* لازمه ایجاد زندگی مستقل برای سالمندان؛ گسترش خدمات بیمه‌ای - اجتماعی نیوز
دسته‌بندی نشده

لازمه ایجاد زندگی مستقل برای سالمندان؛ گسترش خدمات بیمه‌ای

تصویر بنر


به گزارش خبرنگار ایکنا؛‌ وحید قبادی‌دانا، رئیس سازمان بهزیستی کشور، امروز ۹ مهرماه، در مراسم گرامیداشت روز جهانی سالمند در جمع ۶۰۰ نفر از سالمندان شهر تهران در برج میلاد با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۰ درصد جمعیت کشور سالمند هستند، گفت: نرخ رشد جمعیت کشور ۱٫۲۴ درصد است در حالی که نرخ رشد سالمندی ۳٫۶ درصد است و این نشان می‌دهد که تعداد سالمندان در حال افزایش است؛ ما انتظار داریم در سال ۱۴۳۰ حدود ۲۶ درصد جمعیت یعنی یک چهارم جمعیت کشور سالمند شوند.

وی با تأکید بر اینکه هدف سازمان بهزیستی این است که سالمندان نیز مانند سایر اعضای جامعه در درون خانواده دیده شوند، گفت: در منابع دینی نیز نسبت به احترام به سالمندان تأکید شده است. امام رضا(ع) می‌فرمایند، به بزرگترها احترام بگذارید و به کودکان مهربانی کنید. در سوره اسراء نیز تأکید شده است که حتی به پدر و مادر خود اف نگویید.

قبادی‌دانا با تأکید بر اینکه باید تلاش شود سالمندان زندگی مستقل با مشارکت فعال در جامعه داشته باشند و شرایط جامعه برای این زندگی مستقل فراهم شود، گفت: اگر استقلال سالمندان را می‌خواهیم باید خدمات بیمه‌ای گسترش داده شود.

وی با مطرح کردن این سؤال که چه قدر ساختمان‌ها، اداره‌ها، بانک‌ها و … را برای زندگی مستقل سالمندان فراهم کرده‌ایم، گفت: استقلال باعث سلامت سالمندان می‌شود. وقتی سالمندان مجبور شوند برای انجام کارهایشان از اینترنت استفاده کنند، ذهن آنها فعال می‌شود.

رئیس سازمان بهزیستی تأکید کرد: باید سالمندی را به منزله دوره مهم از زندگی به رسمیت بشناسیم، سالمندی پایان زندگی نیست. کودکان و جوانان باید نیازهای سالمندان را بیاموزند.

وی افزود: دبیرخانه ملی سالمندان در سال ۸۳ در سازمان بهزیستی تشکیل شد و امروز پس از ۱۵ سال سند ملی سالمندان رونمایی می‌شود. در حال حاضر نیز ۷۲۵ هزار سالمند تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند. امروز در جهان داشتن مراکز مجهز نگهداری از سالمندان دیگر افتخار محسوب نمی‌شودف بلکه باید به سمت ایجاد خانه‌های کوچک سالمندان حرکت کنیم تا آنها زندگی در کنار هم داشته باشند.

قبادی‌دانا در پایان اظهار امیدواری کرد با رونمایی از سند ملی سالمندی اقدامات لازم در زمینه حمایت از سالمندان انجام شود.

منبع:ایکنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا