دسته‌بندی نشده

افغانستان محلی برای پیگیری وضعیت کودکان خیابانی تعیین کند

تصویر بنر


گروه جامعه ــ رئیس مرکز امور بین‌الملل وزارت کشور خواستار تعیین محلی در داخل خاک افغانستان یا در جوار مرزهای دو کشور برای پیگیری موضوع کودکان خیابانی افغانستان شد که در ایران حضور دارند.

به گزارش همسو نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور؛ در دیدار عبدالغفور لیوال، سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران با رحیم ساکی، رئیس مرکز امور بین‌الملل وزارت کشور دو طرف بر ساماندهی و تعیین تکلیف کودکان کار و خیابانی اتباع افغانستانی در تأکید کردند.

در این دیدار، رحیم ساکی، رئیس مرکز امور بین‌الملل وزارت کشور با بیان لزوم ساماندهی و تعیین هویت کودکان کار و خیابانی اتباع بیگانه به ویژه اتباع کشور افغانستان با همکاری نهادهای ذیربط دو کشور و نهادهای بین‌المللی، گفت: تعیین هویت کودکان فاقد سرپرست از اولویت برخوردار خواهد بود و حق این کودکان است که مورد حمایت دولت متبوع خود قرار گیرند و به خانواده‌هایشان بپیوندند.
رئیس مرکز امور بین‌الملل وزارت کشور با تاکید بر این که نگاه ما به کودکان کار و خیابانی نگاهی اسلامی و انسانی است افزود: ما با حداکثر رافت اسلامی موضوع را پیگیری خواهیم کرد. ضمن اینکه موضوع سلامت این دسته از کودکان از نظر ابتلا به بیماری‌های واگیردار برای ما مهم است.
وی با  بیان اینکه تعیین هویت کودکان کار و خیابانی افغانستانی با حداکثر دقت از سوی همکاران ما در اداره کل اتباع بیگانه و سازمان بهزیستی پیگیری خواهد شد، افزود: دولت افغانستان با انتخاب محلی مناسب در کشور متبوع خود و یا در جوار مرزهای دو کشور و تعیین نمایندگان خود برای پیگیری و استفاده از سازمان‌های مردم نهاد داخل افغانستان موضوع کودکان خیابانی را به کمک جمهوری اسلامی ایران و نهادهای بین‌المللی به انجام برساند.
ساکی در پایان لزوم همکاری تنگاتنگ بین دو کشور برای مبارزه قاطع با قاچاقچیان مواد مخدر و همچنین همکاری استان‌های نوار مرزی ایران و افغانستان در زمینه‌های گمرکی را یادآور شد.
عبدالغفور لیوال سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران نیز با قدردانی از امکان تحصیل فرزندان اتباع افغانستان در ایران به دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی و همچنین پذیرایی از مهاجران این کشور در چهار دهه گذشته، گفت: اقدام مهم تثبیت هویت کودکان خیابانی برای تعیین قطعی هویت کودکان افغانستان پیش از اعزام به کشور متبوع خود است و سفارت افغانستان همکاری‌های لازم را در این زمینه به عمل خواهد آورد.
وی همچنین با تأکید بر لزوم مبارزه سخت و بی‌امان با قاچاقیان مواد مخدر از سوی دو کشور ایران و افغانستان، خواستار ارتباط موثر و مستمر نمایندگان سفارت افغانستان در ایران با نمایندگان مرکز بین‌الملل وزارت کشور و اداره کل اتباع بیگانه تا حصول نتیجه لازم و رسیدن به نتیجه دلخواه در زمینه ساماندهی کودکان کار و خیابانی تبعه افغانستان شد.

انتهای پیام

منبع:ایکنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا