* ۲۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی اندیکا خسارت وارد شد - اجتماعی نیوز
حوادث و بلایا

۲۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی اندیکا خسارت وارد شد

تصویر بنرفاضل عبیات در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه شهرستان اندیکا در مجموع ۵۰ هزار نفر جمعیت و ۶۰۰ روستا دارد، بیان کرد: روستاهای اندیکا پراکنده و با فاصله زیاد آن و دارای راه‌های مواصلاتی صعب‌العبور هستند؛ بعضی از روستاها نیز راه دسترسی ندارند و سکونتگاه‌هایی که مردم برای خودشان ساخته‌اند نیز ناایمن و بر اساس استانداردهای فنی و مهندسی نیست.

وی با اشاره به اینکه تنها دو شهر این شهرستان جمعیت زیر ۲۰ هزار نفری دارند، افزود: چنین جمعیتی به این معناست که بافت شهرهای اندیکا نیز روستایی است؛ شهرستان اندیکا جزو شهرستان‌های محروم کشور و در سال‌های گذشته نیز جزو لیست ۳۱ شهرستان کم برخوردار ارزیابی شده کشور قرار گرفت.

عبیات با اشاره به اینکه اندیکا یکی از شهرستان‌های محروم کشور به شمار می‌رود، یادآور شد: برای توسعه شهرستان اندیکا برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده ولی به حالت مطلوب نرسیده و در شرایط عادی نیز سکونتگاه‌های مردم اندیکا در معرض خطر قرار دارند، یعنی خطر ریزش سنگ از کوه‌ها و یا زمین‌لزره‌هایی که زندگی مردم اندیکا را مختل می‌کند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان عنوان کرد: هم اکنون در شرایطی هستیم که عشایر از سفر خود بر می‌گردند؛ البته سکونتگاه‌های اصلی عشایر در اغلب سال در روستاهای شهرستان اندیکاست و مسافرت عشایر نیز از فصل پاییز شروع می‌شود.

عبیات تشریح کرد: زلزله اخیر در اندیکا باعث شده تا طبق ارزیابی‌هایی که همان از روز زلزله شروع شد، ۶۰۰ واحد مسکونی روستایی شهرستان اندیکا به‌طور کامل تخریب و نیازمند بازسازی و احداث مجدد باشند؛ بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خوزستان در این راستا کار ارزیابی را آغاز و مقرر شده تا نتیجه نهایی آن را در دو روز آینده ابلاغ کند که احصای خسارت‌ها به‌طور کامل انجام شود.

وی با تأکید بر اینکه بازسازی و احداث ۶۰۰ منزل در اندیکا به‌طور قطعی انجام می‌شود، اظهار کرد: با توجه به اینکه بعضی از عشایر از سفر خود بر می‌گردند و همچنین فصل سرما در پیش‌رو است و احتمال بارش برف و باران در این نواحی وجود دارد باید برای بازسازی و احداث این منازل کار ضربتی و فوری در یک تا دو ماه آینده انجام شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان به برنامه‌ریزی برای دریافت و تخصیص اعتبارات لازم بتوان برای انجام کار سریع و ضربتی احداث سکونتگاه‌های مناسب برای عشایر اشاره کرد و افزود: در بخش کشاورزی نیز به تأسیسات، اراضی کشاورزی و واحدهای مختلف آن حدود ۲۰ میلیارد تومان خسارت وارد شده است.

عبیات با اشاره به منابع کم اشتغال در شهرستان اندیکا یادآور شد: حتی به شیلات در بخش چلو و روستاهای منطقه سوسن نیز خسارت‌هایی وارد شده است.

وی با اشاره به اینکه رسیدگی و پیگیری‌های انجام شده برای امدادرسانی بعد از وقوع زلزله که در حال انجام است، گفت: در جلسه مدیریت بحران خوزستان نیز مقرر شده تا اقلام ضروری از جمله مواد غذایی به میزان کافی برای زلزله‌زدگان تهیه و ارسال شود؛ این زلزله اخیر باعث شده تا محرومیت اندیکا بیشتر از گذشته برای مسئولان ظاهر شود.

منبع:مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 2 =

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا