* هدفگذاری برای تاسیس ٢٠ هزار مهدکودک در مناطق روستایی/ مجوز فعالیت مهد‌های کودک تا سال ١۴٠١ تمدید می‌شود - اجتماعی نیوز
دسته‌بندی نشده

هدفگذاری برای تاسیس ٢٠ هزار مهدکودک در مناطق روستایی/ مجوز فعالیت مهد‌های کودک تا سال ١۴٠١ تمدید می‌شود

تصویر بنر


به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، علیرضا حاجیان زاده، رئیس سازمان ملی تعلیم و تربیت در نشست خبری به مناسبت هفته ملی کودک اظهار کرد: باور کودکان به عنوان یکی از با ارزش‌ترین سرمایه ملی و آینده یاران ایران است؛ یکی از مسائل جدی که باید به آن توجه ویژه داشته باشیم.

او افزود: برای تعلیم و تربیت کودکان از بدو تولد تا ۶ سال، روش تربیت یکپارچه‌ای نداشتیم تا اینکه در سال ٩٩ نقطه عطفی در این موضوع پیدا شد و کودکان کمتر از ۶ سال مورد توجه مقام معظم رهبری قرار گرفتند، براین اساس مهد‌های کودک به آموزش و پرورش محول شد.

رئیس سازمان ملی تعلیم و تربیت ادامه داد: اواخر سال ٩٩ با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ابلاغ آن به آموزش و پرورش، سازمان تعلیم و تربیت مرجع رسمی برای تحقق این امر شده و ذیل سیاست‌های مشترک این سازمان خواهند بود.

حاجیان زاده با اشاره به اینکه در این سازمان مهم‌ترین اهداف ساماندهی و مدیریت یکپارچه تعلیم و تربیت کودکان است، گفت: تربیت مربی کودکان از دیگر اهداف این سازمان است، همچنین آموزش‌های مناسب برای کودکان به منظور ورود به نظام آموزش و پرورش مورد توجه است.

رئیس سازمان ملی تعلیم و تربیت گفت: تحقیقات نشان داده است کودکانی که دوره پیش از دبستان را گذرانده اند، در دوره مدرسه موفقیت بیشتری داشته اند.

او با بیان اینکه آغاز سازمان ملی تعلیم و تربیت، آغاز تربیت ویژه کودکان زیر ۶ سال است، افزود: جریانی که امروز راه افتاده است، آثار خودش را در سال‌های آتی نشان خواهد داد. انتظار داریم تمام دستگاه‌های حاکمیتی با همکاری و مشارکت سراسری برای تحقق این اهداف وارد عمل شوند.

حاجیان زاده تصریح کرد: برای تربیت کودکان شناخت دقیق از نیاز‌های کودکان بسیار ضروری است و برنامه ریزی باید متناسب با شرایط زمان و نیاز‌های آنان باشد.

رئیس سازمان ملی تعلیم و تربیت بیان کرد: نباید انتظار داشت که یک کودک رفتاری مشابه بزرگتر‌ها داشته باشد. سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک برای تداوم زنگ خوش زندگی، برنامه‌هایی برای سال‌های آتی دارد تا شنیدن صدای کودکان و گفتمان از آنان را تقویت کند.

بیش از ٨ میلیون کودک زیر ۶ سال داریم

او افزود: طبق آمار بیش از ٨ میلیون کودک زیر ۶ سال داریم که در ۵٠ هزار مهدکودک و پیش دبستان ساماندهی شدند و بیش از ٢٠٠ هزار مربی در این مراکز به کودکان، خدمات رسانی می‌کنند.

رئیس سازمان ملی تعلیم و تربیت تصریح کرد: فرآیند برنامه‌ها، دسترسی عادلانه به همه امکانات تربیتی است؛ در هدفگذاری خود ٢٠ هزار مهدکودک و پیش دبستانی روستایی را پیش بینی کردیم، با توجه به دانش افزایی پایین در این مناطق به تربیت کودکان در این مناطق نیاز داریم.

حاجیان زاده در باره مجوز فعالیت مهد‌های کودک گفت: تا زمان صدور مجوز در هیئت امنای سازمان، مجوز فعالیت مهد‌های کودک تا سال ١۴٠١ تمدید می‌شود.

بازگشایی مهد‌های کودک در شهر‌های نارنجی بلامانع است

او درمورد بازگشایی مهد‌های کودک بیان کرد: طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، مهد‌های کودک در مشاغل طبقه سوم قرار گرفته بودند که به مشاغل نوع دوم رسیدند و در شهر‌های نارنجی بازگشایی آن‌ها بلامانع است.

رئیس سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک با اشاره به روند تولید محتوا در این سازمان افزود: محتوا از طریق دستگاه‌های مختلف تولید می‌شود، اما توسط سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک ساماندهی شده و بعد از تایید آموزش و پرورش، ارائه خواهد شد.

او در پاسخ به این پرسش که آیا سیاست چابک سازی با تاسیس این سازمان تناقض دارد یا خیر، گفت: سیاست ما این است که کار علمی صورت بگیرد و بار فوق العاده‌ای اضافه نخواهد شد.

حاجیان زاده ادامه داد: برای توسعه مهد‌های کودک موضوع مربی از ارکان اصلی است و برای تربیت، پیش بینی بلند مدت و کوتاه مدت داریم. همچنین پیش بینی کردیم تا رشته‌های تربیت کودک در حوزه‌های علمیه و دانشگاه وارد شود. علاوه بر آن آموزش‌های بدو و ضمن خدمت و توانمندسازی مربیان را خواهیم داشت؛ اگر مربیان خوب نداشته باشیم، زمینه توسعه در تمام ارکان فراهم نمی‌شود.

او اضافه کرد: بنا نداریم همه کودکان تحت پوشش قرار بگیرند، در سه سال اول تاکید داریم کودکان در آغوش خانواده باشند، اما در سه ساله دوم، تاکید بر توسعه این موضوع داریم. در اساسنامه هم پیش بینی شده است تا پیش از دبستان همگانی شود.

رئیس سازمان تعلیم و تربیت کودک با اشاره به وجود مهد‌های کودک بدون مجوز بیان کرد: ١۶ هزار مهدکودک تحت پوشش بهزیستی هستند، همچنین در مساجد و سایر دستگاه‌ها هم مهد داریم که مجوز رسمی ندارند.

حاجیان زاده ادامه داد: استاندارد‌های فضا و ایمنی را دنبال خواهیم کرد، برنامه‌ها موازین و معیار‌های جمهوری اسلامی را باید مدنظر قرار داد و نظارت‌های بعدی براساس استاندارد‌های جدید خواهد بود.

او درباره نظارت بر وضعیت فعلی گفت: در برخی از استان‌ها هنوز ساختاری به تصویب نرسیده است، ولی وضعیت فعلی برای آنکه بدون نظارت باشد، تحت پوشش مدیرکل استان هاست.

منبع: دانشجو

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا