دسته‌بندی نشده

پروژه‌های بیابانزدایی باید اشتغال آفرین باشند

تصویر بنر


به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، علی سلاجقه در نهمین جلسه ستاد ملی سیاست گذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گرد و غبار، با انتقاد از عقب ماندگی برنامه‌های بیابانزدایی افزود: هم صندوق ملی محیط زیست و هم صندوق منطقه‌ای که به منظور مدیریت پدیده گرد و غبار در حال شکل گیری است، پشتیبان این برنامه‌ها خواهند بود، ضمن اینکه باید از ظرفیت‌های مدیریت بحران کشور هم استفاده کرد.

وی با بیان اینکه پروژه‌های بیابانزدایی باید اقتصادی و اشتغال آفرین باشند، ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان را در تحقق این هدف بسیار موثر عنوان کرد.

سلاجقه در ادامه با تاکید بر ضرورت تسریع در آماده سازی خاکپوش (مالچ)‌های دوستدار محیط زیست در کشور، اظهار داشت: در گذشته خاکپوش‌های نفتی برای تثبیت خاک و جلوگیری از فرسایش بادی مورد استفاده قرار می‌گرفت که گرچه کارآیی داشت، اما مضرات زیست محیطی آن بالا بود، در سال‌های اخیر بحث تولید خاکپوش‌های دوستدار محیط زیست توسط شرکت‌های دانش بنیان در دستور کار قرار گرفته است که باید هرچه سریعتر این کار به انجام برسد.

معاون رییس جمهوری با اشاره به اولویت بالای استفاده از خاکپوش‌های دوستدار محیط زیست برای تثبیت خاک و مدیریت پدیده گرد و غبار، خواستار برنامه ریزی برای استفاده از این خاکپوش‌ها در سطوح گسترده تری شد.

سلاجقه با بیان اینکه اکنون منطقه سرخس به یکی از کانون‌های فوق بحرانی گرد و غبار تبدیل شده است، بر لزوم توجه بیشتر به این منطقه برای اجرای برنامه‌های تثبیت خاک و مقابله با بیانزایی تاکید کرد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: برای آن که اثربخشی پروژه‌های در دست اجرا افزایش بیاید، عامل زمان بسیار تعیین کننده است و باید اعتبارات هم به موقع در اختیار این پروژه‌ها قرار گیرد.

وی همچنین بر توجه به طرح احیای دریاچه ارومیه و جلوگیری از گسترش کانون مولد گرد و غبار در این منطقه تاکید کرد.

منبع: دانشجو

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا