انتظامی

صدا و سیما اهتمام جدی در فرهنگ سازی کاهش تصادفات ندارد

تصویر بنربه گزارش خبرگزاری همسو نیوز سردار سیدکمال هادیان فر رئیس ناجا صبح امروز در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رئیس جدید پلیس راه راهور ناجا در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ما در واقع نیازمند مشارکت و هم افزایی بین تمامی دستگاه ها برای توسعه انضباط ترافیکی کشور هستیم به خصوص در هزار و ۴۷ شهر کشور به طول ۲۱۷ هزار کیلومتر جاده باید نهادینه شود و دوم کاهش آمار تصادفات و جانباختگان است، علیرغم اینکه ۳۶ درصد تصادفات در جاده های کشور رخ می دهد ۷۰ درصد جانباختگان مربوط به تصادفات جاده ای می شود.

سردار هادیان فر افزود: مابین دستگاه ها در حال تبادل تفاهم نامه ای هستیم (پلیس، اورژانس، هلال احمر، وزارت راه) سعی داریم با این تفاهم نامه در راستای هم افزایی گام های موثری را برداریم.

رئیس پلیس راهوار ناجا تصریح کرد: واقعیت این است اگر بخواهیم ۱۷ هزار و ۳۱۸ جانباخته تصادفات سال ۹۷ کاهش دهیم باید تمام دستگاه ها با پلیس همکاری کنند تا در سال ۹۸ به کاهش ۱۲ درصدی جانباختگان در تصادفات برسیم.

وی افزود: ما آمار تصادفات، تلفات و جانباختگان را به معاون اول رئیس جمهور اعلام کرده ایم و قرار شد دولت یک اهتمام جدی در راستای برنامه کاهش تلفات داشته باشد.

هادیان فر ادامه داد: معاون اول رئیس جمهور به ما قول داد برنامه های پلیس راهور در راستای کاهش تصادفات را در هیات وزیران مطرح کنند و دستورات لازم برای اجرایی شدن این برنامه ها را از دولت بگیرد.

رئیس پلیس راهوار ناجا گفت: در خصوص تصادفات در سه ماه اخیر تقریباً ۴ هزار و ۱۵۹ نفر بر اساس آمار پزشکی قانونی جانباخته داشته ایم که ۷۰ درصد این تعداد به جاده های کشور و ۳۰ درصد مربوط به درون شهرها می شود. ما در صحنه تصادف تقریباً ۲۵ نفر در دم جان خود را از دست می دهند.

وی اظهار کرد: چهار عامل اصلی که عبارتند از سرعت و سبقت غیرمجاز، عدم توجه به جلو و خستگی و خواب آلودگی سهم ۸۲ درصدی در رخ دادن تصادفات را دارند.

وی افزود: نسبت به آمایش پلیس راهوار ماموران خود را در جاده ها به طوری تنظیم کرده ایم که تمامی جاده ها را زیر نظر داشته باشند و در برخی از نقاطی که امکان حضور مامور نداریم از دوربین ها و تجهیزات پیشرفته استفاده کرده ایم. برخی از ماموریت ماموران پلیس راه به صورت سیار در حال رخ دادن است.

رئیس پلیس راهوار ناجا ادامه داد: ما نیازمند توسعه ناوگان برای کاهش تصادفات هستیم. منظور من این است که ناوگان ما باید نوسازی شود و این نوسازی هم باید از طرف دولت انجام گیرد.

سردار هادیان فر اظهار کرد: از ۲۵ نفری که در صحنه جان خود را از دست می دهند ۶ درصد در حین انتقال و ۴۳ درصد در بیمارستان ها جان خود را از دست می دهند.

رئیس پلیس راهوار ناجا خاطرنشان کرد: صدا و سیما جزو همان ۳۳ دستگاهی است که برای کاهش تصادفات و به تبع آن جانباختگان برنامه داشته باشد، یعنی صدا و سیما به صورت مستقیم در تغییر فرهنگ رفتار رانندگان مسئول است و نقش صدا و سیما یک نقش انکارناپذیر است. اما متاسفانه می بینیم برای پخش کلیپ های فرهنگی درخواست مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومانی از پلیس راهور می کند. متاسفانه صدا و سیما اهتمام جدی در رابطه با این نقش خود ندارد.

منبع:خبرگزاری مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا