آموزش و پرورش

کمبود۱۶ هزار معلم در خوزستان/نیاز استان به۱۰ هزار کلاس جدید

تصویر بنربه گزارش خبرگزاری همسو نیوز، کورش مودت ظهر امروز در جلسه شورای برنامه ریزی استان خوزستان در شهرستان ایذه اعلام کرد: شهرستان ایذه دارای ۵۵۰ مدرسه سنگی و خطرآفرین است که برای ساخت این مدارس به ۱۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی با بیان اینکه ۶ هزار فضای آموزشی در سراسر استان وجود دارد، توضیح داد: از این تعداد بالغ بر دو هزار در قالب ۱۰ هزار کلاس درس تخریبی هستند که این فضاها نیاز به بازساری و نوسازی دارند.

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان در عین حال با اظهار اینکه سرانه فضای آموزشی استان خوزستان ۴.۸ مترمربع است؛ خاطرنشان کرد: بر اساس شاخص کشوری این سرانه باید به ۵/۲ مترمربع ارتقا یابد؛ به بیانی دیگر آموزش و پرورش خوزستان به ۱۰ هزار کلاس درس دیگر نیاز دارد.

مودت افزود: با توجه به شرایط اقلیمی حاکم بر استان خوزستان، کلاس های درس در سراسر استان نیاز به ۱۰ هزار کولر و سیستم سرمایشی دارند. همچنین پنج هزار آب سردکن نیز باید در سراسر مدارس استان توزیع شود.

وی همچنین با بیان اینکه بزرگترین چالش پیش روی مجموعه تعلیم و تربیت استان موضوع کمبود نیروی انسانی است؛ توضیح داد: بر اساس بررسی های صورت گرفته استان خوزستان با کمبود ۱۶ هزار نفری نیروی انسانی مواجه است. با این وجود تاکنون آموزش و پرورش با استفاده از راهبردهایی مثل دو نوبته کردن مدارس، پرداخت اضافه کار و همچنین انتقالی به دنبال برطرف ساختن این چالش بوده است.

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان افزود: بر اساس بررسی های صورت گرفته تنها راه های برون رفت از مشکل کمبود نیروی انسانی، ارتقای ظرفیت جذب دانشجو معلمان و همچنین دو نوبته کردن مدارس است.

مودت همچنین با بیان اینکه استان خوزستان در هفته بالغ بر ۳۹۰ هزار ساعت حق التدریس پرداخت می کند؛ تصریح کرد: این مقدار از پرداخت حق التدریس نشان از کمبود شدید نیروی انسانی در استان است که باید برای این مشکل نیز راه حلی بیابیم.

وی ادامه داد: آموزش و پرورش خوزستان در بخش نیروی خدماتی نیز دچار مشکل است به طوری که بر اساس برآوردها مدارس ما به چهار هزار نیروی خدماتی نیاز دارد.

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان اضافه کرد: در بخش آموزش ابتدایی با کمبود ۱۳۰۰ نفری معلم مواجه هستیم. در بخش متوسطه نیز ۷۰۰ نفر ساعت کمبود داریم.

مودت همچنین با اشاره به آمار یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری دانش آموزان در استان خوزستان؛ عنوان کرد: بر اساس آمار دانش آموزی، بالغ بر ۲۲ میلیارد تومان سرانه باید به آموزش و پرورش استان تعلق گیرد؛ در حالی که سال گذشته تنها یک میلیارد تومان اختصاص پیدا کرده است و در سال تحصیلی جدید نیز تنها ۶۰۰ میلیون تومان اختصاص پیدا کرده است. با این روند مدیریت آموزش و پرورش کار دشواری خواهد بود.

وی در پایان یادآور شد: امیدواریم با عنایت شورای برنامه ریزی استان و همچنین استاندار محترم، حمایت ویژه ای از آموزش و پرورش استان در بحث اعتبارات صورت گیرد.

منبع:خبرگزاری مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا