قضایی و حقوقی

قرآن خواندم و از کارم پشیمان شدم!

تصویر بنربه گزارش خبرگزاری همسو نیوز در ادامه رسیدگی به دادگاه متهمان مؤسسات مالی و اعتباری البرز ایرانیان، امیرحسین آزاد که داماد یکی از استانداران کنونی و فرزند یکی از استانداران سابق است با حضور در جایگاه گفت: پدر و پدر همسرم موافق کار من نبودند چون اساساً فعالیت بانکی این چنینی را شرعی و جایز نمی‌دانستند

وی افزود: یکی از دلایل پشیمان بودنم این است که در فرصتی که پیش آمد قرآن خواندم و دیدم که به گفته قرآن سود دادن و سود گرفتن این چنینی درست نبوده و اعلان جنگ با خداست شاید اینکه افرادی با فریب کارهایی برای انجام دادند هم دلیلش این باشد.

آزاد در آخرین دفاعیات خود خطاب به قاضی صلواتی گفت: در دادگاه گفته شد ۹۱ هزار سپرده گذار را من راهی خیابان کردم هرچه سعی کردم که اینطور نباشد اما ۹۱ هزار نفر نبوده و ۴۷ هزار نفر بودند البته قبل از بازداشت ۲۴ هزار نفر تسویه شده بودند.

متهم تصریح کرد: پرونده تعاونی ولیعصر با آرمان یکی نیست و من سمتی در آنجا ندارم متأسفانه بارها در دادگاه اعلام شد که من مدیرعامل شرکت تعاونی ولیعصر هستم.

وی افزود: در دادگاه گفته شد که من اعلام کردم هیچکس از اموال کارشناسی نشده است اینطور من نگفتم بنده اعلام کردم اموالی هست که کارشناسی نشده و همچنان معتقدم هیئت تسویه نقش پررنگی در تصمیم گیری دادگاه خواهد داشت.

وی با اشاره به صحبت‌های خرازی گفت: در دادگاه آقای خرازی گفتند ۱۶۲ میلیارد مورد اشاره من بوده است من اعداد را قبول دارم اما عرضم این است که آقای خرازی به عنوان شرکت آماری نباید تحلیل دهد بلکه ایشان خودشان نباید آنها را اقتباس و آن را تحلیل کنند اینطور از نظر من وجاهت قانونی برای دادگاه ندارد.

آزاد ادامه داد: نماینده بانک مرکزی به تخلفات تعاونی البرز ایرانیان اشاره کردند قرار بود به دادگاه مدارک ارائه شود که نشد تنها بحث شفاهی و اتهام زدن مطرح نیست بلکه باید مستندات به دادگاه ارائه شود.

متهم امیرحسین آزاد در ادامه و با اشاره به این موضوع که گفته شده بانک مرکزی هیچ تعهدی به فرد غیرمتخصص برای ارائه مجوز بانکی دارد، گفت: بانک مرکزی اگر به دنبال ساماندهی بود می‌توانست فرد مورد تأیید خود را برای مؤسسه بیاورد اگر تخلف ایجاد شده بود شخصی بوده نه سیستمی به همین منظور می‌توانستند مدیر مدیر مورد تأیید خود را می‌گذاشتند تا فرایند اقدام انجام شود.

آزاد افزود: نماینده دادستان پیشتر در جلسه‌ای از دادگاه اعلام کرد نامه‌ای برای ادغام موسسه‌ها وجود دارد و ادغام به معنای توقف است، این موضوع درست نیست اگر قرار بود فعالیت‌ها متوقف شود، گفته نمی‌شد می‌توانند با ۲۵ شعبه به فعالیت خود ادامه دهند رئیس جمهور هم در این اواخر اعلام کردند ۵ بانک از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود آیا این به معنای متوقف شدن فعالیت بانک‌ها بود.

متهم ردیف اول پرونده ادامه داد: نماینده بانک مرکزی اعلام کرد ادعای امضای داوطلبانه در رابطه با همکاری با بانک کشاورزی اختیاری نبوده است بلکه اجباری بوده است که پلیس آگاهی از من امضا گرفته اینطور نیست من اعلام کردم که در پلیس آگاهی نماینده بانک مرکزی به پلیس آگاهی آمد و من آن را امضا کردم اگر اجباری بود قریانی امضا می‌کرد که تا کنون این کار را انجام نداده است.

وی با اشاره به یکی دیگر از نقل قول‌های مطرح شده در جلسه اخیر دادگاه گفت: گفته شده که من به مسئولان بانک مرکزی توهین کردم که این طور نیست چرا که برخی مدیران پاکدست دستوری برای حل مشکل تعاونی‌ها صادر کردند و من در همین جا از زحمات آقای پورمحمدی ارجمندنژاد و برخی دیگر از مدیران بانک مرکزی قدردانی می‌کند.
متهم امیرحسین آزاد در دفاع از موضوع تبلیغات تعاونی‌ها توضیح داد: اینکه گفته شد تعاونی تبلیغات ثابتی داشت و مردم فریب خوردند درست نیست ما تنها تعاونی بودیم که تبلیغات محیطی و تلویزیونی نداشتیم.

وی در رابطه با موضوع مکاتبه با مراجع قضائی و ارسال آن به بانک مرکزی توضیح داد: اینکه گفته شده بانک مرکزی پاسخ مکاتبات مراجع قضائی را نداده باید بگویم بنده در جایگاهی نیستم که بخواهم اینطور سخن بگویم.

متهم امیرحسین آزاد با اشاره به تأسیس برخی شعب در برخی از مناطق خاص توضیح داد: اینکه گفته شده در جایی تعدادی از شعبات مؤسسه آرمان را زدم که پدرم در آنجا مسئولیت داشته درست نیست اگر اینطور بود می‌رفتم استان سیستان که وسعت یشتری هم داشت و به ایلام نمی‌رفتم.

وی با بیان اینکه اشتباهاتی را به خاطر اعتماد نابجا به برخی افراد داشتم مرتکب شدم گفت: بای سلامی دوست آقای قریانی بود قرارداد مهم با بای سلامی به ارزش ۳۰۰ میلیون منعقد شد و سپس این فرد اعلام کرد که من اشتباه کردم و ارزش تعاونی ۲ میلیارد تومان است.

ازاد افزود: قریانی گفت دو میلیارد که چیزی نیست با یک معامله هم به دست می‌آید بعد از مذاکرات با اسلامی قریانی به من گفت که من از این فرد دلخورم و با او معامله نمی‌کنم به همین دلیل قرارداد جدیدی به مبلغ یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون با من منعقد شد.

آزاد ادامه داد: بعدها متوجه شدم که آن دلخوری و دعوا زرگری بوده است مبلغ اولیه قرارداد ۳۰۰ میلیون تومان بود و من ابتدا متوجه نشدم که شاید این عدد تبانی بوده باشد.

آزاد در ادامه آخرین دفاعیات خود خطاب به قاضی صلواتی گفت: سال ۹۰ آقای قریانی به من گفت به قدری سود کردیم که می‌توانید از اموال تعاونی برای خودت برداری.
وی در ادامه افزود همچنین آقای قریانی مبلغ ۸ میلیارد تومان را به علی دولتشاهی برای خرید یک شرکت داد ایشان در حالی می‌گوید علاقه به خارج از کشور ندارد که یک مؤسسه بین المللی را با همین ارزش از حساب تعاونی برای خود خریداری کرده است.

متهم در ادامه و با اشاره به پرونده آقای تنها گفت: معادل قضیه آقای دولتشاهی برای آقای تنها هم اتفاق افتاد چراکه ۱۷۴ میلیون تومان اوراق برای این فرد صادر شده بود
اوراقی که برای خرید املاک صادر شده بود. اوراق آقای تنها همان بود که برای دولت صادر شده بود که آقای تنها از من قریانی و تعاونی فردوسی شکایت کرد که ما در آن پرونده تبریه شدیم.

وی خطاب به دادگاه گفت: پشیمان هستم از اینکه به این عرصه ورود کردم خانواده‌ای دارم که زندگی شأن را در مسیر انقلاب گذاشتن پدرم اوایل انقلاب جزو اولین‌های بود که علیه رژیم پهلوی شعار داد خانواده ما جز خارج از این انقلاب ابرویی ندارند.

آزادخطاب به قاضی صلواتی گفت: بنده جوانی بودم در منطقه‌ای بسیار محروم اینکه در ایلام شعبه ایجاد کردم به دلیل نفوذ پدر من نبوده بلکه به خاطر ایجاد اشتغال بود چرا که ۴۰۰ کارمند داشتم نیت من ایجاد شغل بود متأسفانه اشتباه کردم اما پای اشتباهی استادم.

آقای قاضی من را به چشم یک جوان خطاکار و نه یک ضد انقلاب ببینید.

وی افزود: من پای اشتباهم ایستادم و هیچ وقت متواری نشدم اشتباهاتم را هم گردن دیگران نیانداختم تلاشم بر این بوده که اموال را برگردانم خواهش می‌کنم نگاهتان به من نگاه به باشد که اشتباه کرده است.

وی از دادگاه طلب عفو و بخشش کرد و گفت: از تمام کسانی که به علت اعتماد بیجای من و اشتباهاتم متضرر شدند و آسیب دیدند عذر خواهی می‌کنم و طلب حلالیت دارم.

منبع:خبرگزاری مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا