دسته‌بندی نشده

وجود فضای احترام‌آمیز در حج/ برگزاری مراسم دعا در هتل‌های مکه و مدینه

تصویر بنر


حجت‌الاسلام حمید احمدی، مدیر آموزش معاونت فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری، که در حال حاضر در مدینه منوره به سر می‌برد، در گفت‌و‌گو با ایکنا؛ به تشریح برنامه‌های فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری در مدینه منوره پرداخت و گفت: فردا، 9 مردادماه، آخرین ورودی زائران ایرانی به مدینه منوره می‌رسند و پنجم ذی‌الحجه تمامی زائران ایرانی روانه مکه می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه زائران ایرانی شش روز در مدینه اقامت می‌کنند و در این مدت برنامه‌های متنوع فرهنگی از جمله برگزاری برنامه‌های انس و معرفت با قرآن با حضور سخنرانان، قاریان و مداحان اعزامی به حج برای آنها برگزار می‌شود، از استقبال خوب زائران حج تمتع از این برنامه‌های فرهنگی اطلاع داد.

اجرای برنامه روایتگری در مدینه منوره

حجت‌الاسلام احمدی از برگزاری برنامه روایتگری از اماکن مذهبی و مقدس مدینه منوره با استفاده از نرم‌افزارهای آموزشی نیز خبر داد و گفت: این برنامه در سال‌های گذشته فقط در مکه برگزار می‌شد اما امسال در مدینه منوره نیز اجرا شد.

وی ادامه داد: برگزاری سه جلسه آموزشی، برپایی مراسم دعا و نیایش در روز و شب جمعه در همه هتل‌های زائران ایرانی و نیز اجرای برنامه‌های حفظ قرآن، حلقه‌های قرآنی، تصحیح قرآن و … در کاروان‌ها از دیگر برنامه‌های فرهنگی بعثه در مدینه منوره است.

مسئول امور فرهنگی و روحانیون مدینه منوره به عدم برگزاری دعای کمیل جمعی زائران ایرانی در بین‌الحرمین مدینه اشاره کرد و گفت: در سه هتل بزرگ مدینه که سالن‌های بزرگ دارند دعای کمیل به صورت متمرکز و با حضور جمعی از کاروان‌های ایرانی برگزار می‌شود.

وی در پاسخ به این سؤال که با توجه به طولانی بودن مدت حضور زائران ایرانی در عربستان، امکان حضور طولانی‌تر زائران در مدینه وجود نداشت؟ گفت: مسئولان حج ایران اصرار دارند که هتل‌های زائران ایرانی در منطقه مرکزی مدینه و نزدیک به مسجد‌النبی باشد، به همین دلیل مشکل کمبود هتل وجود دارد. البته در حال حاضر همه زائران ایرانی در هتل‌های مرکز مدینه حضور دارند و دسترسی آنها به حرم بسیار راحت‌ است.

حجت‌‌الاسلام احمدی به بحث حضور در نمازهای جماعت مسجدالحرام و مسجدالنبی که توصیه مقام معظم رهبری است نیز اشاره و تصریح کرد: امسال زائران تشویق شده‌اند که در مساجد اطراف هتل‌ها و مسجدالحرام و مسجدالنبی برای اقامه نماز حضور داشته باشند و فقط برای افراد مسن که به دلیل گرمای هوا امکان حضور در نمازهای جماعت را ندارند، نماز جماعت در هتل‌ها برگزار می‌شود.

وی در خصوص شرایط کلی حاکم بر حج، گفت: شرایط در حال حاضر خوب است. حضور نیروهای دولتی بهتر از نیروهایی است که نسبت به برخی از مسائل واکنش نشان می‌دادند. رفتار نیروهای نظامی و امنیتی نیز احترام‌آمیز است و تاکنون مشکلی از نظر فرهنگی بروز نکرده است.

مدیر آموزش معاونت فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری وجود برخی محدودیت‌ها را در عربستان طبیعی دانست و تصریح کرد: از میزان بی‌احترامی‌هایی که در سال‌های گذشته شاهد آن بودیم کاسته شده و زائران مشکلات سابق را ندارند و فضای احترام‌آمیزی ایجاد شده است.

انتهای پیام

منبع:ایکنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا