حوادث و بلایا

لزوم تجهیز دستگاه قضایی و انتظامی به دانش روز

تصویر بنررئیس‌کل دادگستری استان زنجان گفت: دنیای امروز دنیای متفاوتی است و بنابراین اقداماتش نیز باید متفاوت باشد تا بتوان اقدامات موثر متناسب با جرم ارتکابی را طراحی و اجرا کرد.

به گزارش خبرگزاری همسو، حجت‌الاسلام اسماعیل صادقی‌نیارکی پیش از ظهر امروز در نشست مشترک قضایی و انتظامی استان که به مناسبت هفته نیروی انتظامی برگزار شد، با اشاره به اینکه به ماموریت‌ها و وظایف نیروی انتظامی در قوانین و دستورالعمل‌ها واقف هستیم، اظهار کرد: دنیای امروز دنیای متفاوتی است و بنابراین اقداماتش نیز باید متفاوت باشد تا بتوان اقدامات موثر متناسب با جرم ارتکابی را طراحی و اجرا کرد.

وی ادامه داد: مفاسد اجتماعی و اخلاقی از شکل سنتی به شکل مدرن تغییر شکل یافته است و همین موضوع لزوم تغییر در برخوردها در دستگاه قضا و نیروی انتظامی را می‌طلبد. ضابطان قضایی و انتظامی استان باید به دانش روز و متناسب با نیازهای جامعه مجهز شوند تا از این رهگذر بتوان اقدام جدید متناسب با اعمال بزه‌کارانه انجام داد.

صادقی‌نیارکی با اشاره به هدف مشترک دو مجموعه دستگاه قضایی و انتظامی استان اظهار کرد: دو مجموعه دارای هدفی مشترک در انجام وظایف هستند که هر چه‌قدر هم‌افزایی، هم‌پوشانی و تعامل بیشتر باشد، کسانی که در صدد ایجاد ناامنی، اخلال و بی‌نظمی در جامعه هستند، ناامید خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین فلسفه اعمال مجازات در فقه اسلامی پیشگیری از تکرار جرم است، گفت: امسال در بسیاری از جرایم شاهد سیر نزولی هستیم که این آمار از 3 درصد تا 30 درصد متغیر بوده و همین موضوع نوید جریان تازه در حوزه پیشگیری از جرایم را نشان می دهد، لذا باید عملیات روانی در این بخش در کانون توجه قرار گیرد تا شاهد موفقیت روزافزون در این عرصه باشیم.

فرمانده انتظامی استان زنجان نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه در راستای اجرای قوانین، اصل پیشگیری مورد توجه این دستگاه انتظامی است، اظهار کرد: هم‌افزایی و تعامل ضابط دستگاه قضایی و انتظامی، قدرت نظام را بالا می‌برد و بالطبع این موضوع در اصل پیشگیری از جرایم نیز نقش تعیین‌کننده‌ای دارد.

سردار رحیم جهانبخش به حضور رئیس دستگاه قضا در زنجان اشاره کرد و یادآور شد: آیت‌الله رئیسی در راستای منویات مقام معظم رهبری، پرچم مبارزه با فساد را بالا برده و در کالبد قوه قضائیه، جان تازه‌ای دمید. البته نباید از این نکته غافل شد که بنا بر مطالبه عمومی، پرچم مبارزه با فساد بالا رفته و پلیس امنیت اقتصادی شکل گرفته است.

وی همچنین رفع مزاحمت‌های خیابانی، پیشگیری از اعتیاد به‌ویژه اعتیاد خانم‌ها در سطح استان که پنجمین رتبه کشور را به خود اختصاص داده است و نیز مسئله عفاف و حجاب را به ترتیب جزو بیشترین مطالبات مردمی در راستای پیشگیری و مبارزه با مفاسد اجتماعی در افکارسنجی این دستگاه انتظامی عنوان کرد.

دادستان عمومی و انقلاب زنجان نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه ماموریت امروز نیروی انتظامی با ماموریتی که این نیرو در دهه‌های قبل داشت، متفاوت است، اظهار کرد: در گذشته ارائه خدمات ساده بود اما در دنیای امروز به دلیل گسترش فضای مجازی و پیشرفت دنیای فناوری، وظایف این نیرو گسترش یافته است؛ در دهه‌های قبل پلیس فضای مجازی مطرح نبود اما امروز یکی از تکالیف دستگاه انتظامی، دفاع از حقوق شهروندی است.

حجت‌الاسلام محسن کرمی خاطرنشان کرد: هر گوشه‌ای از ماموریت پلیس را که نگاه کنیم، یک وضعیت و اهمیت جدید است. این وضعیت جدید همان‌طور که یک تهدید به‌شمار می‌رود، فرصت نیز محسوب می‌شود؛ چرا که فرصت خدمت و ارائه کارنامه موفق حاکمیت دینی در ارائه خدمات مطلوب به انسان‌ها است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا