قضایی و حقوقی

۲۴۶ شعبه شورای حل اختلاف در خراسان رضوی فعالیت دارند

تصویر بنربه گزارش خبرگزاری همسونیوز بعدازظهر شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضائیه اظهار کرد: اکنون ۴۰۴ شعبه همیاران صلح در استان فعال است که از این تعداد ۱۲۸ شعبه در و ۲۷۶ شعبه در شهرستان‌های تابعه خراسان رضوی فعالیت می‌کنند.

رئیس خراسان رضوی افزود: سال گذشته از ۲۰۲ هزار و ۶ فقره پرونده در شورای حل اختلاف استان خراسان رضوی، ۷۴ هزار و ۴۷۲ فقره پرونده منتهی به صلح و سازش شده است که رقم ۳۷ درصدی را به خود اختصاص داده است.

وی بیان کرد: پارسال از پنج هزار و ۸۹۶ فقره پرونده با موضوع تصادف در استان خراسان رضوی، پنج هزار و ۸۹۰ فقره پرونده منجر به صلح و سازش شده است.

رفسنجانی بیان کرد: حدود ۹۳ درصد از اوراق قضائی شورای حل اختلاف در استان به صورت الکترونیکی ابلاغ می‌شوند که هفت درصد دیگر مربوط به اتباع و سایر مواردی است که امکان ابلاغ الکترونیکی آن میسر نیست.

رئیس شورای حل اختلاف خراسان رضوی افزود: همچنین سال گذشته در شورای حل اختلاف استان خراسان رضوی، ۱۱ هزار و ۱۲۵ فقره پرونده به صورت تمام الکترونیکی و بدون نسخه کاغذی رسیدگی شد.

وی گفت: هم‌اکنون ۴۰۴ شعبه حل اختلاف در مساجد این استان فعال است که افزایش ۲ برابری این مراکز از برنامه‌های هدف‌گذاری شده در سال جاری است.

رفسنجانی بیان کرد: بر طبق برنامه‌ریزی انجام شده، تعداد شعبه‌های حل اختلاف در مساجد خراسان رضوی در سال جاری به بیش از ۸۰۰ مورد افزایش خواهد یافت.

رئیس شورای حل اختلاف خراسان رضوی اظهار کرد: راه اندازی شعب حل اختلاف بویژه در روستاها سبب می‌شود، پرونده‌های قابل گذشت از پاسگاه‌ها به شهر نیاید و به شعب همیاران صلح آن مناطق ارجاع شود.

وی در خصوص دستاوردهای شورای حل اختلاف در سال گذشته، گفت: دستگاه قضائی در زمینه خلوت شدن دادسراها، شورای حل اختلاف را تشکیل داده است که بر این اساس شوراهای حل اختلاف توانسته حدود ۵۰ درصد ورودی دادسراها را کاهش دهد.

رفسنجانی ادامه داد: بهره‌مندی حداکثری از ظرفیت‌های اجتماعی و نهادهای مردمی از اساسی‌ترین طرح‌هایی است که همواره در اداره توسعه حل اختلاف استان مدنظر بوده است.

رئیس شورای حل اختلاف خراسان رضوی گفت: شورای حل اختلاف خراسان رضوی با همکاری و تعامل نهادهای مختلف به لحاظ اقدامات مؤثر در صدر استان‌های دیگر کشور قرار دارد که راه‌اندازی طرح ابتکاری همیاران صلح ادارات، اصناف و مساجد یکی از بزرگترین نتایج این اقدامات است.

وی ادامه داد: طرح «سفیران صلح ضامن آهو» یکی دیگر از ایده‌های خلاقانه‌ای بود که به همت خدام بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع) و همکاری همه جانبه با اداره توسعه حل اختلاف استان باعث شد، در سال گذشته در ۶۹ پرونده با موضوع بتوانیم رضایت اولیا دم را اخذ کنیم که در نوع خود بی‌نظیر و در سطح کشور مثال زدنی است.

رفسنجانی افزود: هم اینک هشت شعبه سفیران صلح ضامن آهوی شورای حل اختلاف در خراسان رضوی فعال است که این سفیران که خادمان بارگاه منور رضوی هستند در خصوص پرونده‌های قتل عمد فعالیت دارند و سفیران ما در مشهد به صورت کشوری برای پرونده‌های صلح و سازش فعالیت می‌کنند.

وی بیان کرد: شعبه اصحاب رسانه شورای حل اختلاف نیز به خاطر حفظ جایگاه اصحاب رسانه تشکیل شد که سال گذشته ۱۰ پرونده که با نهادها و ادارات مختلف، اختلاف و مشکل داشتند را منتهی به صلح و سازش کردند.

منبع:مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا