* مرگ سالانه ۵ میلیون نفر در جهان بر اثر دمای غیرعادی ناشی از بحران اقلیمی - اجتماعی نیوز
محیط زیست

مرگ سالانه ۵ میلیون نفر در جهان بر اثر دمای غیرعادی ناشی از بحران اقلیمی

تصویر بنربر اساس یکی از بزرگ‌ترین مطالعات آماری در مورد مرگ‌ومیر و تغییرات دما در بیش از ۴۰ کشور که داده‌های نزدیک به دو دهه را بررسی می‌کند، برآورد می‌شود سالانه بیش از پنج میلیون مرگ در اثر گرما و سرمای غیرعادی و شدید هوا ناشی از بحران اقلیمی رخ می دهد. 

به گزارش خبرگزاری همسونیوز، یافته‌های این مطالعه که در نشریه «سلامت سیاره لنست» (The Lancet Planetary Health) منتشر شد، نشان می‌دهد پنج میلیون مرگ که معادل ۹.۴۳ درصد مجموع آمار مرگ‌ومیرها در جهان است از سرما و گرمای غیرمعمولِ دما ناشی می‌شود.

در این پژوهش آمده است این رقم به‌معنای حدود ۷۴ مورد مرگ اضافه در هر ۱۰۰ هزار نفر و بیشتر به‌دلیل قرارگیری در معرض سرما است.

یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که از آغاز هزاره جدید به این سو، مرگ‌های مرتبط با گرمای هوا در تمام مناطق جهان افزایش یافته و حاکی از آن است که گرمایش جهانی ناشی از بحران اقلیمی در آینده نیز این رقم را افزایش خواهد داد.

به گفته متخصصان و محققان در این مطالعه، شرق اروپا دارای بالاترین رقم مرگ‌ومیر در اثر گرما در هر ۱۰۰ هزار نفر است و در ادامه افزودند آفریقای سیاه (شامل مناطق جنوب صحرای بزرگ آفریقا) بالاترین رقم مرگ‌ومیر مرتبط با سرما در هر ۱۰۰ هزار نفر را دارد.

در این پژوهش، دانشمندان داده‌های مرگ‌ومیر و دمای هوای سراسر جهان در فاصله سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۹ را بررسی کردند، دوره‌ای که دمای جهان در هر دهه ۰.۲۶ درجه سانتیگراد بالا رفت.

به گزارش گاردین، این کارشناسان و محققان مطالعات جوی معتقدند که این یافته‌ها، اهمیت جمع‌آوری داده‌ها از تمام نقاط جهان را نشان می‌دهد تا شناختی دقیق‌تر از تاثیر واقعی دمای نامطلوب ناشی از تغییر اقلیم به دست بدهد. به عقیده آن‌ها، شناخت الگوهای جغرافیایی مشابه در مرگ‌ومیرهای مرتبط با دما می‌تواند به همکاری بین‌المللی بهتر در ایجاد سیاست‌ها و راهبردها برای سازگاری و کاهش بحران اقلیمی منجر شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − هفت =

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا