دسته‌بندی نشده

نشست خبری دومین همایش مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام برگزار شد

تصویر بنر


به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، نشست خبری دومین همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام با حضور حجت الاسلام و المسلین دکتر رضا غلامی رئیس پژوهشگاه مطالعات اسلامی آسیب های اجتماعی دانشگاه شاهد، حجت الاسلام و المسلمین دکتر ابراهیم عباسپور مسئول پژوهشکده مطالعات اسلامی آسیب های اجتماعی واحد قم و جمعی از اصحاب رسانه و با سخنرانی مجازی حجت الاسلام و المسلمین دکتر قاسم ابراهیمی پور دبیر علمی همایش و عضو هیات علمی موسسه امام خمینی (ره) روز شنبه 25 دی ماه در پژوهشکده مطالعات اسلامی آسیب های اجتماعی دانشگاه برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضا غلامی رئیس پژوهشکده مطالعات اسلامی آسیب های اجتماعی دانشگاه در این نشست خبری بیان داشت: نمی توان انکار کرد که برخی آسیب های اجتماعی به دلایل مختلف، اعم از درون زا و برون‌زا، طی یک دهه اخیر، رشد صعودی داشته است. البته سیاست مبنایی و قطعی جمهوری اسلامی، پیشگیری و مقابله قاطعانه با آسیب‌های اجتماعی است. در دولت قبل، شاهد پیگیری های خاص رهبر معظم انقلاب اسلامی در جهت استقرار این سیاست در نظام مدیریتی کشور و به تبع آن، تقویت شورای اجتماعی کشور و نیز تاسیس سازمان امور اجتماعی کشور بودیم.

ایشان در ادامه افزود: شکل گیری سازمان امور اجتماعی، اشراف اطلاعاتی مدیران کشور نسبت به جزئیات آسیب‌های اجتماعی را بالا برد و زمینه انجام مطالعات گوناگون در عرصه آسیب‌های اجتماعی و تولید انواع طرح ها و ایده ها برای مقابله با آسیب ها را مهیا کرد.

دکتر غلامی یکی از ابتکارات خوب سازمان امور اجتماعی را فعال سازی برخی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی برای مطالعه دقیق در این عرصه دانست و بیان داشت: راه اندازی پژوهشکده مطالعات اسلامی آسیب های اجتماعی در دانشگاه شاهد را باید در همین جهت توصیف نمود؛ در عین حال، من معتقدم دولت قبل، حاضر به سرمایه‌گذاری قوی برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی نشد و به همین دلیل، خیلی از طرح ها و ایده ها، یا اساساً فرصت اجرایی شدن را پیدا نکرد و یا نیمه کاره رها شد. در دولت جدید، خوشبختانه شاهد شکل‌گیری عزم و اراده برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی هستیم اما هنوز شورای اجتماعی و به تبع آن، وزارت کشور، نه ایده کانونی خود را برای مقابله با آسیب ها روشن کرده و نه به سمت ارتقاء سازمان امور اجتماعی برای شکل‌گیری یک حرکت همه جانبه در موضوع آسیبهای اجتماعی رفته است. امروز که‌ ماه ها از روی کارآمدن دولت سیزدهم گذشته است، همچنان تکلیف سازمان امور اجتماعی کشور و برنامه آن روشن نیست.

رئیس پژوهشکده مطالعات اسلامی آسیب های اجتماعی بیان کرد: ما امروز از یک طرف، نیازمند یک طرح جامع همه‌جانبه نگر، منسجم، هوشمندانه و کارآمد برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی هستیم و از طرف دیگر، نیازمند یک راهبری یا فرماندهی قوی در صحنه‌ی مقابله با آسیب های اجتماعی می باشیم که سازمان امور اجتماعی از چنین جایگاهی برخوردار است. علاوه بر این، هر چند در سال های گذشته کار علمی روی شناخت آسیب ها و نحوه مقابله با آنها شروع شده، اما باید توجه داشت که اولاً. کارهایی که تا الان شده یک-صدم کاری نیست که باید می‌شده یا بشود و ثانیاً، بدون وجود پشتوانه‌های علمی و کارشناسی قوی، مقابله با آسیب‌های اجتماعی به جایی نخواهد رسید.

ایشان در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد: در این بین، یک نکته کلیدی وجود دارد و آن این است که ما در یک جامعه اسلامی زندگی می‌کنیم و عقائد، باورها، احکام، اخلاق، سنت ها، آداب و سبک زندگی اسلامی می تواند در رفع آسیب های اجتماعی نقش کلیدی داشته باشد.از سوی دیگر، این یک حقیقت است که اسلام و تعالیم اسلامی برای مواجهه با آسیب‌های اجتماعی حرف‌های اساسی دارد و مادامی که به این حرف ها توجه نشود و به آموزه‌های اسلامی در این عرصه، به‌مثابه نسخه های موثر در جهت مقابله با آسیب‌های اجتماعی عنایت لازم صورت نگیرد، نمی‌توان انتظار داشت با نسخه‌های غربی، مقابله درست و اثرگذاری با آسیب‌های اجتماعی شکل بگیرد؛ لذا هنر ما این است که با درک اقتضائات مقابله با آسیب های اجتماعی در یک جامعه مسلمان، از ظرفیت های فکری اسلام و همچنین از ظرفیت های فرهنگی موجود در یک جامعه اسلامی، برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی حداکثر استفاده را داشته باشیم و دومین همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام در جهت عینیت بخشی به همین ایده کانونی یعنی استفاده روشمند و سیستماتیک از تعالیم اسلامی برای پیشگیری و مقابله با آسیب های اجتماعی راه اندازی شده و انشاالله می تواند اثرات قابل توجهی را در این میدان داشته باشد.

00-10-25 Neshaste khabari Asibhaye ejtemayi 02.jpg

در ادامه این نشست، حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابراهیم عباسپور، مسئول واحد قم پژوهشکده مطالعات اسلامی آسیب های اجتماعی بیان داشت: اولین همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام در سال 97 برگزار شد که به لحاظ محتوایی شاهد رشد درصدد گفتمان سازی از منظر اسلام در بحث آسیب های اجتماعی بودیم. دومین همایش با رویکرد دیگری دی ماه ۱۴۰۰ برگزار می شود که در این همایش مراکز و فعالان آسیب های اجتماعی گردهم آمده اند و اندیشمندان در حوزه آسیب های اجتماعی در محورهای تخصصی چون اعتیاد، طلاق، فضای مجازی و مطالعات بنیادین آسیب های اجتماعی کارگروه و کمیسیون هایی را تشکیل داده اند که در طی دو روز برگزاری این همایش به بحث و تبادل نظر با هم در خصوص محورهای همایش می پردازند.

حجت الاسلام والمسلمین عباسپور در ادامه افزود: مراکز، موسسات و دستگاه های اجرایی استقبال خوبی از دومین همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام داشتند که از آن جمله می توان به موسسه امام خمینی، دانشگاه باقرالعلوم، دفتر تبلیغات اسلامی، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و حوزه علمیه قم اشاره کرد.

00-10-25 Neshaste khabari Asibhaye ejtemayi 07.jpg

مسئول پژوهشکده مطالعات اسلامی آسیب های اجتماعی واحد قم بیان کرد: در حوزه آسیب های اجتماعی مراکز دانشگاهی و آکادمیک دستاوردهای خوبی داشته اند اما عمده تمرکز آنها بر علم مدرن است؛ از طرفی مراکز فعال در حوزه های دینی که به بحث های مبنایی در حوزه آسیب های اجتماعی می پردازند، درگیر واقعیت های اجتماعی در حوزه آسیب های اجتماعی نبودند و همچنین از ظرفیت مراکز دانشگاهی تاکنون استفاده نمی کردند. پژوهشکده مطالعات اسلامی آسیب های اجتماعی با هدف تجمیع مطالعات صورت گرفته در حوزه آسیب های اجتماعی در مراکز آکادمی و مراکز حوزوی تشکیل شد تا با به خدمت گرفتن ظرفیت های این مراکز در راستای رفع آسیب های اجتماعی عمل کند.

ایشان در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد: در لسان و ادبیات دینی ما پیشگیری همواره بر درمان مقدم بوده است، اینکه جامعه باید به نحوی ساختاربندی شده باشد تا افراد زندگی اجتماعی خوبی داشته باشند. به هر حال در همه جوامع آسیب های اجتماعی وجود دارد در صورتی که مبانی دینی و آموزه های اسلامی در جامعه جاری و ساری باشد، نباید دیگر شاهد آسیب های اجتماعی باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر قاسم ابراهیمی پور، دبیر علمی همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام و عضو هیئت علمی موسسه امام خمینی (ره) در ادامه این نشست خبری در خصوص این همایش دو روزه بیان کرد: 26 و 27 دی ماه دومین همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام برگزار می شود. مراسم افتتاح این همایش با حضور شخصیت های مطرح کشوری و لشکری چون دکتر احمد وحیدی؛ وزیر کشور، دکتر احمد چلداوی رییس دانشگاه شاهد، دکتر میرباقری عضو ، حجت الاسلام پارسانیا رییس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران و تنی چند از نمایندگان مجلس فردا 26 دی ماه در سالن پیامبر اعظم(ص) وزارت کشور برگزار می شود.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر ابراهیمی پور افزود: در بخش دوم این همایش در دو کمیسیون مقالات ارایه خواهد شد که به دلیل شرایط کرونایی از حضور همه پژوهشگران در این کمیسیون ها معذور بودیم؛ به همین دلیل یک کمیسیون به صورت تلفیقی با ارایه هشت مقاله و کمیسیون دیگر با عنوان مفاسد اخلاقی با ارایه هفت مقاله 26 دی ماه بعد ازظهر در تهران و در تالار وزارت کشور برگزار خواهد شد.

ایشان خاطر نشان کرد: دوشنبه 27 دی ماه همزمان با دومین روز همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام در سالن انجمن های علمی حوزه در شهر قم سه کمیسیون با عنوان کمیسیون خانواده و جمعیت با ارایه هفت مقاله، کمیسیون تلفیقی حاشیه نشینی و کرونا و مفاسد اجتماعی با ارایه هفت مقاله و کمیسیون فضای مجازی با حضور اندیشمندان برگزار خواهد شد.

دبیر علمی دومین همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام از ارسال 99 مقاله به این همایش خبر داد و گفت: 20 مقاله از این تعداد به دلیل اسلامی نبودن از دستور کار همایش خارج شدند، 46 مقاله تایید شدند چون همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام بر رویکردهای اسلامی تمرکز کرده بود، پژوهشگران بسیاری امکان حضور در آن را پیدا نکردند به خصوص در محور مفاسد اخلاقی و اجتماعی و یا در دو محور کرونا و اعتیاد. ارزیابی کلی بنده این است این همایش دستاوردهای خوبی در حوزه مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام را داشته است.

در پایان این نشست خبری، آقای میثم بابایی، دبیر کمیته اجرایی دومین همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام بیان داشت: کمیته های اجرایی همایش در هر بخش تشکیل شد و ارتباطات لازم میان روابط عمومی دانشگاه شاهد و وزارت کشور ایجاد شد. در خصوص فناوری ارتباطات و اطلاعات برای برگزاری مجازی همایش و استفاده کاربران از این همایش در شرایط کرونایی همکاری های خوبی میان دانشگاه شاهد و وزارت کشور صورت گرفت چرا که به دلیل شرایط کرونایی امکان حضور 60 نفر از فضلا و پژوهشگران در سالن کنفرانس پیامبر اعظم فراهم بود.

دبیر کمیته اجرایی دومین همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام در خصوص مراسم افتتاحیه افزود: مراسم افتتاحیه این همایش 26 دی ماه ساعت هشت با قرائت آیاتی از کلام الله مجید و خیر مقدم دکتر احمد چلداوی سرپرست دانشگاه شاهد آغاز می شود. در ادامه گزارش همایش توسط حجت الاسلام والمسلمین دکتر قاسم ابراهیمی پور دبیر علمی همایش ارایه می شود. سخنرانی دکتر احمد وحیدی وزیر کشور و رونمایی از محصولات مرتبط با همایش و پژوهشکده مطالعات اسلامی آسیب های اجتماعی بخش دیگری از مراسم افتتاحیه است.

آقای بابایی در پایان سخنان خود افزود: حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد حسین شریفی دبیر مجمع عالی علوم انسانی اسلامی و دکتر تقی رستم وندی معاون وزیر کشور و رییس سازمان امور اجتماعی، دکتر سید مرتضی میرباقری عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر احمد نادری رییس فراکسیون مقابله با آسیب های اجتماعی مجلس، دکتر فاطمه قاسم پور رییس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی و حجت الاسلام حمید پارسانیا رییس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران دیگر سخنرانان مراسم افتتاحیه این همایش هستند.

گفتنی است؛ مراسم افتتاحیه دومین همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام​ با مشارکت علمی شماری از مراکز حوزوی و دانشگاهی و با حمایت سازمان امور اجتماعی وزارت کشور به همت پژوهشکده مطالعات اسلامی آسیب های اجتماعی دانشگاه شاهد روز یکشنبه ۲۶ دی ماه در مرکز همایش پیامبر اعظم (صلی الله علیه وآله وسلم) وزارت کشور برگزار می گردد.

منبع: دانشجو

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا