دسته‌بندی نشده

نوری: با کمبود معلم مواجهیم اما فعلا جبران کردیم/ ثبت اطلاعات 840 هزار معلم در سامانه رتبه‌بندی

تصویر بنر


به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در برنامه صف اول شبکه خبر با تبریک بازگشایی مدارس به دانش‌آموزان، فرهنگیان و اساتید دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی، اظهار کرد: ان‌شاءالله سال پرخیری باشد و بتوانیم نقش مؤثری را در جامعه دانش بنیان داشته باشیم. 

وی ضمن گرامیداشت یاد 5 هزار معلم شهید و 36 هزار شهید دانش‌آموز، ادامه داد: رئیس جمهور با موضع‌گیری مقتدرانه در پیش اجلاس مجمع یونسکو، به بحث آموزش، حکمرانی آموزش، نقدی بر حکمرانی با سند تجویزی و تأکید بر اجرای سند تحول آموزش و پرورش و معرفی مکتب حاج قاسم سلیمانی پرداختند. امیدواریم مکتب حاج قاسم به عنوان مکتب آموزشی در آموزش و پرورش تداوم داشته باشد.

نوری با بیان اینکه فعالیت بازگشایی مهر از ابتدای سال تقویمی و در قالب پروژه مهر در 6 کارگروه آغاز شد، گفت: مهم‌ترین کارگروه، کارگروه نیروی انسانی بود که امسال توانستیم با همکاری مجموعه‌های دولت، جبران کمبود نیروی انسانی را انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه بازنشستگی تعدادی از معلمان در سال‌جاری افزود: از طریق آزمون استخدامی یعنی ماده 28، تعداد 35 هزار نفر جذب شدند همچنین خروجی دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی را داریم ضمن اینکه دانشجومعلمان سال چهارم دانشگاه فرهنگیان هم به کمک آموزش و پرورش آمدند. 

نوری گفت: با کمبود معلم مواجهیم اما از روش‌های مختلف چون اضافه تدریس معلم و خرید خدمات برای جبران آن اقدام کردیم. 

وزیر آموزش و پرورش درباره تعداد دانش‌آموز در سال تحصیلی 1402 ـ1401، اظهار کرد: 15 میلیون و 800 هزار دانش‌آموز با آمار بزرگسالان ثبت‌نام کردند و هنوز یک تعدادی دانش‌آموز مانده‌اند؛ برآورد ما این است که حدود 16 میلیون دانش‌آموز واجب التعلیم از پایه اول تا پایه دوازدهم داریم.

وی با بیان اینکه سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک نیز زیر مجموعه وزارت آموزش و پرورش فعالیت می‌کند، ادامه داد: امسال در دوره‌های پیش از دبستان، قریب به 8 میلیون نفر کودک داریم که در پیش دبستانی‌ها واجد شرایط ثبت نام حدود 3 میلیون و 900 هزار کودک داریم.  

نوری تصریح کرد: 94 هزار دانشجو در دانشگاه فرهنگیان داریم و با در نظر گرفتن دانشجویان دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، 100 هزار دانشجو داریم و 2 هزار نفر نیز اعضای هیأت علمی داریم.

وی درباره اقدامات این سازمان برای بازگرداندن دانش‌آموز بازمانده از تحصیل، گفت:  به طور طبیعی آموزش مجازی 2 آسیب دارد و در تمام دنیا همین است؛ یک آسیب ترک تحصیل دانش‌آموزان است و آسیب دوم این است که آموزش مجازی برآیند و کارآمدی آموزش حضوری ندارد و 66 درصد برآیند آموزشی را داشته است. 

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: قرارگاه عدالت تربیتی در آموزش و پرورش تشکیل شده است و این موضوع مطرح شد و تلاش می‌شود با روش‌های گوناگون مثل آموزش از راه دور، استفاده از شبکه آموزشی «شاد» و مدرسه مجازی ایران، امکان ادامه تحصیل دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل فراهم شود البته باید ابزار استفاده از این امکانات نیز فراهم شود.

وی درباره تغییر ساعت حضور دانش آموزان در مدارس اظهار کرد: ساعت حضور دانش‌آموزان در اختیار شورای آموزش و پرورش استان با توجه به شرایط است؛ در تهران برای شکستن بار ترافیکی، ساعت آموزش دوره ابتدایی از 8:30 و دوره متوسطه 7:30 آغاز می‌شود؛ البته قرار است این زمان یک ماه باشد و بعد از آن بازنگری شود. 

نوری درباره ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع در مدارس گفت: در جلسه اتباع بودیم و این موارد بررسی شد؛ آن تعداد دانش‌آموز اتباع که سال گذشته در مدارس درس می‌خواندند، امسال هم ثبت‌نام شدند که 560 هزار دانش‌آموز اتباع ثبت‌نام خود را انجام دادند.

وی با اشاره به ورود اتباع جدید به کشور افزود: پیش‌بینی می‌شود که تعداد دانش‌آموزان جدید اتباع حدود 300 هزار نفر باشد که البته 350 هزار نفر را هم عنوان کردند و نکته مهم این است که این افراد در نقاط پرتراکم دانش‌آموز حضور دارند.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: هر زمان اداره کل اتباع، به آنها معرفی نامه یا برگه هویتی بدهد و یا در سامانه سرشماری که به سامانه آموزش و پرورش مرتبط است، ثبت‌نام شوند، ما آمادگی ثبت‌نام و پذیرش این گروه از دانش‌آموزان اتباع را داریم. 

وی در خصوص ترمیم افت ناشی از آموزش کرونا، گفت: امسال در تابستان برنامه جبران تثبیت یادگیری داشتیم که این آموزش در تمام دوره‌ها و برای دانش‌آموزانی اجرا شد که یک مقدار احساس می شد مطالب را دریافت نکردند و افت داشتند. 

نوری درباره وضعیت چاپ و توزیع کتب درسی، اظهار کرد: کمبود کتب درسی نداریم؛ البته تعدادی زیادی از دانش‌آموزان فنی و حرفه ای و کاردانش و پایه دهم که انتخاب رشته نکردند هنوز در سامانه ثبت سفارش کتب درسی ثبت‌نام نکردند که بعد از ثبت‌نام آنها، کتب درسی به مدرسه‌شان ارسال می شود و مشکلی از جهت چاپ کتب نداریم. 

وزیر آموزش و پرورش درباره رتبه‌بندی معلمان گفت: دولت بودجه آموزش و پرورش را به 13.1 درصد از بودجه عمومی ارتقا داد در حالی که سال قبل، این عدد 9.6 درصد بود؛ اگرچه نیاز ما بیشتر است ولی نشان از توجه دولت به آموزش و پرورش دارد.

وی با اشاره به پرداخت سرانه‌ها، ادامه داد: البته در پرداخت پاداش پایان خدمت معلمان به دلیل نقدینگی با تأخیر مواجه شده‌ایم.

نوری درباره رتبه‌بندی افزود: با موافقت دولت رتبه‌بندی معلمان شروع شد و الحمدالله 840 هزار نفر ورود اطلاعات در سامانه رتبه‌بندی داشتند. تعدادی از همکاران بر اساس آیین‌نامه رتبه‌بندی مشمول نبودند که هنوز در حال پیگیری هستیم تا آنها نیز به این طرح بپیوندند. چند جلسه گذاشتیم هنوز به راهکار مشخص نرسیدیم اما پیگیریم.

وی ادامه داد: در سال 1390 تعداد 12 میلیون دانش آموز داشتیم و اکنون 16 میلیون دانش آموز داریم. 

این خبر در حال به‌روز رسانی استاین مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

منبع: فارس

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا