* سرپرست سازمان غذا و دارو: باید "نیاز به مصرف دارو" را کم و کمتر کنیم- اخبار اجتماعی - اخبار تسنیم - اجتماعی نیوز
دسته‌بندی نشده

سرپرست سازمان غذا و دارو: باید “نیاز به مصرف دارو” را کم و کمتر کنیم- اخبار اجتماعی – اخبار تسنیم

تصویر بنر


به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ دکتر محمدرضا شانه‌ساز طب پیامی با تبریک روز جهانی ایمنی مواد غذایی اظهار کرد: ایمنی مواد غذایی، دغدغه همگانی (Food safety, everyone’s business) دسترسی به غذای ایمن حق همه مردم می باشد، انسان سالم با غذای ایمن میسر است و باید با توسعه سلامتی انسانها، نیاز به مصرف دارو را کم و کمتر کنیم ما باید بتوانیم نظارتهای لازم را در تمام زنجیره تامین غذا که امروزه به شکل کاملا پیچیده است موثرتر از قبل داشته باشیم تا از ایمن بودن زنجیره اطمینان حاصل کنیم.

در ادامه این پیام آمده است: امسال هفتم ژوئن نخستین سالروز جهانی ایمنی مواد غذایی است؛ این تصمیم که توسط WHO و FAO به صورت مشترک اعلام شده است به منظور توجه و تمرکز در تشخیص، پیشگیری و مدیریت خطرات بیماری‌های مرتبط با امنیت غذایی است.

وزارت بهداشت به عنوان تنها مرجع متولی سلامتی از طریق سازمان غذا و دارو باید بتواند به دقت زنجیره تامین را کنترل و از ایمن بودن آن اطمینان حاصل نماید؛ برای این امر شاید نیاز باشد قوانین مصوب بازنگری و هماهنگی بیشتری با ارگانها و سازمان‌های دولتی دیگر داشته باشیم، چرا که  همه افراد درگیر زنجیره مواد غذایی مسئول ایمنی مواد غذایی هستند؛ تمام مصرف کننده‌ها حق دارند به غذای سالم و دارای ارزش تغذیه‌ای مناسب دسترسی داشته باشند.

بدون ایمنی مواد غذایی قطعا امنیت غذایی معنی ندارد مخصوصا در شرایط تحریم کنونی  هرگونه اتفاق منفی در ایمنی مواد غذائی علاوه بر اثرات منفی بر سلامت عمومی  هزینه‌های زیادی را بردوش دولت جهت درمان بیماران و تامین دارو خواهد داشت.

برنامه‌های ما در حوزه غذایی درخصوص ارتقاء و اطمینان بیشتر از ایمنی و ارزش تغذیه‌ای مواد غذایی است، باید برای ارتقاء ایمنی و سلامت مصرف کننده برای نشانگرهای تغذیه‌ای و شناسه اصالت کالا اقدامات موثرتری انجام دهیم.

همه ما در زنجیره تولید، حمل و نقل، نگهداری، واردات، صادرات، عمده فروشی، خرده فروشی و … حتی مصرف کننده مسئول حفظ ایمنی مواد غذایی هستیم تا غذای ایمن در زنجیره تامین جا به جا شود؛ بنا به گزارش‌های مربوط به ایمنی مواد غذایی تقریبا ۶۰۰ میلیون نفر در جهان با خوردن غذای آلوده بیمار می‌شوند و ۴۲۰ هزار نفر از آنها هر سال جان خود را از دست می‌دهند؛ بیش از ۲۰۰ نوع بیماری از اسهال گرفته تا سرطان را موجب می‌شود، بچه‌های زیر ۵ سال، ۴۰ درصد از بیماران ناشی از مصرف مواد غذایی آلوده را در دنیا شامل می‌شوند و ۱۲۵ هزار آنها هر سال جان خود را از دست می‌دهند.

بیماری‌های ناشی از غذا مانع پیشرفت اجتماعی و اقتصادی می‌شوند و حتی باعث آسیب رساندن به اقتصاد ملی، گردشگری و تجارت است؛ ارزش تجارت مواد غذایی در جهان ۶/۱ تریلیون دلار است که تقریبا برابر با ۱۰ درصد از کل تجارت سالانه در سطح جهان است.

هزینه‌های غذایی غیرایمن در اقتصادهای کم درآمد و متوسط بسیار چشمگیر است هر سال حدود ۷۰۰ هزار نفر در سراسر جهان به علت عفونت‌های باکتریایی مقاوم به درمان جان خود را از دست می‌دهند.

بهبود شیوه‌های نظارت و افزایش مسئولیت پذیری در بخش غذایی در طول زنجیره غذایی با سامانه‌های مرتبط از برنامه‌های اساسی و ریشه‌ای سازمان غذا و دارو خواهد بود؛ باید بتوانیم برای کاهش تاثیرات فراوان مواد غذایی غیرایمن اقدامات اساسی انجام دهیم و برای اینکار نهادهای دولتی، دستگاه‌های نظارتی، تولید کنندگان، وارد کنندگان، مصرف کنندگان و تمام عوامل باید در قبال وظایف خود مسئولیت پذیر و پاسخگو باشیم”.

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 20 =

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا