دسته‌بندی نشده

شناسنامه باغات تهیه شده است- اخبار اجتماعی – اخبار تسنیم

تصویر بنر


به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، محمد سالاری در جریان یکصدو هشتمین جلسه شورای شهر تهران و در ادامه بررسی لایحه شناسنامه تک باغات و اراضی مشجر درباره وضعیت باغات شهر تهران اظهار کرد: ما در شهر تهران دو دسته باغ داریم باغات بهم پیوسته و انبوه مانند باغات کن، فرحزاد، سوهانک، ازگل و کوهسار که نیاز به تشخیص باغ و غیرباغ بودن در شورا ندارند و باغ بودن آنها مسجل است و باید برای آنها حرف‌های موضوعی تدوین شود که خوشبختانه با پیگیری‌های کمیسیون‌های تخصصی شهرداری معماری و سلامت و محیط زیست برای باغات کن و فرحزاد بعد از رفت و برگشت چند ساله طی ماه‌های گذشته طرح‌های تهیه شده به تصویب رسید و ابلاغ شد. 

وی بیان کرد: امیدواریم در طول مدیریت شهری با اجرایی شدن مفاد طرح‌های بهم پیوسته فضاهای تفرجگاهی و جذاب برای حضور مردم در این باغات و صیانت از آنها که اکنون وضعیت نابهنجاری دارد ایجاد شود.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: سایر باغات شهر تک باغات هستند که به موجب مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام، مرجع تشخیص باغ و غیره باغ شورای شهر هستند و پرونده این باغات جهت تشخیص به صورت تک تک به شورا می‌آید. در مجموع بررسی‌هایی که سازمان بوستان‌ها و معاونت خدمات شهری با توجه به عکس‌های هوایی و بررسی پرونده‌ها انجام داده‌اند تمامی قطعات و پارسلهای بالای 500 مترمربع موضوع تشخیص باغ و غیرباغ است.

 

سالاری با بیان اینکه 35 هزار هکتار از قطعات بالای 500 مترمربع در تهران شناسایی شده‌اند اظهار کرد: براساس عکس‌های ماهواره‌ای، 9 هزار هکتار این قطعات دارای سبزینگی هستند که این میزان، 12 هزار و 960 پارسل هست.

وی تصریح کرد: از این 9 هزاره کتار، 1700 هکتار باغات پراکنده و 7 هزار و 400 هکتار باغات بهم پیوسته هستند که سازمان بوستان‌ها در راستای قانون حفظ و گسترش باغات برای 6 هزار و 183 قطعه اقدام به تهیه شناسنامه باغات کرده اند که از این میزان 1614 قطعه دارای حکم باغ هستند و 4 هزار و 569 قطعه فاقد حکم باغ هستند.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران افزود: شهرداری تهران لایحه‌ای را به شورای شهر تهران داده است و می‌خواهد دیگر شورا به تک تک پرونده تشخیص باغات ورود نکند و در اصل شهرداری تهران طی سال‌ها و دهه‌های گذشته باید باغات را شناسایی و احصا می‌کرد و شناسنامه آنها را تهیه و مجوز شورا را می‌گرفت و به عنوان یک لایحه در طرح تفصیلی قرار می‌داد.

سالاری درباره تصمیم مشترک کمیسیون‌های شهرسازی و معماری و کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران بیان کرد: اکنون شهرداری تهران شناسنامه‌های تهیه شده را به شورا ارسال کرده است تا ما تصمیم بگیریم و پس از بررسی‌های ما بر روی لایحه شناسنامه به این جمع بندی رسیدیم تا این پرونده‌ها به کمیسیون ماده 7 ارجاع داده شد و آنجا فرآیند قانونی طی شود و نهایتا نظریه کارشناسی آن کمیسیون به شورا بیاید و کمیسیون تخصصی شورا نیز نظر خود را به صورت کلی اعلام و تبدیل به یک مصوب شورا شود و دیگر نیاز نباشد تک تک پرونده باغات در صحن شورا بررسی شود چرا که ممکن است این روند 10 سال طول بکشد و این طولانی شدن در تشخیص باغ موجب شده بسیاری از باغات ما از بین برود.

به گزارش تسنیم، در نهایت پس از اظهارات اعضای شورای شهر تهران لایحه اشاره شده با تغییراتی در جزئیات به تصویب اعضای شورای شهر تهران رسید.

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا