آموزش و پرورش

پروتکل‌ جدید بهداشتی کرونا ویژه مدارس استثنایی ابلاغ شد

تصویر بنرپروتکل‌های جدید بهداشتی کرونا ویژه مدارس استثنایی با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تدوین و امروز، دوشنبه، پنجم اردیبهشت ماه از سوی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور به ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها ابلاغ شد.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز، این پروتکل جهت پیشگیری و کنترل کووید-۱۹ (کرونا ویروس) در مدارس استثنایی برای (دانش آموزان کم توان ذهنی، معلولین جسمی – حرکتی، با آسیب بینایی، با آسیب شنوایی و نظایر آن) تهیه شده است و سایر قوانین، آیین‌نامه‌ها، مقررات و دستورالعمل‌های مرتبط با بهداشت محیط به قوت خود باقی است.

شایان ذکر است در این پروتکل به موضوع خوابگاه‌های شبانه‌روزی استثنایی در ماده ۱۱ پرداخته شده است.

در مقدمه این شیوه نامه آمده است که طرح مدیریت هوشمند بر اساس روند رو به رشد واکسیناسیون عمومی برنامه‌ریزی شده و بر اساس این طرح، فعالیت‌های شغلی در شرایط پاندمی کرونا در صورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی و انجام واکسیناسیون می‌تواند ادامه یابد. با توجه به شیوع نوع امیکرون و انواع سویه‌های دیگر، شدت و سرعت انتقال ویروس بیشتر شده است؛ لذا علاوه بر پوشش مناسب واکسیناسیون جامعه، رعایت فاصله مناسب، استفاده مستمر از ماسک در اماکن عمومی و به‌ویژه در فضاهای بسته، ضدعفونی دست و گندزدایی محیط و سطوح مشترک، کنترل تهویه مناسب در محیط‌های بسته در اولویت است.

از این رو این راهنما بر اساس مدیریت هوشمند کرونا برای مدارس استثنایی تدوین شده و بدیهی است در صورت عدم رعایت این دستورالعمل فعالیت واحد متوقف خواهد شد.

با عنایت به اجرا و تکمیل برنامه واکسیناسیون دانش‌آموزان استثنایی و با توجه به اولویت آموزش حضوری در مدارس به عنوان یکی از اماکن تجمعی؛ فراهم کردن شرایط لازم برای حفظ سلامت معلمین / دانش‌آموزان و سایر کارکنان مدارس استثنایی به منظور کاهش مواجهه، قطع زنجیره تماس بیماری کووید- ۱۹، از اهمیت بالایی برخوردار است.

در این راستا ضرورت دارد علاوه بر رعایت اصول بهداشتی، مقررات ویژه‌ای از طریق فاصله‌گذاری اجتماعی، برای کاهش مواجهات، متناسب با سطح اضطرار و درجه اهمیت فعالیت‌های آموزشی و مهارتی در نظر گرفته شود.

در ادامه به برخی مواد و بندهای مندرج در این شیوه‌نامه اشاره می‌شود: 

 الزامات فعالیت در پاندمی کرونا

ماده (۱). واکسیناسیون

– همه کارکنان و معلمین مراکز مشمول این دستورالعمل اعم از دائم، موقت، پاره‌وقت و فصلی یا افرادی که تازه استخدام شده‌اند قبل از شروع به کار باید نسبت به تزریق واکسن کرونا اقدام کنند.

– ارائه مدرک انجام واکسیناسیون کامل تمامی کارکنان و معلمین الزامی است.

– مدیران، مسئولان این مراکز موظف‌اند در قسمت ورودی مراکز مذکور نسبت به کنترل وضعیت واکسیناسیون کارکنان و همه افرادی که به هر نحوی وارد این مراکز می شوند از طریق سامانه‌ها و اپلیکیشن‌های اعلامی وزارت بهداشت اقدام کنند.

ماده (۲). عدم ابتلا به کرونا در زمان ارائه خدمات

– کارکنان چنانچه مبتلا به بیماری کرونا شوند، فقط پس از طی شدن دوره قرنطینه بیماری یا همراه داشتن گواهی پزشک می‌توانند مشغول به کار شوند.

– صحت سنجی کارت واکسن و یا عدم ابتلا به کرونا در زمان فعالیت، توسط ناظران از طریق سامانه‌های موجود و در اختیار انجام می‌شود.

– در این مراکز در صورتی افراد می‌توانند از خدمات مراکز مذکور در محل استفاده کنند که مبتلا به بیماری کرونا یا در دوره قرنطینه بیماری کرونا نباشد.

ماده (۳). رعایت بهداشت فردی

– تمام مدیران، مسئولان، کادر اجرایی، معلمان و دانش‌آموزان استثنایی باید از ماسک استفاده کنند و فقط در زمان خوردن و آشامیدن ترجیحا با رعایت فاصله فیزیکی عدم استفاده از ماسک بلامانع است.

– از ورود افرادی که از ماسک استفاده نمی‌کنند ممانعت به عمل آید. کارکنان، معلمان و دانش آموزان استثنایی موظف‌اند به شیوه صحیح از ماسک استفاده کنند به گونه‌ای که بینی و دهان کاملا پوشانده شود.

– تعویض ماسک در تواتر زمانی کوتاه یا هنگام آلودگی ماسک الزامی است.  از قرار دادن ماسک استفاده شده بر روی میز کار یا سطوح مشترک خودداری شود.

– در حین کار از تماس دست با چشم، بینی، گوش، دهان و ماسک روی صورت خودداری شود.  از دست دادن و رو بوسی کردن با یکدیگر پرهیز شود.

– کارکنان، معلمان و دانش آموزان استثنایی باید به صورت مکرر و در موارد زیر دست ها را مطابق راهنمای شستشوی دست با آب و صابون مایع بشویند: هنگام رویت آلودگی بر روی دست،  پس از تماس دست با سطوح مشترک (نظیر دستگیره در، تلفن، ….)،   قبل از شروع به کار و وقفه یا تغییر فعالیت (از جمله کار با موارد خام یا پخته، خوردن و آشامیدن، استفاده از توالت، حمل پسماند) در محل کار،  بعد از عطسه و سرفه و استفاده از دستمال یک‌بار مصرف،  دست زدن به بینی، گوش، دهان، موها و یا سایر قسمت‌های بدن،  قبل از پوشیدن دستکش و هنگام تعویض دستکش‌ها

-خوردن و آشامیدن در محل آماده سازی مواد غذایی یا سطوحی که مواد غذایی به طور مستقیم با آن در ارتباط است ممنوع است.

– کارکنان، معلمان و دانش آموزان استثنایی باید هنگام عطسه و سرفه از دستمال استفاده کنند. در صورتی که دستمال وجود نداشت از قسمت داخلی آرنج موقع سرفه و عطسه استفاده کنید)

– مصرف دخانیات در کلیه مراکز ممنوع است.

– برای ثبت حضور و غیاب، ترجیحا” از سیستم تشخیص چهره کارتخوان کارکنان استفاده کنید.

 – برای تماس با دکمه های آسانسور (در صورت وجود)، از دستمال کاغذی و نظایر آن استفاده شود.

– عدم استفاده از دستمال مشترک برای تمیز کردن میز و صندلی و سایر وسایل (ترجیحا هر یک از کارکنان از دستمال نظافت شخصی استفاده نمایند و یا استفاده از دستمال نظافت یکبار مصرف)

۹-۳-۳ متصدی مدیر مالک موظف است یک جعبه دستمال کاغذی یا مواد ضدعفونی کننده به منظور استفاده شاغلین و مشتریان در کنار دستگاه کارت خوان قرار دهد.

در ادامه این شیوه نامه به صورت مفصل به مواردی چون نحوه فاصله گذاری، غربالگری، مراقبت و بازتوانی، رعایت بهداشت در خوابگاه‌های استثنایی،  بهداشت مواد غذایی، نظافت و گندزدایی،  بهداشت ساختمان، تهویه و … اشاره شده است که متن کامل آن را می‌توانید از طریق این لینک مطالعه کنید.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا