دسته‌بندی نشده

اجرای طرح آرامش بهاری در 1800 بقعه متبرکه/ 200 هیئت به‌طور ویژه حمایت شدند

تصویر بنر


حجت‌الاسلام غلامرضا عادلبه گزارش خبرنگار ایکنا، نشست خبری طرح آرامش بهاری 1401 امروز، 23 اسفندماه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا عادل، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در محل این سازمان برگزار شد.

در ابتدای این نشست خبری و پس از تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید، حجت‌الاسلام عادل طی سخنانی به تشریح برنامه‌های اجرا شده از سوی این معاونت در سال جاری پرداخت و اظهار کرد: تنوع فراوان در نیات موقوفات (بیش از 800 نوع نیت وقف) و گستردگی موقوفات در سطح کشور باعث تنوع زیاد برنامه‌ها و فعالیت‌های سازمان اوقاف در طول سال می‌شود.

وی افزود: امسال 22 عنوان از برنامه‌های مختلف از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه اجرا شد که در بخش اجرای نیت واقفان تاکنون 95 درصد از برنامه‌ها محقق شده و اجرای نیت موقوفات طی سال جاری نسبت به سال گذشته 25 درصد رشد داشته است.

حجت‌الاسلام عادل ادامه داد: یکی از طرح‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی اوقاف در بحث اجرای نیات موقوفات، طرح مهر تحصیلی برای دانش‌آموزان نیازمند بود که با اجرای آن 38 هزار و 500 بسته مهر تحصیلی شامل کیف و لوازم‌التحریر تهیه و در بین دانش‌آموزان نیازمند توزیع شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: همچنین در اجرای طرح زائران حرم رضوی که از طرح‌های ویژه سازمان اوقاف بوده و در همکاری با وزارت بهداشت جهت تقدیر و تشکر از فعالیت خستگی‌ناپذیر کادر درمان کشور اجرایی شد، هزار و 40 نفر از این افراد سختکوش به زیارت حرم مطهر رضوی مشرف شدند. همچنین در طرح شمیم حسینی نیز که در ایام محرم و صفر اجرا شد 40 هزار هیئت مذهبی در قالب نمایشگاه‌های شمیم حسینی مورد حمایت قرار گرفتند که در این زمینه 200 هیئت به صورت ویژه حمایت شدند.

وی ادامه داد: یکی از فعالیت‌های شاخص سازمان اوقاف در سال جاری، کمک‌های مؤمنانه و رزمایش‌های همدلی بود که با اجرای آن بیش از دو میلیون بسته ارزاق با ارزشی معادل 1200 میلیارد تومان تهیه و بین نیازمندان توزیع شد. همچنین در این راستا تعداد پنج میلیون و 500 هزار وعده غذایی نیز به محلات آسیب‌پذیر اختصاص داده شد.

حجت‌الاسلام عادل با بیان اینکه در طرح رزمایش بهداشتی که در هزار بقعه کشور اجرا شد، این بقاع ضد عفونی شده و بسته‌های بهداشتی و ماسک در آن‌ها تولید و توزیع شد. همچنین طرح شمیم خدمت نیز به منظور اشتغال‌زایی و توانمندسازی نیازمندان به ویژه زنان سرپرست خانوار در سه فاز اجرا شد که بالغ بر 12 هزار نفر در این طرح شرکت کردند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه بیان کرد: طرح ویژه‌ای به نام طرح قرار دوازدهم، از سوی سازمان اوقاف اجرایی شده است که بر اساس آن طی روزهای دوازدهم هر ماه با کمک و همراهی خیران و شبکه خیران مهدی‌یاوران، بسته‌های ارزاق تهیه و در میان نیازمندان توزیع می‌شود.

وی افزود: در سال جاری طرح‌های ویژه‌ فرهنگی مختلفی علیرغم شرایط کرونایی و همراه با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در بقاع متبرکه اجرا شد که در این راستا می‌توان به اجرای طرح‌هایی همچون آرامش بهاری (748 بقعه)، نسیم انتظار (500 بقعه)، ضیافت الهی رمضان (612 بقعه)، دهه کرامت (217 بقعه)، نشاط معنوی (580 بقعه)، دهه ولایت (981 بقعه)، بصیرت عاشورایی (1376 بقعه) یاس نبوی (530 بقعه) و برگزاری دوره‌های سبک زندگی (550 بقعه) اشاره کرد.

حجت‌الاسلام عادل تصریح کرد: یکی از برنامه‌های سازمان اوقاف استقرار هیئت‌های مذهبی در بقاع متبرکه است که در سال جاری 480 هیئت مذهبی در امامزادگان کشور مستقر شدند. همچنین در مناسبت‌های مختلف نیز 14 هزار و 103 مبلغ به استان‌های مختلف کشور اعزام شدند. البته پیش از برگزاری هر یک از این دوره‌ها برنامه آموزشی ویژه مبلغان برگزار شد که طی هشت دوره، بیش از 9 هزار مبلغ در آن شرکت داشتند. همچنین یک دوره حضوری نیز برای مبلغان در 31 استان کشور برگزار شد و در حال حاضر نیز دو کتاب کابوس سالمندی و فرزند کمتر یا بیشتر، نیز برای طرح آرامش بهاری در اختیار ایشان قرار گرفت.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار کرد: همچنین جشنواره وقف؛ چشمه همیشه جاری، نیز امسال در هفت بخش و 28 رشته برگزار و پنج هزار و 343 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد. در حوزه نشست‌های تخصصی سازمان اوقاف نیز یک هزار و 772 نشست تخصصی وقف برگزار شد و تا به امروز نیز یک هزار و 11 وقف جدید به ثبت رسیده است.

وی با اشاره به برگزاری دوره‌های ویژه خدام امامزادگان و هیئت‌ امناهای بقاع متبرکه، گفت: موضوع بیمه تکمیلی خدام امامزادگان نیز در دستور کار قرار گرفت و با پیگیری‌های انجام شده، خدام خدوم بقاع متبرکه کشور تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار گرفتند. همچنین در حوزه برنامه‌نویسی بودجه بقاع نیز امسال یک هزار بقعه شاخص کشور موفق به برنامه‌نویسی بودجه بنا به فراخور حال خود شدند.

عادل با اشاره به برپایی مراکز افق در بقاع متبرکه، تصریح کرد: این مراکز محور فعالیت‌ها در امامزادگان هستند و تاکنون نیز در هزار بقعه راه‌‌اندازی شده‌اند. همچنین جهت شفاف‌سازی و ساماندهی نذورات بقاع متبرکه خدمات الکترونیکی در نظر گرفته شده و تاکنون نیز بیش از 50 هزار شماره کارت برای بقاع متبرکه تهیه شده است تا مردم بتوانند به راحتی نذورات خود را پرداخت کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه در زمینه بقاع متبرکه، کمیته سرمایه‌گذاری بقاع فعال شده است، افزود: امروز از ظرفیت‌ امامزادگان در حوزه‌های مختلف کشاورزی، انرژی خورشیدی و … استفاده می‌شود و تاکنون نیز بیش از هزار بقعه انرژی خورشیدی تولید می‌کنند. همچنین در زمینه ساماندهی زائرسراها نیز پیش‌نویس تفاهم‌نامه با وزارت میراث فرهنگی و گردشگری تهیه شده و آماده امضای مسئولان این وزارتخانه و مسئولان سازمان اوقاف است.

وی در ادامه سخنان خود به تشریح برنامه‌های ویژه طرح آرامش بهاری 1401 پرداخت و تصریح کرد: ویژه‌برنامه «آرامش بهاری» برای دوازدهمین سال متوالی از 28 اسفندماه جاری آغاز شده و تا روز 13 فروردین‌ماه سال 1401 در 1800 بقعه متبرکه کشور برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام عادل ادامه داد: اشتیاق عموم مردم برای حضور در مراسم تحویل سال نو در اماکن مذهبی و بقاع متبرکه، انگیزه زیارت اهل قبور در ایام آغازین سال، ظرفیت میلیونی مسافران نوروزی و قرار گرفتن تعدادی از بقاع متبرکه در مسیر مسافرت‌های نوروزی و ضرورت آمادگی جهت میزبانی از ایشان که طبق آمار واصله در سال‌های گذشته از 28 اسفند لغایت 13 فروردین، بیش از 46 میلیون نفر بار زیارت در امامزادگان سراسر کشور ثبت شده است، از جمله دلایل و ضرورت‌های برگزاری طرح آرامش بهاری است.

وی به برنامه‌ها و اقدامات اجرایی این طرح معنوی اشاره و اظهار کرد: هماهنگی و توجیه عوامل برگزاری این مانور فرهنگی (بیش از 30 هزار نفر از هیئت‌امنا و خدام و مدیران مراکز افق در این طرح با مدیران و کارکنان ادارات اوقاف همکاری می‌کنند)،‌ اعزام 700 نفر مبلّغ از قم و نیز استفاده از ظرفیت‌های مبلّغان بومی، تولید تابلوهای نمایشگاهی و توزیع آن در 550 بقاع متبرکه شاخص، برپایی خیمه‌های معرفت در 580 خیمه (غرفه‌های کودک و نوجوان، مشاوره خانواده، پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی و اعتقادی، ترویج سبک زندگی، عرضه محصولات عفاف و حجاب و چند‌رسانه‌ای و …)، برگزاری مراسم تحویل سال نو با حضور میلیونی مردم (حدود سه میلیون و پانصد هزار نفر)، مراسم غبارروبی امامزادگان و مزار شهدای مدفون در آن در آستانه سال نو و اقامه نماز جماعت و ارائه برنامه‌های فرهنگی و سخنرانی در ایام نوروز در بقاع شاخص، از جمله برنامه‌های این طرح معنوی است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به وضعیت اسکان و زائرسراها در طرح آرامش بهاری نیز ادامه داد: ظرفیت اسکان دائم در بقاع متبرکه شامل بیش از 4300 اتاق با ظرفیت 15000 نفر در هر شب است. همچنین ظرفیت اسکان موقت در محیط پیرامونی بقاع متبرکه نیز حدود 50 هزار نفر در هر شب خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه تعداد 1500 نفر مبلّغ برای اجرای این طرح به بقاع متبرکه سراسر کشور اعزام می‌شوند، افزود: مهمترین برنامه این طرح، برنامه لحظه تحویل سال است. امسال بلافاصله پس از نماز مغرب و عشای روز 29 اسفندماه، لحظه تحویل سال جدید است که در این زمینه بقاع متبرکه برنامه‌های مختلفی همچون قرائت قرآن کریم، قرائت ادعیه، سخنرانی، پذیرایی از زائران و … در دستور کار دارند.

عادل در ادامه تصریح کرد: همچنین روز 12 فروردین‌ماه نیز دومین برنامه قرار دوازدهم با موضوع تهیه و توزیع بسته‌های معیشتی اجرا می‌شود. در آستانه ماه مبارک رمضان نیز برنامه ضیافت الهی با حضور مردم در امامزادگان کشور اجرا خواهد شد که طی اجرای آن، برنامه‌های مختلفی همچون افطاری ساده، اقامه نماز جماعت، سخنرانی و اعزام مبلّغ، برگزاری محافل قرآنی همچون ترتیل‌خوانی و قرائت قرآن کریم اجرا می‌شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در پایان اظهار کرد:‌ برنامه ویژه تفسیر تخصصی قرآن کریم نیز در امامزادگان کشور در نظر گرفته شده است که در 60 بقعه شاخص برگزار شده و از شبکه‌های سراسری و رسانه ملی پوشش داده می‌شود.

انتهای پیام

منبع: ایکنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا