محیط زیست

کشف آلودگی نانوپلاستیک برای اولین بار درهر دو قطب زمین

تصویر بنربرای اولین بار آلودگی در مناطق قطبی شمال و جنوب زمین شناسایی شده است که نشان می دهد این ذرات بسیار ریز، اکنون در سراسر جهان فراگیر شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز، نانوذرات، کوچکتر و سمی‌تر از میکروپلاستیک‌ها هستند که پیش از این نیز در سراسر جهان مشاهده شده بودند اما تاثیر هر دو بر سلامت انسان همچنان ناشناخته است.

تجزیه و تحلیل کلاهک یخی گرینلند نشان داد که آلودگی نانوپلاستیک حداقل ۵۰ سال است که این منطقه دورافتاده را آلوده کرده است. کارشناسان همچنین متوجه شدند که یک چهارم این ذرات مربوط به لاستیک خودروهاست.

نانوذرات بسیار سبک هستند و اینطور تصور می شود که با وزش باد از شهرهای آمریکای شمالی و آسیا روانه گرینلند شده باشند. نانوپلاستیک های موجود در یخ دریای نیز احتمالا از طریق جریان های اقیانوسی به این قاره دوردست منتقل شده اند.

به گفته کارشناسان، پلاستیک‌ها بخشی از کوکتل آلودگی شیمیایی هستند که سیاره زمین را فرا گرفته و از حد ایمن برای سلامت بشر عبور کرده است. از قله اورست تا اعماق اقیانوس ها مشاهده شده است. افراد به طور ناخواسته میکروپلاستیک ها را وارد بدن خود کرده و تنفس می کنند که ممکن است این ذرات باعث آسیب به سلول های بدن شود.

متخصصان هلندی اکنون اظهار داشتند: نانوپلاستیک‌ها را در گوشه‌های دور زمین و هم در مناطق قطب جنوب و شمال، شناسایی کردیم. نانوپلاستیک‌ها در مقایسه با میکروپلاستیک‌ها از نظر سم‌شناسی بسیار فعال هستند و به همین دلیل این موضوع بسیار مهم است.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز به نقل از روزنامه گاردین، پیش از این میکروپلاستیک‌ها در یخ های یافت شده بودند، اما محققان هلندی روش‌های تشخیصی جدیدی را برای تجزیه و تحلیل نانوذرات بسیار کوچک‌تر ارائه کردند. همچنین در تحقیقات گذشته نشان داده شد که ذرات بسیار ریز تایرها احتمالا منبع اصلی میکروپلاستیک ها در اقیانوسها هستند و در تحقیقات جدید شواهد بیشتری در این رابطه ارائه شده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا