آموزش و پرورش

هدف گذاری پوشش ۹۹ درصدی نوآموزان بدو ورود به دبستان در طرح سنجش سلامت

تصویر بنررئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: طرح سنجش سلامت از طرح های بسیار خوب آموزش و پرورش استثنایی است و پوشش ۹۹ طرح سنجش نو آموزان بدو ورود به دبستان، افزایش پوشش پیش دبستانی ها از ۵۰ درصد به ۷۰ درصد ، داده کاویی نتایج طرح سنجش و افزایش روایی و اعتبار آزمون سنجش از برنامه های سازمان در سال جاری می باشد.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز، سیدجواد حسینی در نشست شورای شورای سیاستگذاری “طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان و پیش دبستانی”  با بیان اینکه طرح سنجش فراگیرترین طرح در آموزش و پرورش استثنایی است، اظهار کرد: شرایط کشور و آموزش و پرورش با وجود ویروس کرونا تغییر کرده است و با توجه به این شرایط برای طرح سنجش در سال تحصیلی پیش رو سه سناریوی مختلف طراحی شده است.

وی افزود: در صورتی که شرایط جامعه به شرایط عادی برگردد و فعالیت مدارس به زودی آغاز شود  طرح  سنجش نیز مطابق با سال‌های گذشته انجام خواهد شد‏.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه سناریوی دوم بر اساس وجود بحران در حد متوسط برنامه ریزی شده است، افزود: اگر بر اساس تصمیمات ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا تجمعات تا اواخر شهریور ممنوع باشد و یا زمان پایان سال تحصیلی جاری تغییر کند می‌توان با تغییر زمان برگزاری آزمون‌های سنجش و همچنین افزایش تعداد مراکز، طرح سنجش در کشور کار را به انجام رساند.

 وی افزود: بدترین حالت این است که در سال جاری نتوانیم به صورت فیزیکی مراکز سنجش را راه اندازی کنیم که در این‌صورت باید دنبال شرایط دیگری برای طرح سنجش باشیم.

 حسینی با بیان اینکه در سال گذشته پوشش طرح سنجش نو آموزان بدو ورود به دبستان ۹۷ درصد بود اظهار کرد: برنامه ریزی برای پوشش ۹۹ درصدی نوآموزان از طریق همکاری و هماهنگی با معاونت آموزش ابتدایی  جهت شناسایی بازمانده‌ها و مداخلات موثر در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: پوشش طرح برای پیش دبستانی‌ها در سال گذشته ۵۰ درصد بود که امیدواریم با برنامه ریزی صورت گرفته شده این پوشش در سال جاری به ۷۰ درصد برسد.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با بیان اینکه تاکنون آموزش و پرورش از نتایج طرح سنجش بی بهره بوده و  استفاده مناسبی نشده است اظهار کرد: داده کاوی و تحلیل آماری داده‌های به دست آمده از طرح سنجش و ارائه  تحلیل‌ها به سایر  بخش‌های آموزش و پرورش و دستگاه‌های مرتبط با آموزش و پرورش از جمله برنامه‌های سال جاری است.

وی افزود: پایگاه جامع فیزیکی و مجازی آزمون‌ها برای افزایش  روایی و اعتبار آزمون سنجش از دیگر برنامه‌های در دست انجام سازمان است.

 معاون وزیر آموزش و پرورش خواهان ارتباط قوی تر و انعقاد تفاهم نامه با دستگاه‌های برون سازمانی شد و افزود: اگر غربالگری کودکان که توسط دستگاه‌های نظیر وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی انجام می‌گیرد هماهنگ با آموزش و پرورش باشد می‌توان برای مداخله بهنگام نیز برنامه ریزی مناسب داشت.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور، وی در پایان تاکید کرد: سنجش رایگان دانش آموزان مناطق محروم، دانش آموزان عشایر و دانش آموزانی که به طریقی درگیر کرونا شده‌اند در سال جاری نیز انجام خواهد شد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا