* مصون‌سازی مدارس وتوسعه طرح مدارس آماده از اولویت‌های آموزش‌وپرورش - اجتماعی نیوز
آموزش و پرورش

مصون‌سازی مدارس وتوسعه طرح مدارس آماده از اولویت‌های آموزش‌وپرورش

تصویر بنربه گزارش خبرگزاری همسو نیوز، محسن حاجی میرزایی در گردهمایی ۱۵۰۰ مدیر مدرسه شهر تهران با موضوع گام دوم طرح مدرسه آماده که در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد، با اشاره به اینکه خطر بلایا و پدیده‌های طبیعی در همه جای دنیا وجود دارد لذا عاقلانه است که تدبیری برای مقابله با حوادث اتخاذ شود، اظهار کرد: کشور ایران را در معرض پدیده‌های طبیعی با درصد بالا معرفی می‌کنند لذا تلاش داریم با ایجاد آمادگی بالا در برابر حوادث بتوانیم از این مخاطرات آسیب کمتری ببینیم.

وزیر آموزش‌وپرورش بابیان اینکه باید سعی کنیم تاب‌آوری جامعه را بالا ببریم لذا دانش آموزان بهترین بستر آموزش برای کاهش آسیب‌ها است.

وی افزود: هرچند همه افراد جامعه باید بیاموزند تا بتوانند در برابر حوادث خود را مصون بدارند اما دوره دانش‌آموزی دوره خاصی است زیرا ذهن دانش آموزان نسبت به بزرگ‌ترها آمادگی بیشتری برای یادگیری دارند و یادگیری آن‌ها نسبت به دیگر افراد بسیار پایدارتر و عمیق‌تر است.

حاجی میرزایی تصریح کرد: دانش آموزان در تغییر رفتار خانواده بسیار مؤثر هستند لذا دانش آموزان با عمق تأثیری که دارند بهترین عرصه برای آموزش در برابر مخاطرات هستند.

وی بابیان اینکه آموزش‌وپرورش ۱۵ میلیون دانش‌آموز دارد که با احتساب آمار خانواده‌هایشان، ظرفیت خوبی برای انتقال پیام به جامعه دارد، گفت: هیچ رسانه‌ای در کشور به‌اندازه آموزش‌وپرورش وسعت، عمق و تأثیرگذاری ندارد. دانش آموزان ۹ ماه در اختیار مدارس هستند و می‌توان با هوشمندی از ظرفیت آن‌ها برای انتقال پیام استفاده کرد بنابراین همان‌طور که خانواده اولویت را به فرزندانش می‌دهد جامعه نیز باید اولویت را به دانش‌آموزانش دهد.

وزیر آموزش‌وپرورش گفت: مصون‌سازی مدارس از حوادث و دانش آموزان از آسیب‌های اجتماعی از مهم‌ترین اولویت‌ها است که این کار در شهر تهران آغازشده و باید در سراسر کشور توسعه یابد.

وی با اشاره به سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش که مدرسه را کانون محله دانسته است، اظهار کرد: هرچه بیشتر بتوانیم پیوند بین مدرسه را با عوامل و مسائل محله تقویت کنیم و تعامل بیشتری در این زمینه برقرار می‌شود و این امر در تحقق اهداف نظام تعلیم و تربیت مؤثرتر است.

حاجی میرزایی افزود: دانش‌آموز اگر نتواند ارتباطش را با محیط پیرامون مدرسه و محله‌اش برقرار کند در آینده در جامعه نمی‌تواند با عوامل مختلف جامعه ارتباط مؤثری داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: وزارت آموزش‌وپرورش، شهرداری تهران و سازمان مدیریت بحران هدف مشترکی در راستای مصون‌سازی مدارس دارد پس باید در همکاری با یکدیگر، این هدف مشترک را اجرایی کنیم.

وزیر آموزش‌وپرورش ادامه داد: ۳۰ درصد مدارس کشور نیازمند بازسازی و نوسازی است و از کمک سایر دستگاه‌ها برای بازسازی و نوسازی مدارس استقبال می‌کنیم. همچنین با اجرای طرح مدرسه آماده می‌توانیم مدارس خوب و مطلوبی داشته باشیم و به اهداف والای تعلیم و تربیت برسیم.

در حاشیه این مراسم، تفاهم‌نامه‌ای سه‌جانبه باهدف توسعه و تقویت همکاری‌ها بین شهردار تهران، مدیریت بحران شهر تهران و وزارت آموزش‌وپرورش منعقد و به امضای حاجی میرزایی، پیروز حناچی و سردار جلالی رسید.

منبع:خبرگزاری مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + ده =

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا