* ۱۲۵ میلیون هکتار در معرض فرسایش بادی/حفظ منابع طبیعی نیازمند عزم تمام ارکان حاکمیت - اجتماعی نیوز
محیط زیست

۱۲۵ میلیون هکتار در معرض فرسایش بادی/حفظ منابع طبیعی نیازمند عزم تمام ارکان حاکمیت

تصویر بنررییس سازمان جنگل‌ها با اشاره به اینکه توسعه کشور از مسیر توسعه ‌پایدار عبور می‌کند، ضمن اشاره به تهدیداتی که متوجه منابع طبیعی و غذایی کشور است بر ضرورت توجه تمام ارکان‌ حاکمیت در راستای حفظ منابع طبیعی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز، مسعود منصور در ‌پنجمین جشنواره ملی روز جنگلبان، ضمن بیان اینکه ایران کشوری خشک و نیمه خشک که یک سوم متوسط بارندگی در جهان،  سه برابر تبخیر بیشتر و ‌یک سوم متوسط سرانه جهانی ‌پوشش جنگلی دارد، گفت: ۱۲۵ میلیون هکتار از عرصه‌های کشور در معرض فرسایش آبی قرار دارد و ۳۰ میلیون هکتار از عرصه‌های کشور در معرض فرسایش بادی هستند.  آمارها و بررسی‌ها نشان می‌دهد که سالانه ۱۶ تن در هکتار فرسایش خاک داریم و سالانه حدود ۲۰ تن در هکتار فرساشی بادی داریم.

وی ادامه داد: ۴۵۰ شهر و ۸۲۰۰ روستای  با حدود ۵۵ میلیون نفر بعد جمعیتی در معرض سیلاب است و همچنین سالانه ۱۰ تا ۳۰ سانتیمتر فرونشست زمین در کشور رخ می‌دهد.

به گفته رییس سازمان جنگل‌ها،۳۸۰ دشت ممنوعه در کشور وجود دارد اما می‌توانیم تهدیدات را کاهش داد. به‌عنوان مثال هر هکتار جنگل ۲.۵ تن اکسیژن برای ۱۰ فرد ایجاد می‌کند و ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلیمتر نفوذ آب در زمین را افزایش می‌دهد. همچنین اجرای طرح آبخیزداری می‌تواند فرسایش ۱۶ تن در هکتار خاک در اثر باد را به ۹ تن کاهش دهد و تا ۷۰ درصد از خسارت ناشی از سیل جلوگیری کند.

منصور با اشاره به اینکه امنیت ملی در گرو امنیت غذایی و امنیت غذایی نیز در گرو امنیت زیستی است، تصریح کرد: حفظ آب، خاک، ‌پوشش گیاهی و هوا ضامن این امنیت است بنابراین نیازمند توجه بیشتر است. هم اکنون ۳۷ میلیون واحد دامی می‌تواند در مراتع تعلیف شود و ۲ هزار تن محصولات جانبی از جنگل‌ها برداشت و صادر می‌شود اما متاسفانه به‌صورت خام صادر می‌شود.

منصور حفاظت از آب، خاک و ‌پوشش گیاهی را در چهار محور اصلی تشریح کرد و گفت: حفظ این منابع نیازمند عزم همگانی و جدی تمام ارکان حاکمیت است چراکه توسعه کشور از راه توسعه ‌پایدار محقق می‌شود و لازم است تمامی دستگاه‌ها اقدامات خود را به‌گونه‌ای انجام دهند که حداقل خسارات به منابع طبیعی وارد شود.

ادامه دارد

منبع: ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا