دسته‌بندی نشده

سخنگوی ناجا: پلیس در یک سال گذشته از هیچ رسانه‌ و خبرنگاری شکایت نکرد- اخبار اجتماعی – اخبار تسنیم

تصویر بنر


به گزارش خبرنگار انتظامی باشگاه خبرنگاران پویا؛ سردار احمد نوریان پیش از ظهر امروز در نشست با اصحاب رسانه به مناسبت روز خبرنگار اظهار کرد: کشور ما از جامعه‌ای متکثر  و متنوع به لحاظ گرایشهای فرهنگی، قومی، مذهبی، سیاسی، اجتماعی تشکیل شده که از نگاه داخلی یک فرصت محسوب می‌شود.

سخنگوی ناجا ادامه داد: همین مزیت از نگاه بدخواهان این آب و خاک، بستر و زمینه‌ای برای سوء استفاده و تهدید اقتدار و امنیت ملی محسوب می‌شود و تلاش می‌کنند با ایجاد بحرانهای سیاسی اجتماعی و اقتصادی به حاکمیت ملی و منافع عمومی خدشه وارد کنند که نمونه آن همین تحریمهای ظالمانه و فشارهای معیشتی به مردم متدین و خداجو و مقاوم ایران اسلامی است که البته به حول و قوه الهی به زودی ناامید شده و با عنایت الهی بر مشکلات فائق خواهیم آمد.

معاون اجتماعی ناجا خاطرنشان کرد: معتقدیم پلیس و رسانه‌های متعهد و وظیفه‌شناس در کنار یکدیگر به عنوان دو رکن اصلی تأمین امنیت عینی و ذهنی جامعه می‌توانند نقش کلیدی در ایجاد انسجام و انضباط اجتماعی همچنین حفظ و توسعه امنیت و روحیه قانونمداری ایفا کنند.

این مقام انتظامی تصریح کرد: سیاست رسانه‌ای نیروی انتظامی همکاری تنگاتنگ با نظام رسانه‌ای رسمی کشور در راستای مرجعیت‌سازی و افزایش نفوذ خبری آنها در بین افکار عمومی داخلی و تبدیل به حلقه واسط بین مردم و پلیس برای دریافت اطلاعات و انتشار اخبار و رویدادهای انتظامی و حوادث است یعنی رسانه‌های رسمی ما کانال ارتباطی پلیس با مردم هستند.

نوریان افزود: معتقدیم یکایک خبرنگاران و نهادهای رسانه‌ای در کمال صداقت و امانتداری به دنبال آگاه‌سازی، آموزش و توانمندسازی مخاطبان خود هستند از نظر ما وجود چنین خبرنگار با مسئولیت و تعلق اجتماعی بالا، فرصتی مغتنم برای ارتقاء شاخص احساس امنیت در جامعه است.

سخنگوی ناجا متذکر شد: امروز مشی و راهبرد رسانه‌های بیگانه و معاند در مواجهه با پلیس، انتشار اخباری با رویکرد تخریب، سیاه‌نمایی، شایعه‌سازی، بی‌اخلاقی، دروغ‌پراکنی، ترغیب به رفتارهای هنجارشکنانه، ترویج هرج و مرج و گسترش فرهنگ لمپنیسم است.

وی ادامه داد: در حالیکه از نگاه ما رسانه‌های متعهد و دلسوز مردم و نظام، به عنوان حافظ امنیت روانی جامعه با رعایت اصولی چون نقد مشفقانه امانتداری، اخلاق‌مداری، قانون‌مداری، صداقت و شفافیت در مسیر مقابله با رویکرد مخرب جریان رسانه‌ای مزدور گام بر می‌دارد، به طور قطع ، پلیس از چنین رسانه و خبرنگاری حمایت همه جانبه کرده و آنها را یار و یاور خود می‌داند.

معاون اجتماعی ناجا خاطرنشان کرد: بنده در طول یک سال گذشته به واقع چنین دغدغه و نگرانی را در بین خبرنگاران مشاهده کردم و به محض انتشار یک شایعه یا خبر غیرواقع در فضای مجازی به ویژه در مواقعی که به یک پلیس خدمتگزار تعرض می‌شد، سِیلی از تماسهای خبرنگاران را برای تنویر افکار داشتیم و خبرنگاران دلسوزانه به دنبال انتشار اخبار پیشگیرانه برای خنثی‌سازی تحرکات رسانه‌ای متعرضانه و حمایت از پلیس بودند.

نوریان افزود: انتظار پلیس هم از رسانه‌های متعهد و حرفه‌ای داخلی، همان رسالت و هدف غایی اصحاب رسانه در راستای روشنگری، افزایش سواد رسانه‌ای مخاطبان، انتشار اخبار صحیح و امیدبخش، مقابله به موقع با شایعات، سیاه‌نمایی و دروغگویی در فضای مجازی، صیانت از اقتدار و سیمای واقعی پلیس به عنوان نماد اقتدار حاکمیت ملی در اذهان عمومی است.

سخنگوی ناجا با اشاره به نقدهای خبرنگاران به شیوه عملکرد مرکز اطلاع‌رسانی ناجا در طول یک سال گذشته، گفت: پلیس قطعا آماده شنیدن این نقطه نظرات است و تا جاییکه مقدورات و اختیارات سازمانی اجازه دهد یا به حقوق افراد و شهروندان تعرض نشود با همکاران رسانه‌ای برای بهبود فرآیند اطلاع‌رسانی همکاری خواهیم داشت.

معاون اجتماعی ناجا تصریح کرد: مرکز اطلاع‌رسانی ناجا باید در جهت شفافیت رسانه‌ای و دسترسی به موقع و آسان خبرنگاران داخلی که از نظر ما زبان و صدای مردم محسوب می‌شوند، در ارائه اخبار و اطلاعات پیرامون رویدادهای انتظامی به موقع عمل کند و هر گونه تبعیض، نابرابری، رانت خبری و ارتباط گزینشی از نظر ما قابل پذیرش نیست.

این مقام انتظامی ادامه داد: در یکسال اخیر مسئولیت بنده، تمام سعی و تلاش همکارانم در اطلاع‌رسانی ناجا مصروف سازماندهی و ساماندهی حوزه ارتباط با رسانه‌ها، تولید محتوا، رفع موانع پیش‌رو و کسب مجوزهای لازم برای پاسخگویی به موقع، سریعتر و اثربخش به نمایندگان محترم رسانه‌ها و افکار عمومی شده است، البته در صورت وجود تعلل و کوتاهی، با ارائه پیشنهاد توسط خبرنگاران، نسبت به رفع آن اقدام خواهد شد.

نوریان با بیان اینکه سیاست رسانه‌ای پلیس از ابتدای مسئولیت اخیر بنده در ناجا از تمرکزگرایی صرف بر اطلاع‌رسانی توسط سخنگوی ناجا، به تکثرگرایی و چند صدایی تغییر یافت، گفت: فقط در چهار ماه نخست امسال بیش از 150 مصاحبه خبری توسط اعضای هیأت رئیسه ناجا، فرماندهان پلیسهای تخصصی و معاونان ناجا صورت گرفته همچنین بازدیدهایی با حضور این افراد در رسانه‌ها انجام شد که به طور قطع در سال جاری تقویت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در این مدت به رغم ناملایمات و بی‌انصافی‌هایی که در حق پلیس خدمتگزار شده هیچگونه شکایتی از رسانه‌ها یا خبرنگاران نکرده و تلاش شده سایت پلیس رقیب رسانه‌ها و خبرنگاران نباشد.

سخنگوی ناجا ادامه داد: برگزاری نشستهای خبری، مصاحبه با خبرنگاران و بازدید از رسانه‌ها توسط هیأت رئیسه ناجا، فرماندهان استانی، فرماندهان پلیسهای تخصصی و معاونان ناجا برای پاسخگویی بیشتر به خبرنگاران ناجا در قالب دستورالعمل جدید به مناسبت روز خبرنگار ابلاغ خواهد شد.

نوریان با بیان اینکه از نظر ما هیچ رسانه یا خبرنگاری بر رسانه و خبرنگاران دیگر ارجحیت ندارد، متذکر شد: ملاک کارکردها و رویکردها، خطمشی و تمایزهای ماهوی است که رسانه‌های نوشتاری، تصویری، دیداری با یکدیگر دارند.

در این دیدار که با حضور سردار اشتری؛ فرمانده ناجا برگزار شد برخی از خبرنگاران نیز به ایراد سخن پرداخته و نقطه نظرات خود را به فرمانده ناجا منعکس کردند همچنین در این دیدار رؤسای پلیسهای تخصصی راهور، پیشگیری، موادمخدر، امنیت اقتصادی، آگاهی و فتا نیز حضور داشتند.

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا