شهری

پایش سلامت کودکان در گودهای زباله تهران/توزیع غذای گرم برای تقویت توان جسمی کودکان

تصویر بنرسرپرست سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران از پایش و غربالگری سلامت کودکان و کارگران شاغل در گودهای زباله اطراف تهران خبر داد.

سید مالک حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در پی شیوع کرونا ویروس توجه به سلامتی کودکان کار و زباله گرد مورد توجه قرار گرفت، گفت: با همکاری سازمان‌های مردم نهاد در نظر داریم که طی هفته جاری، در راستای حمایت‌های بهداشتی از افراد شاغل در گودهای زباله از جمله کودکان زباله گرد، به محل تجمع این کودکان و گودهای زباله گردی رفته و نسبت به پایش وضعیت سلامتی و غربالگری آنها اقدام کنیم.

سرپرست سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه توجه به وضعیت بهداشتی زباله گردان به خصوص کودکان زباله گرد بسیار مهم است ادامه داد: باید تصریح کنم که ما همچنان با کار کودک در همه اشکال آن مخالفیم و غیر قانونی می‌دانیم؛ اما اکنون که در شرایط اضطراری شیوع کرونا قرار داریم تمرکز ما بر روی کاهش آسیب و انجام اقدامات حداکثری ممکن در حوزه حمایت‌های بهداشتی و درمانی از کودکان کار است.

تهیه و توزیع غذای گرم به منظور تقویت توان جسمی کودکان کار

وی تصریح کرد: ما همچنین آمادگی داریم با همکاری سمن‌ها در تهیه و توزیع غذای گرم به منظور تقویت توان جسمی کودکان کار در این مراکز تجمع، مشارکت کنیم. 

حسینی در واکنش به نوشته مجید مجیدی کارگردان که عنوان کرده بود با کودکان زباله گردی صحبت کرده که در پی شیوع کرونا از دستفروشی در چهارراه‌ها به زباله‌گردی روی آوردند، افزود:  باید توجه داشته باشیم موضوع زباله گردی کودکان مسئله ای است که قبل از هر چیز ریشه در اقتصاد، به ویژه اقتصاد برخی کشورهای همسایه دارد. از طرفی تا زمانی که موضوع تفکیک پسماند از مبداء به فرهنگ غالب در سبک زندگی مردم تبدیل نشود و همچنین در شکل مخازن تغییری حاصل نگردد، به سبب صرفه اقتصادی پسماند خشک، این پدیده ریشه کن نخواهد شد.

وی ادامه داد: البته اقدامات خوبی در سازمان پسماند در حال انجام است که امیدوارم زودتر به ثمر بنشیند، ولی تا مردم تفکیک از مبدا را جدی نگیرند نمی‌شود امید به تغییر شگرفی داشت.  مجید مجیدی از چهره های فرهنگی شاخصی هستند که در این حوزه با دغدغه، مسائل کودکان کار را دنبال می‌کنند و این موضوع برای ما دلگرم کننده است؛ اما درباره این موضوعی که مطرح کرده اند ما بررسی میدانی نداشته‌ایم که بتوانم آن را رد یا تایید کنم. فقط براساس گفتگویی که دو روز پیش با یکی از مدیران سمن‌های حوزه کودک داشتم، تاکید داشت که براساس مشاهدات آنها گودها در حال خلوت تر شدن است و تعدادی از این کودکان به کشورشان بازگشته‌اند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا