قضایی و حقوقی

همکاری قوه قضائیه با پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

تصویر بنربه گزارش خبرگزاری همسو نیوز به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه قوه قضائیه، سید حجت الله علم‌الهدی در مراسم انعقاد تفاهم نامه همکاری بین پژوهشگاه قوه قضائیه و پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه در دوره جدید گروه حقوق اسلامی در پژوهشگاه راه‌اندازی شده است، تصریح کرد: این گروه به صورت جدی روی موضوعاتی همچون فقه قضا کار می‌کند.

رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه با بیان اینکه پژوهشگاه بازوی علمی، کارشناسی و پژوهشی قوه قضائیه است، گفت: مهم‌ترین رسالت پژوهشگاه نیازسنجی، موضوع شناسی و مطالعات پژوهشی با استفاده از همه ظرفیت‌های علمی موجود در کشور در زمینه‌های مورد نیاز دستگاه قضا است.

وی ادامه داد: در دوره جدید قوه قضائیه و تحولات در این دستگاه شاهد تحولات در پژوهشگاه قوه قضائیه هم خواهیم بود.

رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه اضافه کرد: امیدواریم بتوانیم از ظرفیت‌های پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برای رفع نیازهای قوه قضائیه استفاده کنیم.

در ادامه آیت الله علی اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه وجود پژوهشگاه‌ها به نوعی سرمایه نظام محسوب می‌شود، گفت: شیوه کار در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بر اساس یک نظام تمحض محور فرآیند مدار است.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اظهار کرد: محور اصلی فعالیت پژوهشگاه در گروه‌های علمی ساماندهی می‌شود.

رشاد در ادامه با اشاره به لایه‌های فعالیت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: مبانی، منطق و روش‌شناسی، گزاره‌ها و نظام (تولید علم) چهار مرحله (لایه) فعالیت این پژوهشگاه است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های علمی موجود از جمله کرسی‌های آزاد اندیشی، گفت: می‌توان یک کرسی آزاداندیشی دستگاهی در حوزه حقوق و فقه قضائی در پژوهشگاه قوه قضائیه راه‌اندازی کرد.

رشاد با اعلام آمادگی برای کمک به رفع نیازهای قوه قضائیه، اظهار کرد: موضوع الگوی قضائی یکی از مهمترین موضوعاتی است که ما برای کار در این زمینه آماده هستیم.

در ادامه محمود حکمت‌نیا معاون نیز علت عدم وجود طرح‌های هوشمند قضائی و حقوقی را مهمترین مساله و مشکل سیستم قضائی عنوان کرد و افزود: برای رفع این نقص باید به موضوعات بین رشته‌ای توجه کرد.

وی مهم‌ترین نقش قانون را حل مشکلات دانست و اظهار کرد: برخی از قوانین ما مشکل‌زا هستند.

معاون وزیر دادگستری با بیان اینکه علت وجود مشکلات قانونی و قوانین مشکل‌زا این است که قانون را به چشم یک دانش نگاه کرده‌ایم، گفت: باید به قانون به عنوان یک طرح هوشمندانه برای حل مشکل نگریست.

حکمت‌نیا با اشاره به لزوم ورود به مباحث پایه افزود: عدم ورود به مفاهیم پایه مانند حقوق مردم، مالکیت و… آثار بدی به دنبال خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: در مقام اجرا، نظریه‌ها و در مقام وضع قانون قضات باید به کمک بیایند و نظر دهند.

در ادامه شاطری‌پور، رئیس پژوهشکده جزا پژوهشگاه قوه قضائیه با اشاره به مشی فلسفی آیت‌الله رشاد از وی درخواست کرد در زمینه مواجهه حکیمانه با امر تقنین و مسائل حقوقی ورود کند.

وی در ادامه با طرح پرسش‌هایی درباره چیستی مقتضیات برخورد حکیمانه در قسمت‌های مختلف دستگاه قضا، این مسئله را یکی از مهم‌ترین مسائل قوه قضائیه عنوان کرد.

شاطری‌پور مورد توجه قرار گرفتن مسئله به جای سوال در مسائل فقهی حقوقی را از دیگر ضروریات نگاه فقهی دانست که می‌تواند از خیلی اشکالات جلوگیری کند.

روح‌الله قلی‌خانی، رئیس پژوهشکده استخراج آرا و مطالعات رویه قضائی پژوهشگاه قوه قضائیه در پایان دیدار با اشاره به لزوم استخراج مسائل از مبانی دینی اظهار کرد: قرآن تحدی می‌کند و جهانیان را به مباحثه دعوت می‌کند.

وی افزود: یکی از آسیب‌های ما ارائه یک مدل موفق به دنیاست، ما در این زمینه می‌ایستیم تا غربی‌ها یک مدل ارائه کنند و پس از آن با بررسی برخی روایت‌ها می‌فهمیم ما ۱۴۰۰ سال پیش این مطلب را داشته‌ایم.

قلی‌خانی با اشاره به اینکه بین رویه قضائی و قانونگذاری شکاف وجود دارد، اظهار کرد: متأسفانه در مورد اثرات رویه قضائی بحث نمی‌شود.

منبع:خبرگزاری مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا