آموزش و پرورش

منطقه ۲۲ چالش برانگیزترین منطقه آموزشی در تهران

تصویر بنربه گزارش خبرگزاری همسو نیوز ساخت و سازها در تمامی ندارد و این موضوع در برخی مناطق تهران با بلند مرتبه سازی ها و ساخت مجتمع های مسکونی بیشتر رخ نمایی می کند. از جمله این ساخت و سازها را در منطقه ۲۲ تهران می توانیم مشاهده کنیم؛ منطقه ای که به واسطه جاذبه های گردشگری که آنجا ایجاد شده، حالا جمعیت قابل توجهی را در خود جای می دهد. منطقه ای که به نظر می رسد به یک منطقه بحرانی به لحاط فضای آموزشی برای شهر تهران تبدیل شده است.

مسعود ثقفی مشاور مدیرکل و رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی شهر تهران در گفتگو با خبرنگار مهر درباره کمبود فضای آموزشی در منطقه ۲۲ و شکایت بسیاری از اولیا که این روزها درگیر ثبت نام فرزند خود در مدارس هستند مبنی بر نبود مدرسه کافی در این منطقه گفت: منطقه ۲۲ از لحاظ کمیت و تعداد مدرسه یکی از بغرنج ترین مناطق آموزش و پرورش اشت. متاسفانه در این منطقه قانون توسط کسانی که ساخت و ساز انجام می دهند رعایت نشده است. قانون می گوید سازنده های مسکن باید به تعداد هر ۲۰۰ واحد مسکونی یک مدرسه نیز بسازند.

وی ادامه داد: به خاطر یکسری مسائل پشت پرده، عده ای توانسته اند قانون را دور بزنند و عملاً مدرسه ای تحویل آموزش و پرورش نشده است و بسیار تعداد مدارسی که تحویل داده شده است کم است و نیاز اهالی این منطقه را پوشش نمی دهد. ما چند سال است که این موضوع را مطرح می کنیم که واقعاً در این منطقه با مشکل بزرگی رو به رو هستیم. البته استانداری تهران با کمک شهرداری و آموزش و پرورش از طریق شورای عالی آموزش و پرورش راه حل هایی را اندیشیده اند اما اصل دغدغه همین است که اگر به تعداد کافی مدرسه در این منطقه ایجاد نشود، با جمعیت کثیری که در این منطقه مستقر شده و در حال مستقر شدن هستند، آموزش و پرورش قادر به ارائه هیچگونه خدماتی به آن نخواهد بود.

ثقفی درباره اینکه راهکار کوتاه مدت برای حل این معضل در مهر پیش رو چیست تا خانواده ها بیش از این سرگردان نشوند بیان کرد: همین الان هم ساکنان این منطقه که در اطرافشان مدرسه ای نیست برای ثبت نام فرزندانشان به منطقه ۵ مراجعه می کنند. این خودش معضل دیگری است که باعث می شود تراکم دانش اموزی در منطقه ۵ بالا برود. از نظر آموزش و پرورش منطقه ۲۲ جرو منطقه ۵ محسوب می شود و مانعی برای ثبت نام ها وجود ندارد.

وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به ساخت و سازها و حتی ساخت مراکز تفریحی به نظر می رسد این منطقه زمین مناسبی برای ساخت مدرسه نمانده است، اظهار کرد: بله اصل مشکل در این منطقه در حال حاضر زمین است. محوطه هایی را شهرک سازی کرده اند و پیش بینی فضای مدرسه صورت نگرفته است. البته به نظر ما می رسد که مشکل فضا در این منطقه قال حل شدن است اگر کسانی که آنجا ساخت و ساز می کنند، همکاری کنند. چون این منطقه مانند برخی مناطق داخل شهر نیست که دیگر واقعاً زمینی برای تبدیل شدن به مدرسه نداشته باشد.

ثقفی در پایان گفت: به هر حال در شهرداری تهران کسانی باید پاسخگو باشند که چگونه بدون ساخت فضای آموزشی اینهمه ساخت و ساز در این منطقه صورت گرفته و بر اساس چه رانتی قانون دور زده شده است.

منبع:خبرگزاری مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا