آموزش و پرورش

شهادت سردار سلیمانی درسی برای کتاب‌های تاریخ دانش آموزان باشد

تصویر بنرمحمدرضا روزبهانی عضو هیئت علمی و استادیار گروه تاریخ دانشگاه فرهنگیان در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص لزوم گنجاندن درس‌های زندگی و شهادت سپهبد قاسم سلیمانی در کتاب‌های درسی و چگونگی پرداختن به آن ضمن تسلیت شهادت این شهید گرانقدر گفت: در تمام مقاطع تحصیلی می‌توان درس‌هایی از زندگی این شهید بزرگوار در کتاب‌های درسی نگاشت و برای هر مقطع باید از منظر خاصی وارد شد تا بهترین اثرگذاری را داشته باشد. ابتدا اینکه باید بدانیم نسل جوان ما نیاز به قهرمان دارد و سردار شهید سلیمانی برای بچه‌های ما یک الگوی بسیار مناسب است تا قهرمان ملی معاصر باشد.

وی ادامه داد: از منظر تاریخی ما قهرمان‌هایی را در مقاطع مختلف تاریخی داریم که قهرمان ملی بوده‌اند. نمونه‌اش آریا برزین در دوره هخامنشی. یک سردار ایرانی بود که در برابر سپاه اسکندر مقدونی ایستادگی کرد. یا در دوره قاجار ما عباس میرزا را داریم. به نظرم در دوره معاصر یکی از قهرمان‌های ملی و ماندگار تاریخ ما سردار سلیمانی است. او تمام ویژگی‌های شخصیتی و بزرگی یک قهرمان ملی را بدون شک دارد.

این معلم با سابقه تاریخ بیان کرد: در دوره ابتدایی می‌توان درباره این اسطوره ملی در کتاب ادبیات یا مطالعات اجتماعی نوشت. در این مقطع بیشتر دانش آموزان از بعد احساسی با این قهرمان قرار است آشنا شوند. اما در مقطع متوسطه اول و دوم می‌توان در کتاب‌های تاریخ زمانی که از دفاع مقدس صحبت می‌شود یا وقتی به حوادث معاصر پرداخته می‌شود از این بزرگ مرد یاد کرد. از خدماتی که این شهید به کشور و مردم مسلمان منطقه کرده است گفت و مهم‌تر از همه اینکه شخصیت اخلاقی ایشان که در پشت تمام دلاوری‌های‌شان موج می‌زند را شناساند. اینکه چقدر این مرد اهل تأمل بودند و در مسائل جز سیاسی وارد نمی‌شدند و نگاهی کاملاً فراجناحی داشتند. ذهنی بزرگ باید داشته باشی تا به چنین مرتبه‌ای برسی. در مقطع متوسطه اول و دوم بچه‌ها بزرگ‌تر شده‌اند و الگوسازی شخصیت ایشان بسیار می‌تواند روی آنها اثرگذار باشد.

روزبهانی ادامه داد: نکته دیگر این است که شهید سلیمانی یک چهره ماندگار ملی و منطقه‌ای است. نحوه به شهادت رسیدن ایشان نیز درس بزرگی برای بچه‌های ما می‌تواند باشد. یعنی می‌توان از این منظر هم درباره امپریالیسم جهانی به بچه‌هایمان توضیح بدهیم که چگونه رئیس جمهور قدرتمندترین کشور دنیا بر خلاف تمام ضوابط و عرف بین‌المللی عمل می‌کند و مستقیم دستور ترور این شخصیت و قهرمان ملی و منطقه را صادر می‌کند چون نگران منافع امپریالیستی خود است و از این شخصیت می‌ترسد. هم آمریکا و هم رژیم صهیونیستی از این قدرت می‌ترسیدند. یعنی این فرد چنان قدرتی داشتند که چنین ترسی را به دل دولت‌های ارتجاعی انداخته بودند. این خودش یک درس بزرگ است.

منبع:خبرگزاری مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا