دسته‌بندی نشده

ورود به دنیا با تزیینات اضافه

تصویر بنر


جامعه‌ای که قرار است به ما بگوید چه چیزی مد شده، چه چیزی در اولویت است و اگر چه‌کار نکنیم از همه دنیا عقب مانده‌ایم. حالا تجملات اضافی و غیرواقعی مربوط به تولد نوزاد، یکی از تازه‌ترین پدیده‌هایی است که این روز‌ها هر مادری را وسوسه می‌کند برای فرزندش سنگ‌تمام بگذارد، اما واقعا اگر اتاق زایمان‌مان تزیین نداشته باشد، چیزی از مادر شدن ما کم می‌شود؟

«با این همه هزینه و مخارج، بعد میگن بچه بیارید. مگه میشه با این اوضاع؟» این را پدر ۳۴ساله‌ای می‌گوید که هنوز یک هفته از به دنیا آمدن فرزندش نگذشته و از این همه هزینه‌های فرزنددار شدن گله دارد، اما سر حرف و صحبت که باز می‌شود، متوجه می‌شویم از هیچ برنامه و جشن و رسمی برای بارداری و زایمان کوتاه نیامده‌اند از جشن اعلام خبر بارداری تا جشن تعیین جنسیت و سیسمونی. حتی اتاق زایمان همسرش هم با بقیه اتاق‌ها کمی فرق دارد. خب اگر قرار باشد همه این‌طور بچه‌دار شوند، بله! حق با شماست. بچه‌داری خیلی گران از آب در می‌آید.

زیبایی به چه قیمتی؟

چه اتفاقی مهم‌تر از به دنیا آمدن فرزند؟ چه شادی و حال خوبی بالاتر از این؟ چه زمانی بهتر از روز تولد نوزاد برای این شادی و زیبایی؟ اما واقعیت این است که انگار کار از آویزان کردن چهار تا بادکنک رنگی و چیدن چند سبد گل در کنار مادر گذشته است. حالا ما با پدیده‌ای روبه‌رو هستیم که عنوان «تم اتاق زایمان» را به خودش اختصاص داده و حتی برایش صفحه‌های متعدد و متنوعی در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده است. صفحاتی که شغل‌شان تزیین اتاق زایمان است و مشتری‌هایشان، افرادی هستند که در آستانه مهم‌ترین اتفاق زندگی‌شان ایستاده‌اند و دل‌شان نمی‌خواهد ذره‌ای برای این اتفاق بزرگ کم بگذارند. انگار که هرچه بیشتر به فرزندت عشق بورزی، اتاق زایمان را بیشتر تزیین می‌کنی، اما چه کسی هست که از زیبایی و تزیین و قشنگی خوشش نیاید؟ «زیبایی را همه دوست دارند، اما اگر قرار باشد برای رسیدن به این زیبایی، خودمان را به زحمت بیندازیم و از اهداف مهم‌تری غافل شویم، دیگر آن زیبا بودن ارزش خودش را از دست می‌دهد.» این را مهری موسوی، مشاور و روان‌شناس خانواده می‌گوید که معتقد است این دسته از شادی‌ها، جشن‌ها و زیبایی‌هایی که امروز برای خودمان درست کرده‌ایم، جز این‌که کار را برای‌مان سخت‌تر کند، چیزی نداشته است. انگار که این فکر و خیال‌ها، دغدغه‌ها و حتی تلخی‌های تامین هزینه برگزاری جشنی مانند تعیین جنسیت یا تزیین اتاقی در بیمارستان، گاهی آن‌قدر زیاد است که نمی‌گذارد از اصل ماجرا لذت ببریم.

کاسبی در مواقع حساس

جشن اعلام خبر بارداری، جشن تعیین جنسیت و حالا هم تزیین اتاق زایمان از تازه‌ترین و نوظهورترین پدیده‌هایی است که با آن روبه‌رو هستیم. انگار دیگر خیلی وقت است که هیچ‌چیز مثل قدیم نیست؛ آن‌قدر که وقت بستری شدن برای زایمان، باید به چند سؤال دیگر هم پاسخ بدهی: «فیلمبرداری می‌خواهید؟ مامای همراه چطور؟ تزیین اتاق مادر هم داریم.» و زن و شوهر جوانی که در آستانه پدر و مادر شدن هستند و احتمالا فکر می‌کنند اگر هرکدام از این گزینه‌ها را قبول نکنند، کم‌کاری کرده‌اند، آن‌وقت می‌گویند بچه‌دار شدن هزینه دارد! البته که دارد، ولی منصف باشیم و هزینه تزیین اتاق زایمان را بر گردن نوزاد از همه‌جا بی‌خبر نیندازیم که هیچ‌کدام از آن تزیینات و مراسم، ارزش افزوده‌ای برای او ندارد. به نظر می‌رسد اینها، نیاز‌های کاذبی است که کاسبان همیشه در صحنه به راه‌انداخته‌اند، آن‌قدر که بتوانند از مهم‌ترین روز‌ها و شب‌های آدم‌ها درآمدزایی کنند. برای همین است که اتفاقاتی مانند عروسی و زایمان که برای خانواده‌ها ارزش بالایی دارد، دیگر از حالت عادی و عرف خود خارج و به حوزه‌ای برای کسب درآمد تبدیل شده‌اند. اگر قدیم فقط با یک مراسم حنابندان، عروسی یا نهایتا پاتختی روبه‌رو بودیم، حالا ساخت کلیپ اسپرت و فرمالیته هم به فهرست هزینه‌های ازدواج اضافه شده است. اتفاقی که درباره هزینه‌های فرزندآوری هم رخ داده و انواع و اقسام جشن‌ها و دغدغه‌هاست که به والدینی که تازه پدر و مادر شده‌اند متحمل می‌شوند؛ تحمیلی که با پای خودشان وارد آن می‌شوند و اگر کمی بلغزند، هزینه‌هایشان با حساب و کتاب‌هایشان همخوانی نخواهد داشت.

همرنگ جماعت نشو

یعنی اگر خبری از عکس‌های بارداری، جشن تعیین جنسیت، کلیپ تولد نوزاد و تزیین اتاق زایمان نباشد، نمی‌شود؟ این شاید رایج‌ترین دغدغه‌ای باشد که این روز‌ها در ذهن پدر و مادر‌های جوان می‌گذرد. پدر و مادر‌هایی که دلشان سادگی می‌خواهد، اما مگر چقدر توان مقابله با این حجم از تبلیغات گسترده‌ای را که کاسبان این حوزه به راه انداخته‌اند، دارند؟ اما مهری موسوی، کسانی را که در برابر چنین پدیده‌های مقاومت می‌کنند، تحسین می‌کند: «این نشان می‌دهد آن‌قدر اصیل هستند که برای ارزشمند بودن نیازی به تجملات، خرج کردن‌های بیهوده و در معرض نمایش گذاشتن خوشی‌های اغراق‌شده‌شان ندارند.» خوشی‌های اغراق‌شده‌ای که نه‌تن‌ها بار مالی گزافی به‌عهده افراد می‌گذارد و دستاورد با ارزشی هم نصیب‌شان نمی‌شود بلکه می‌تواند دل هرکسی را بلرزاند. حالا مادر تازه زایمان کرده‌ای را تصور کنید که اتاق ساده و معمولی خود را با عکس اتاق تزیین شده دیگر مادرانی مقایسه می‌کند که دقیقه به دقیقه آن را شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند. مادری که به‌دلیل تغییرات گسترده‌ای که در جسم و ذهنش رخ داده، حال خیلی خوب و مساعدی ندارد و حالا باید غصه اتاق تزیین نشده‌اش را هم بخورد؛ کسانی که با احتساب هزینه‌هایی برای برگزاری چنین سور و ساتی، قید ازدواج کردن و بچه‌دار شدن را می‌زنند. شاید این بدیهی‌ترین تبعاتی است که چنین اتفاقاتی با خودشان به همراه دارند.

روزنامه جام جم 

منبع: جام جم

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا