دسته‌بندی نشده

قانون‌گذاری جمهوری اسلامی ایران، برگرفته از دیدگاه‎های امام خمینی (ره) است

تصویر بنر


به گزارش خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام سید احمد مرتضوی مقدم، رئیس دیوان عالی کشور، با حضور در نخستین همایش بین‌المللی تبیین اندیشه‌های حضرت امام خمینی (ره) که به مناسبت هفته قوه قضائیه در ساختمان سابق مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: ابعاد شخصیت و دیدگاه‌های امام خمینی (ره)  برای خیلی‌ها، به خصوص نسل جدید ناشناخته مانده است و هنوز نتوانسته‌اند به عمق دیدگاه‌های آن حضرت پی ببرند.

رئیس دیوان عالی کشور با بیان اینکه دیدگاه‌های امام خمینی (ره) فراملی فرا زمینی و فرادینی است، تصریح کرد: آنچه در دیدگاه آن حضرت است، انسانیت و بشریتی است که مرز ندارد و هر کس به یک شکل از این دیدگاه‌ها شناخت پیدا می‌کند و درک جامعی از امام (ره) ندارند.

حجت الاسلام مرتضوی مقدم خطاب به حقوقدانان حاضر در جلسه گفت: دانشمندان به فراخور درک و فهم خود آن حضرت را فهم می‌کنند ، لذا شما اگر بخواهید دیدگاه امام (ره) را درک کنید به واکنش‌های آن حضرت نسبت به پدیده‌های شومی که در دنیا اتفاق افتاده بود، توجه کنید و بنگرید که امام خمینی (ره) در مقابل ظلم‌ها ،تجاوزها، بی‌عدالتی‌ها و استعمارگری‎ها، چگونه موضع‎گیری می‌کردند و واکنش نشان می‌داند و به نوعی دیدگاه‌های امام راحل در این واکنش‎ها چه بود.

وی با تاکید بر اینکه نوشته‏‌ها و سخنرانی‌های امام راحل  در حقوق عمومی، حقوق خصوصی و حقوق اساسی  پیداست، تصریح کرد: دیدگاه‎های امام خمینی (ره) در فرمان هشت ماده‎ای آن حضرت متبلور است و قانون‌گذاری جمهوری اسلامی ایران برگرفته از همین دیدگاه‎های امام خمینی (ره) است، ایشان در فرمان هشت ماده‎ای،  دولت را برای شرعی کردن مقررات و قوانین کشور مکلف کرده است و امام راحل در حکمی که برای انتصاب اولین رئیس دیوان عالی کشور و یا اولین دادستان کل کشور صادر می‌کند از قوه قضائیه نوین بحث می‎کند.

رئیس دیوان عالی کشور با طرح این سؤال که قوه قضائیه نوین چه نوع قوه قضائیه‌ای است، عنوان کرد: امام  خمینی (ره) قوه قضائیه نوین را قوه‌ای می‎دانست که احکام اسلامی و شرعی در آن مجری و اجرا شود و از طرفی عدالت‌محور، ظلم ستیز و حق‌گرا باشد و در همین راستا دستور تصویب قوانین سازنده شرعی و اسلامی را صادر می‌کند.

حجت‌الاسلام مرتضوی مقدم ادامه داد: امام راحل  در فرمان هشت ماده ‎ای در خصوص قوانین غیر شرعی  وطاغوتی به جا مانده، به مسئولین وقت تشر و فریاد می‎زند که این قوانین باید در اسرع وقت تغییر کند. 

رئیس دیوان عالی کشور افزود: امام خمینی (ره) راهبرد تصویب قوانین را تعیین کرد، دیدگاه‎های امام راحل به نحوی در قانون مجازات اسلامی و قانون آیین دادرسی کیفری گنجانده شده است، حضرت امام (ره) در کلمات خود به حریم خصوصی، ممنوعیت تجسس و تحقیقات از زندگی خصوصی اشاره داشته که این موارد دقیقاً در قانون آیین دادرسی کیفری ذکر شده است.

حجت‌الاسلام مرتضوی مقدم گفت: عمده ترین شعار امام (ره) در دوران حیات خود، شعار “نه شرقی و‌نه غربی” بود، که از دید حقوقدانان سراسر دنیا یک دیدگاه نوین است،  یعنی نظام نوینی داشته باشیم که قوانین شرق و غرب بر آن حاکم نباشد. 

وی ادامه داد: دیدگاه‌‎های امام خمینی (ره) سیاستمداران بی اطلاع از اسلام را، سردرگم کرده است چراکه این دیدگاه‏ها با معیارهای شناخته شده جهانی منطبق نیست.

رئیس دیوان عالی کشور با بیان اینکه یکی از راه‎های شناخت شخصیت امام راحل این است که ببینیم دشمنان و دوستان خارجی در مورد امام (ره) چه می‌گویند، اظهار کرد: سیاستمدار کهنه‎کار، راهبرد شناس و موقعیت‌شناسی همچون “هنری کسینجر” می‎گوید: ” آیت الله خمینی غرب را با بحران برنامه‎ریزی مواجه کرد، او با معیارهایی غیر از معیارهای شناخته شده دنیا سخن می‌گفت و عمل می‎کرد و گویی از جای دیگر الهام می‎گرفت.

وی با ذکر چند مثال دیگر در این زمینه گفت: به اعتقاد گورباچف، امام خمینی فراتر از زمان می‌اندیشید و در بعد زمان نمی‌گنجید، همچنین “بی‌نظیر بوتو” سیاستمدار پاکستانی بیان می‌داشت که پیام‌های امام خمینی در آینده چراغ هدایت مسلمان است.

رئیس دیوان عالی کشور به جمله نویسنده مشهور مراکشی”ادریس کتانی” در خصوص حضرت امام اشاره کرد و گفت: به اعتقاد این نویسنده، مهمترین کار امام خمینی حفاظت از اسلامی ماندن انقلاب بعد از پیروزی است. او ادامه می‌دهد،  من در متن انقلاب بزرگ الجزایر بودم که مردم با شعارهای اسلامی به استعمار 130 ساله فرانسه پایان دادند ولی بعد از انقلاب مارکسیست‌ها و سوسیالیست‌ها مسلمانان را کنار زدند و قدرت را به دست گرفتند.

حجت الاسلام مرتضوی مقدم در پایان ضمن تشکر از حاضرین در جلسه خاطرنشان کرد: از دست اندرکاران، به دلیل برپایی این جلسه باشکوه کمال تشکر را دارم.

نخستین همایش بین‌المللی تببین اندیشه‌های حضرت امام خمینی(ره) به مناسبت هفته قوه قضائیه به دعوت مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضائیه صبح امروز 5 تیرماه  با حضور مهمانان داخلی و خارجی در مجلس سابق شورای اسلامی برگزار شد.

انتهای پیام/

 این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

منبع: فارس

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا