قضایی و حقوقی

باید از اطاله دادرسی جلوگیری کنیم/رای وحدت رویه در حکم قانون است

تصویر بنربه گزارش خبرگزاری همسو نیوز حجت الاسلام والمسلمین سیداحمد مرتضوی مقدم در نشست هم اندیشی معاونت حقوقی با قضات دیوان عالی کشور و دادگاه عالی انتظامی قضات که صبح امروز در دیوان عالی کشور برگزار شد، گفت: اولین چیزی که شدیدا مورد احتیاج و نیاز است تنقیح قوانین است.

وی افزود: آنچه که امروز در دیوان عالی کشور و در دستگاه های دیگر قضایی مبتلا به آن هستند اطاله دادرسی و ورودی زیادی پرونده هاست که باید فکر اساسی برای آن  شود که به چه طریقی از اطاله دادرسی جلوگیری کنیم زیرا باید ورودی دستگاه قضایی و دیوان عالی را که باید به پرونده های مهم  بپردازد، کم کنیم.

وی تاکید کرد: دیوان عالی باید به پرونده های فرجامی رسیدگی کند ولی متاسفانه امروز  درگیر پرونده هایی شده که از کار اصلی خود باز می ماند. ورودی زیاد پرونده ها ما را دچار مشکل کرده است. 

وی ادامه داد: دسترسی به نتیجه پرونده ها باید در اسرع وقت انجام شود تا مردم نیاز نداشته باشند  به خاطر اطلاع از پرونده خود به  دستگاه قضا مراجعه کنند  و بدون مراجعه به دستگاه قضایی  از پرونده خود مطلع شوند. 

وی تصریح کرد: تاکنون اینطور نبوده که از نخبگان استفاده شود و  این حرکت مبارکی است که با پیشنهاد معاونت حقوقی انجام شده است و  قوانین ما بروز خواهد شد.

رییس دیوان عالی کشور ضمن تبریک به  اقدام اقای مصدق  در اصلاح قوانین و تنقیح قوانین تبریک گفت: چند کار را در دیوان عالی شروع کردیم که اگر به نتیجه برسد مفید است. ما سایت دیوانعالی را بروزمی کنیم تا مردم دسترسی داشته باشند و از ارای وحدت رویه بروز مطلع شوند. تا الان این طور نبود که ارای وحدت رویه به اطلاع مردم برسد. سعی داریم همان روز که رای وحدت رویه ای صادر شد، همه بتوانند به رای دسترسی داشته باشند. 

وی ادامه داد: باید یک شورای علمی در دیوان عالی داشته باشیم و قدم هایی هم  برداشتیم.  مواردی که در هیات عمومی عنوان می شود بررسی می شود تا نتیجه در حد عالی باشد و بر همین اساس پیشنهاد دادیم مجله حقوقی یا به صورت ماهنامه  بصورت علمی نظرات علمی نخبگان را منتشر کنیم. 

وی تاکید کرد: بنا داریم هیات عمومی فعال وپرکار داشته باشیم. همچنین سفرهای استانی را به همه قضات اعلام می کنیم تا هرکدام آرای معارضی دیدند آن را بگویند تا در هیات عمومی موضوع بررسی شود.

وی در پایان تاکید کرد: رای وحدت رویه راهگشا است و در حکم قانون است و این بخش را دنبال می کنیم و برای همه لازم الاتباع است.

منبع:خبرگزاری مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا