌های سبک و تفریحی، احتیاط در ورود و خروج کشتی‌ها به بندر، محدود کردن فعالیت‌های پشتیبانی صنایع به‌ویژه در فراساحل را توصیه می‌کند.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا