* یک میلیون و ۵۰۰ هزار دانش آموز در مدارس غیر دولتی تحصیل می‌کنند - اجتماعی نیوز
آموزش و پرورش

یک میلیون و ۵۰۰ هزار دانش آموز در مدارس غیر دولتی تحصیل می‌کنند

تصویر بنر


محمد محسن بیگی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: مشارکت بخش خصوصی در تعلیم و تربیت توانسته نقش مهمی در تأمین نیازهای آموزشی کشور داشته و کمک مؤثری برای دولت باشد.

وی بیان کرد: خوشبختانه با همه مشکلات اقتصادی هیچگاه در کمک خیرین در مدرسه سازی و نیز حضور افراد علاقمند به فعالیت غیر دولتی وقفه‌ای ایجاد نشده و این مشارکت هر سال بهتر از گذشته صورت گرفته است.

محسن بیگی یادآور شد: در حال حاضر ۱۶ هزار مدرسه غیر دولتی در کشور راه اندازی شده و بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار دانش آموز در این مدارس تحصیل می‌کنند و اگر این همکاری بخش خصوصی و علاقمندان به تعلیم و تربیت نبود آموزش و پرورش با مشکلات زیادی مواجه می‌شد.

مدیرکل مدارس و مراکز غیر دولتی افزود: این حجم دانش آموز در بخش غیر دولتی نشان می‌دهد بار زیادی از دوش دولت برداشته شده و از سوی دیگر تحصیل در این مدارس مورد استقبال خانواده‌ها هم قرار گرفته و ارتباط والدین با این مدارس هم مطلوب بوده است.

محسن بیگی یادآور شد: بر اساس ارزیابی و کارشناسی صورت گرفته برای هر ۱۵ دانش آموز یک نیروی انسانی لازم داریم که در حال حاضر ۱۰۰ هزار معلم نیاز است و برای هر ۲۴ دانش آموز یک کلاس لازم داریم.

وی بیان کرد: برای تأمین نیاز دانش آموزان در شرایط کنونی ۷ هزار کلاس لازم داریم که دولت قادر نیست به تنهایی آن را تأمین کند و در این راستا راه اندازی و تأسیس مدارس غیر دولتی کمک مؤثری به دولت در بخش تعلیم و تربیت بوده است.

بیشتر مدارس غیر دولتی مستحکم نیست

محسن بیگی در ادامه به استاندارد نبودن برخی مدارس غیر دولتی اشاره کرد و گفت: از آنجا که بیشتر این مدارس در واحدهای مسکونی دایر شده استحکام لازم را ندارد و در این میان زمین مناسب و تسهیلات کم بهره نیز به متقاضیان پرداخت نشده تا این کمبود برطرف شود.

مدیرکل مدارس و مراکز غیر دولتی گفت: توسعه مدارس در ردیف قانون دیده شده و در برنامه ششم توسعه باید مدارس غیر دولتی ۱۵ درصد دانش آموزان را تحت پوشش قرار دهند که در حال حاضر این میزان پوشش حدود ۱۲ درصد است.

محسن بیگی گفت: میانگین پوشش مدارس غیر دولتی در برخی استان‌ها ۶ درصد و برخی مناطق ۱۸ درصد است و ما باید تلاش کنیم تا بتوانیم سطح پوشش این مدارس را به ۱۵ درصد برسانیم.

وی در مورد وضعیت تحصیلی در این مدارس بیان کرد: کیفیت تحصیلی مدارس غیر دولتی کمتر از مدارس دولتی نیست و استاندارد لازم را دارد و اگر این کیفیت نباشد مطمئن باشید خانواده‌ها استقبال نمی‌کنند و در این میان ما هم آموزش نیروی انسانی این مدارس را در دستور کار قرار دادیم تا سطح آموزش بالا برود.

محسن بیگی تصریح کرد: برای آموزش نیروهای غیر دولتی در بدو خدمت و ضمن خدمت برنامه ریزی لازم صورت گرفته تا کیفیت تدریس در این مدارس بالا برود و استاندارد باشد.

وی اظهار داشت: کافی نبودن شهریه مدارس غیر دولتی از مشکلاتی است که از سوی مؤسسان مطرح شده که در حال حاضر برخی متقاضیان به دلیل بالا بودن هزینه اداره این واحدها دنبال توقف کار هستند البته برخی نیز دنبال توسعه و استاندارد کردن فضا هستند که ما نیز وظیفه داریم با حمایت لازم از ادامه فعالیت این مدارس پشتیبانی کنیم.
 

منبع:خبرگزاری مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + یازده =

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا