دسته‌بندی نشده

۸ سال پس از ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت زمان را از دست دادیم / شرایط جمعیتی نگران کننده‌ است

تصویر بنر


صالح قاسمی پژوهشگر حوزه جمعیت در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، اظهار کرد: در ۳ دهه گذشته شاخص های جمعیتی کشور روند نزولی داشته است و همچنین در ۵ سال اخیر نیز شاهد کاهش سالانه بیش از ۵۰۰ هزار تولد در کشور بوده‌ایم و روند جمعیتی روندی کاهشی را سپری می‌کند.

وی اضافه کرد: از سال ۹۹ تا سال ۱۴۰۰ میزان کاهش تولدها در کشور کمی تغییر کرد و البته بهبودی در این شرایط ایجاد نشده است.

قاسمی همچنین یادآور شد: در مجموع شاخص‌های جمعیت شناسی کشور همگی رکوردهای حداقلی را کسب کردند و حتما شرایط جمعیتی کشور شرایط نامطلوب و نگران کننده‌ای است.

این پژوهشگر حوزه جمعیت در ادامه تصریح کرد: ۸ سال پس از ابلاغ سیاست های کلی جمعیت زمان را از دست دادیم و در طول روی کار بودن دولت گذشته در بحث جمعیت فرصت سوزی محض اتفاق افتاد.

قاسمی همچنین خاطرنشان کرد: در بودجه سال ۱۴۰۱ برای موضوعات مرتبط با جمعیت و فرزند آوری زوجین اعتبارات مالی در نظر گرفته شده است که البته معتقدم این اقدام نخستین قدم در اجرای سیاست‌های کلی جمعیت به شمار می‌رود و نباید انتظارزیاد و فوق‌العادهای از آن داشت.

وی تاکید کرد: قانون جوانی جمعیت قانون خوبی است به شرط اینکه درست اجرا شود و اگر دولت اراده جدی در اجرای قانون را داشته باشد در طول ۵ تا ۶ سال آینده شاخص جمعیت می‌تواند بهبود پیدا کند.

این پژوهشگر حوزه جمعیت یادآور شد: برخی از دستگاه‌های اجرایی و نهادها و وزارتخانه‌ها در مقابل اجرای قانون جوانی جمعیت مقاومت کرده‌اند.

قاسمی اضافه کرد: شاید بخشی از این شانه خالی کردن به دلیل بار مالی که برای دستگاه‌ها ایجاد می‌شود بوده و شاید بخاطر دغدغه‌مندی‌ها و اضطراب‌های کاری است که این دستگاه‌ها به آن فکر می‌کنند.

منبع: دانشجو

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا