شهری

مترو بزرگترین شبکه کتابخوانی تهران می‌شود

تصویر بنررییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری در نشستی با حضور معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران بر گسترش فرهنگ کتابخوانی در ناوگان حمل و نقل عمومی از جمله متروی تهران تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز، در این نشست که در ساختمان این معاونت برگزار شد، حجت‌الاسلام میثم امرودی رییس سازمان فرهنگی هنری با اشاره به ظرفیت‌های این سازمان گفت: ۱۱۰ کتابخانه و مراکزی مانند باغ کتاب تهران را در اختیار داریم که ظرفیت بزرگی است. امیدوارم با همکاری سازمان فرهنگی هنری و معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران هم در زمینه کتاب و کتابخوانی و هم در زمینه فرهنگ‌سازی در حمل و نقل اقدامات موثری انجام دهیم. 

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری فرمودند در دو سطح راهبردی و اجرایی باید شوراهای اندیشه‌ورز تشکیل شود و علاوه بر حوزه فرهنگ، به مسائلی مانند حمل و نقل نیز باید بپردازیم. هدف اصلی ما از برگزاری این نشست، برقراری ارتباط و بررسی زمینه‌های همکاری بین دو سازمان است. همچنین امکان‌سنجی و برنامه‌ریزی برای تبدیل متروی تهران به بزرگترین شبکه کتابخوانی شهر تهران در این جلسه انجام خواهد شد. 

 امرودی اظهار کرد: با شیوع ویروس کرونا، سازمان فرهنگی هنری در واقع به سه سازمان تبدیل شد؛ یک سازمان فرهنگی هنری که برخی از فعالیت‌های سابق را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌دهد، یک سازمان مجازی که تولیدات متعددی در فضای مجازی منتشر می‌کند و یک سازمان جهادی که به رسیدگی به مناطق محروم، تولید ماسک و… می‌پردازد. اخیراً هم پویش تئاتر برای بچه‌ها را در روستاهای محروم اطراف تهران آغاز کرده‌ایم. 

وی در پایان گفت: امیدوارم بتوانیم با همکاری شما فضای حمل و نقل تهران را به یک فرهنگ‌سرای بزرگ تبدیل کنیم و اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری در این فضاها را در دستور کار قرار دهیم، چرا که وسایل حمل و نقل عمومی بستر بسیار مناسبی برای این فعالیت‌هاست. 

در ادامه سید مناف هاشمی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران عنوان کرد: در این معاونت همکارانم تلاش‌های فراوانی در حوزه حمل و نقل کرده‌اند و بیش از ۵۰ درصد بودجه شهرداری تهران اینجا هزینه می‌شود. ما مجموعه پرهزینه‌ای هستیم و برای خدمات‌رسانی به شهروندان، بودجه قابل توجهی به حمل و نقل و گسترش مترو، اتوبوس و… صرف می‌شود. 

وی ادامه داد: همین موضوع، مسئولیت ما را سنگین‌تر می‌کند و به ویژه در شرایط کرونا، با مشکلات زیادی روبه‌رو هستیم. چرا که تعداد مسافران حمل و نقل عمومی کاهش محسوسی داشته و این باعث کاهش درآمدها شده است. البته این کم شدن مسافر ضروری است و برای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی بوده است. 

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه در متروی تهران اقدامات پرشماری برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا انجام می‌شود، افزود: اگر این میزان رعایت نکات بهداشتی که در متروی تهران مشاهده می‌شود، در بقیه اماکن نیز انجام شود، کاهش قابل توجهی در شیوع ویروس خواهیم دید. در ۱۲۷ ایستگاه متروی تهران ماسک با قیمت مناسب عرضه می‌شود و با کمک نیکوکاران، مقداری ماسک نیز به صورت رایگان در اختیار مسافران کم برخوردار قرار می‌گیرد. 

وی اضافه کرد: در حوزه فعالیت‌های فرهنگی، ظرفیت خوبی برای همکاری با سازمان فرهنگی هنری وجود دارد و ناوگان حمل و نقل عمومی تهران بستر مناسبی برای اقدامات فرهنگی است، چرا که ۵۰ درصد سفرهای شهری در این ناوگان انجام می‌شود و این فرصت بزرگی است. آموزش‌هایی در حوزه فرهنگ شهروندی، رفتار ترافیکی شهروندان، رعایت مقررات راهنمایی رانندگی و نکات ایمنی و… می‌تواند به شهروندان ارائه شود. این فعالیت‌های فرهنگی باید به گونه‌ای باشد که برای گروه‌های مختلف شهروندان قابل استفاده باشد و نباید به حوزه خاصی محدود شویم. 

هاشمی تصریح کرد: تهران الگوی سایر شهرهاست و اگر بتوانیم در این همکاری به موفقیت برسیم، شهرهای دیگر نیز می‌توانند الگوبرداری کنند تا حمل و نقل عمومی با اقدامات فرهنگی و هنری همراه شود. سازمان فرهنگی هنری فقط متعلق به شهرداری تهران نیست و کارهای کشوری انجام می‌دهد که الگویی برای نهادهای مختلف کشور است. 

بنا براعلام سایت شهر، در پایان این نشست مقرر شد کارگروهی متشکل از معاونان و مدیران سازمان فرهنگی هنری و معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران شکل بگیرد تا زمینه‌های همکاری به صورت عملیاتی بررسی شود.  

انتهای پیام

منبع: ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا