دسته‌بندی نشده

فارس من| زوجین نابارور چه تسهیلاتی دریافت می‌کنند؟

تصویر بنر


به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، در هفته جمعیت قرار داریم و مسؤولان و متولیان حوزه جمعیت تلاش دارند تا جامعه و مردم را نسبت به این موضوع و افزایش فرزند آوری بیشتر آگاه سازند.

در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت برای درمان زوجین نابارور و پیشگیری از ناباروری، تسهیلات و قواعدی در نظر گرفته شده تا این شرایط به شکل آسان‌تری طی شود؛ به این شکل که تحت پوشش قرار گرفتن درمان تمام زوج‌های نابارور انجام می‌شود.

بر اساس ماده 43 قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، وزارت بهداشت مکلف است با همکاری وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی و سازمانهای بیمه گر، برنامه‌ها و اقدامات لازم را برای برخورداری همه زوج هایی که علی رغم اقدام به بارداری به مدت یکسال یا بیشتر صاحب فرزند نشده‌‌اند، از برنامه‌های معاینه،بیماریابی، تشخیص علت ناباروی و درمان آن تحت پوشش کامل بیمه‌های پایه، بدون محدودیت زمان و دفعات مورد نیاز به تشخیص پزشک معالج به عمل آورد.

بر اساس این قانون، برای افراد بالای سی و پنج سال، مدت مذکور در ماده فوق از یکسال به شش ماه کاهش می‌یابد.

در دومین تبصره این ماده کسانی که دچار سقط مکرر شده‌اند مشمول ماده فوق هستند.

در سومین تبصره این ماده قانونی آمده است شورای عالی بیمه موظف است بسته خدمات پایه خود را به شکلی تعریف کند که شامل همه اقدامات مذکور در درمان ناباروری اولیه و ثانویه شود و حداکثر تا شش ماه پس از لازم الاجرا شدن، قانون به تصویب هیات وزیران برسد.

همچنین تجهیز و راه‌اندازی یک مرکز تخصصی ناباروری سطح 2 در دانشگاه علوم پزشکی و سطح 3 در هر استان اجرا خواهد شد.

همچنین تدوین دستورالعمل راهنمای بالینی پیشگیری و تشخیص درمان ناباروران با ادغام در شبکه بهداشت و اجرای آزمایش‌های علمی در مورد مواد و فرآورده‌های وارداتی تراریخته مؤثر در ناباروری و رعایت ضوابط سازمان پدافند غیرعامل مورد توجه قرار می‌گیرد.

در ادامه قوانین حمایت از درمان زوجین نابارور، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تولید اقلام و تجهیزات درمان ناباروری، اختصاص 5 درصد از اعتبارات توسعه علوم و فناوری‌های نو به تحقیقات بنیادی و تجاری‌سازی درمان ناباروری، برطرف شدن کمبود نیروی متخصص با افزایش ظرفیت پذیرش دستیار تخصصی ناباروری ظرف مدت پنج سال و استقرار متخصصان طب سنتی در مراکز ناباروری از جمله اقدامات در قانون جدید جمعیت است.

انتهای پیام/این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

منبع: فارس

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا