محیط زیست

پلنگ تندوره رهاسازی شد

تصویر بنربه گزارش خبرگزاری همسو نیوز ماده پلنگ تندوره بدون تشخیص دقیق علت عارضه به وجود آمده و پس از بهبود علائم بالینی، در پارک ملی تندوره رهاسازی شد.

اوایل زمستان سال گذشته نیروهای محیط زیست شهرستان درگز یک پلنگ بیمار را در پارک ملی تندوره زنده گیری و به مشهد منتقل کردند. عامل بیماری، سیستم عصبی مرکزی پلنگ را دچلار اختلال کرده و بینایی و بویایی جانور را از بین برده بود.

در سومین و آخرین جلسه کمیسیون دامپزشکی که در مورد این پلنگ در سازمان حفاظت محیط زیست و با حضور دامپزشکان و کارشناسانی از تهران و مشهد برگزار شد، اعضای کمیسیون به دلیل عدم انجام مراحل تشخیصی ازجمله MRI و تست CDV (دیستمپر) از طریق PCR در مورد علت بروز ضایعه و بیماری این پلنگ به نتیجه مشخصی دست نیافتند اما با توجه به بهبود علائم بالینی پلنگ، سازمان حفاظت محیط زیست تصمیم گرفت این پلنگ در زیستگاه اصلی خود رهاسازی شود.

پلنگ‌ها پس از رهاسازی می‌بایست توانایی لازم برای شکار و مبارزه برای تعیین قلمرو جدید یا بازپسگیری قلمرو قبلی خود که احتمالاً توسط پلنگ دیگری تصرف شده را داشته باشند. در غیر این صورت به دلیل ضعف ناشی از عدم توانایی شکار و تغذیه و درگیری با سایر پلنگ‌های موجود در زیستگاه در زمان کوتاهی از بین می‌روند.

تورج همتی با اشاره به اینکه شبیه این عملیات کمتر در کشور انجام شده است، گفت: پلنگ یاد شده که مدتی به دلیل نیاز به درمان تحت نظارت تیم دامپزشکی و در باغ وحش وکیل آباد مستقر بود، توسط تیم تخصصی حیات وحش به کمک قفس زنده‌گیری به زیستگاه اصلی انتقال یافت.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی افزود: رها سازی پلنگ تندوره در زیستگاه اصلی با حضور نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی، فرماندار و جمعی از مقامات درگز، کارشناسان تخصصی ستادی و استانی، خبرنگاران و علاقمندان حیات وحش با پیش بینی تمهیدات لازم عصر امروز با موفقیت صورت گرفت و این گونه ارزشمند با تائیدیه سلامت دوباره وارد زیستگاه اصلی خود شد.

وی در ادامه ضمن اشاره به اهمیت این گربه سان گفت: سرمایه گذاری‌های حفاظتی درباره این‌گونه می‌تواند طیف وسیعی از زیستگاه‌ها و گونه‌های دیگر جانوری را تحت پوشش قرار دهد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی همچنین به وجود قریب ۴۰ پلنگ در پارک ملی تندوره موسوم به بهشت پلنگ‌های ایرانی اشاره کرد و گفت: پیش بینی می‌شود شمار پلنگ‌های منطقه بیش از این تعداد باشد اما وجود ۴۰ قلاده قطعی و مستند سازی شده است.

همتی ادامه داد: وجود این جمعیت قابل توجه پلنگ مدیون تلاش و برقراری امنیت زیستگاهی توسط محیط بانان است و پایش مستمر آنان نقش مهمی در حفظ پویایی جمعیت پلنگ ایرانی در مناطق مرزی ایران و ترکمنستان دارد و از آنجا که از هفت گونه گربه سان ایران پنج گونه یعنی پلنگ ایرانی، گربه جنگلی، گربه دشتی، گربه پالاس و سیاه گوش اورآسیا در این منطقه زندگی می‌کنند، تندوره یکی از مهمترین زیستگاه‌های گربه سانانی چون پلنگ نه تنها در خاورمیانه بلکه در گستره وسیعی از ترکیه تا هند مطرح است.

وی همچنین اظهار کرد: تهدید حیات وحش متوجه یک یا چند گونه نیست اما گربه‌سانان به دلیل اینکه در رأس هرم غذایی طبیعی قرار دارند بیشترین آسیب را می‌بینند و نسبت به تهدیدات انسانی و طبیعی بیشتر متضرر می‌شوند.

وی گوشتخوارانی مثل پلنگ و یوزپلنگ که جمعیت کمتر و قدرت سازگاری محدودتری نسبت علف‌خواران دارند، را آسیب پذیرتر عنوان کرد و افزود: به برنامه‌ای که به منظور جلوگیری از انقراض، تخریب زیستگاه و تصادفات جاده‌ای و پرداخت خسارات وارده از سوی این گونه تحت عنوان «مدیریت و حفاظت از پلنگ ایرانی» توسط اساتید دانشگاه و کارشناسان و با همکاری مؤسسه تخصصی مطالعات آسیایی پلنگ ایرانی و ادارات کل محیط زیست استان‌ها تنظیم و به استان‌ها ابلاغ شده است بسیار خوشبین هستیم.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در خصوص اقدامات حفاظتی این گونه ارزشمند گفت: برنامه جامع و مستمر آموزشی جوامع محلی در روستاهای اطراف پارک و منطقه حفاظت شده تندوره به صورت کاملاً جدی در حال اجرا است و تاکنون بازخوردهای مثبتی داشته است.

پارک ملی تندوره با وسعت ۳۵ هزار و ۵۴۰ هکتار تنها پارک ملی خراسان رضوی در شمال این استان و درحوزه استحفاظی شهرستان درگز و نزدیک به ترکمنستان، در حوزه آبریز هریرود و کشف‌رود و زیرحوزه رودخانه درونگر واقع شده است و غنای تنوع زیستی آن را درزمره بهترین زیستگاه‌های حیات وحش کشور قرار داده است.

منبع:خبرگزاری مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا