محیط زیست

هشدار نسبت به افزایش ارتفاع موج دریای خزر/ کاهش دما و نفوذ سامانه بارشی جدید در برخی نقاط کشور

تصویر بنرسازمان هواشناسی کشور با صدور یک هشدار نارنجی و دو هشدار زرد رنگ از کاهش محسوس دما، بارش باران همراه با وزش باد و رعدوبرق در برخی نقاط کشور و افزایش ارتفاع موج دریای خزر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز سازمان هواشناسی با صدور هشداری نارنجی از نفوذ توده هوای سرد و در نتیجه کاهش محسوس دما بطور میانگین ۶ تا ۸ درجه و حداکثر تا ۱۰ درجه سانتیگراد از سه‌شنبه ۹ فروردین تا پایان صبح چهارشنبه ۱۰ فروردین  در مناطق خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شرق سمنان، یزد، شمال سیستان و بلوچستان، کرمان و در نتیجه خسارت به صنعت کشاورزی خبر داد.

سازمان هواشناسی ضمن صدور این هشدار به مصرف کودهای پتاسه (سولوپتاس) و ترکیبات بُر و روی (مانند فروت ست) و کودهای اسید آمینه به صورت غیر مستقیم در بالای تاج درختان، جهت مقاوم‏سازی درختان به سرما، تامین سوخت و سرویس و راه اندازی وسایل حرارتی و کنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها با توجه به کاهش محسوس دما، محافظت از تاسیسات و مراقبت از سیستم های آبیاری تحت فشار با توجه به پایین بودن دمای سطح زمین به ویژه در مناطق مرتفع و کوهستانی، تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط از طریق انجام آبیاری خارج از نوبت، ایجاد پوشش بر روی نهال های جوان و درختان آسیب پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون)، خودداری از انجام هرس درختان، عدم کوددهی استخرهای پرورش ماهیان گرم آبی، روشن کردن آتش و ایجاد مه دود در باغات (در ساعات نزدیک صبح و بامداد)، عدم مبارزه شیمیایی در مناطقی که دما به زیر صفر می‌رسد؛ توصیه کرده است.

همچنین این سازمان با صدور هشداری زرد رنگ از افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع موج دریای خزر در ساحل بیش از ۱ متر و در فراساحل تا ۱/۵ متر، در نواحی ساحلی و دور از ساحل استانهای گیلان و مازندران از اواخر وقت دوشنبه هشتم فروردین تا اواخر وقت سه‌شنبه نهم فروردین خبر داده است.

از این رو با وجود احتمال آسیب به قایق های سبک، تفریحی، احتمال خسارت به قفس‌ها و پاره شدن تورهای صیادی و احتمال خسارت به تاسیسات دریایی، سازمان هواشناسی به احتیاط در تردد قایق ها و شناورهای سبک و تفریحی، احتیاط در فعالیت های دریایی بویژه در مناطق فراساحل، و تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت توصیه کرده است.

سازمان هواشناسی در هشدار سطح زرد دیگر خود نسبت به ادامه فعالیت سامانه بارشی فعلی و از چهارشنبه نفوذ سامانه بارشی جدید و بارش باران همراه با وزش باد، رعدوبرق، در نقاط مستعد بارش تگرگ، پدیده مه و در نواحی سردسیر بارش برف خبر داده است.

بنابراین از دوشنبه هشتم فروردین در مناطق گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، مرکز و جنوب اردبیل و روز چهارشنبه دهم فروردین ماه در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، زنجان، مرکزی، قزوین، همدان و کرمانشاه و پنجشنبه یازدهم فروردین در آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، کرمانشاه، همدان، مرکزی، قزوین، البرز، ، لرستان و ایلام احتمال مخاطراتی همچون اختلال در تردد، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها بویژه در مسیرهای کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، احتمال برخورد صاعقه و احتمال تاخیر و لغو پرواز وجود دارد.

این سازمان در همین راستا به احتیاط در سفرهای برون شهری، عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها و احتیاط در عبور از کنار مسیل‌ها، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی و آمادگی دستگاه اجرایی به منظور برف روبی در گردنه‌های برفگیر، احتیاط و محدودیت در فعالیت‌های کوهنوردی و احتیاط در جابجایی عشایر کوچ‌رو توصیه کرده است.

همچنین مطابق با همین هشدار زرد رنگ و با توجه به نفوذ توده هوای سرد از صبح دوشنبه هشتم فروردین تا صبح چهارشنبه دهم فروردین ادامه کاهش محسوس دما در مناطق آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، اردبیل، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، سمنان، شمال سیستان و بلوچستان، شمال کرمان، ارتفاعات و دامنه در زنجان، قزوین، البرز، تهران، گیلان، مازندران و گلستان خطر فت فشار گاز، افزایش مصرف انرژی، اختلال در سفرهای نوروزی به سبب سرما و یخبندان، احتمال سرمازدگی شکوفه‌ها، نهال‌ها و خسارت به صنعت کشاورزی وجود دارد.

سازمان هواشناسی در این راستا به مدیریت در مصرف انرژی، مراقبت از کودکان از گزند سرما، تمهیدات لازم جهت پوشش مناسب برای کمپ و چادرهای مسافران نوروزی و به همراه داشتن البسه زمستانی، اقدامات لازم جهت کاهش مخاطرات ناشی از سرمازدگی محصولات بهاره در باغات و مزارع کشاورزی، تنظیم دمای گلخانه ها، مرغداریها، سالنهای پرورشی و انبارها توصیه کرده است.

وزش باد نسبتا شدید تا شدید در مناطق بیابانی و خشک همراه با خیزش گردوخاک نیز از دیگر مخاطراتی است که سازمان هواشناسی نسبت به آن هشدار زرد داده است.

بر این اساس از امروز تا چهارشنبه دهم فروردین در سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان جنوبی، قزوین، البرز، تهران، آذربایجان شرقی، زنجان، مرکزی، همدان، قم، سمنان، فارس و اصفهان، البرز، تهران، سمنان، قم، شمال اردبیل، بوشهر، فارس، اصفهان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و جنوب خوزستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان و شرق سمنان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، کرمان، قزوین، زنجان، آذربایجان شرقی، مرکزی، شمال سمنان، البرز و غرب تهران احتمال خیزش گردوخاک، کاهش دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان فرسوده و نهال‌ها و احتمال آسیب به سازه‌های موقت مانند گلخانه‌ها و تابلوهای تبلیغاتی وجود دارد.

 از این رو این سازمان به احتیاط در تردد بین شهری، بویژه در جاده‌های کویری، احتیاط در عبور از تابلوهای تبلیغاتی، اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های‌ نیمه کاره، عدم پارک خودروها در اطراف موارد ذکر شده و حفاظت از صنعت کشاورزی توصیه کرده است.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا