دسته‌بندی نشده

فعالیت مدارس غیردولتی در راستای افزایش عدالت اجتماعی و آموزشی!- اخبار اجتماعی – –

تصویر بنر


به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش در تاریخ 26 آذر  نشستی را با موضوع “حذف تنوع مدارس” برگزار کرد، در این نشست یکی از اعضای پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش به بررسی عملکرد مدارس غیردولتی و تأثیر آن در عدالت آموزشی پرداخت.

هم‌اکنون سازمان مدارس غیر دولتی در واکنش به این خبر اعلام کرد: مدارس دولتی بر اساس قانون مدارس غیردولتی (1367) با تصویب مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای محترم نگهبان تأسیس شدند!

مشروح صحبت‌های محمد حسنی عضو پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش در نشست بررسی حذف تنوع مدارس با عنوان “فعالیت مدارس غیردولتی برخلاف انقلاب محرومان و عدالت آموزشی است” در خبرگزاری تسنیم منتشر شد.

این خبر را می‌توانید در این لینک مطالعه کنید: فعالیت مدارس غیردولتی برخلاف انقلاب محرومان و عدالت آموزشی است

هم‌اکنون سازمان مدارس غیردولتی جوابیه‌‌ای برای تسنیم ارسال کرده است: “عطف به مطلب مندرج در آن خبرگزاری به تاریخ دوم آذر 98 با عنوان «فعالیت مدارس غیردولتی برخلاف انقلاب محرومان و عدالت آموزشی است» پاسخ سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش‌ و پرورش مطالب زیر را جهت تنویر افکار عمومی به اطلاع می‌رساند:

“البته لازم به ذکر است که این مطلب در تاریخ دوم آذر در این خبرگزاری منتشر نشده بلکه انتشار آن در تاریخ 26 آذر همزمان با برگزاری نشست پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش است.”

1. مدارس دولتی براساس قانون مدارس غیردولتی (1367) با تصویب مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای محترم نگهبان تأسیس شدند. این قانون با توجه به نظارت و تایید شورای محترم نگهبان که جایگاه نظارت بر مصوبات مجلس از حیث شرعی و قانونی را دارد منطبق با قانون اساسی و شرع است و در حال حاضر نحوه فعالیت و توسعه این مدارس مطابق قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی مصوب سال 1395 مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان صورت می پذیرد.

” البته این پرسش مطرح است که آیا مدارس دولتی براساس قانون مدارس غیردولتی (1367) با تصویب مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای محترم نگهبان تأسیس شدند؟!”

2-با توجه به حقّ انتخاب آموزش فرزندان و تصمیم‌گیری در این رابطه که از حقوق والدین است آنها می‌توانند با توجه به شرایط شغلی و زندگی خود برای تحصیل فرزندانشان در مدارس غیردولتی و یا دولتی تصمیم‌گیری کنند و این مورد هیچ‌گونه تعارضی با قانون و عدالت آموزشی ندارد.

3-نظارت بر فعالیت آموزشی مدارس غیردولتی بر عهده وزارت آموزش و پرورش است که براساس قوانین مرتبط و به صورت مستمر در حال انجام است و در این روند نظارت، با مدارسی که براساس قوانین و ضوابط مربوطه فعالیت نکنند طبق قانون برخورد می‌شود.

4- برنامه آموزشی و پرورشی مدارس غیردولتی و مدارس دولتی بر اساس برنامه درس ملی وزارت آموزش و پرورش است و تنها تفاوت مدارس غیردولتی با مدارس دولتی در پرداخت هزینه تحصیل توسط خانواده‌ها در مدارس غیردولتی است.

5- لازم به ذکر است که وجود مدارس غیردولتی نوعی مشارکت مردم در امور آموزش و پرورش است که نتایجی از جمله؛ (بهره‌گیری از ظرفیت حاصل از این مشارکت در جهت افزایش کیفیت آموزشی در مناطق کمتر توسعه یافته با هدف تحقق عدالت آموزشی، کاهش تراکم دانش‌آموزان در کلاس‌های مدارس دولتی و ایجاد اشتغال برای چند صد هزار نفر) را به همراه داشته است که در راستای افزایش عدالت اجتماعی و آموزشی است.

لازم به توضیح است با مشارکت مردم در امر تعلیم و تربیت، ضمن کاهش تراکم دانش‌آموزان در کلاس‌های مدارس دولتی، ظرفیت حاصل از این مشارکت می تواند به منظور افزایش کیفیت آموزشی در مناطق کمتر توسعه‌یافته با هدف تحقق عدالت آموزشی بهره‌گیری شود.”

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا